Andropauza nazywana inaczej przekwitaniem u mężczyzn spowodowana jest postępującą niewydolnością hormonalną jąder. Zmiany zachodzące w wyniku andropauzy objawiają się zazwyczaj poważnymi problemami zdrowotnymi oraz pogorszeniem się jakości życia. Liczba mężczyzn zmagających się z andropauzą jest coraz liczniejsza. Spowodowane jest to tym, że w pewnym wieku u mężczyzny pojawiają się zaburzenia związane z niedoborem męskich hormonów - androgenów. LOH (ang. late-onset hypogonadism), czyli andropauza wynika głównie ze spadku testosteronu. Testosteron odpowiada za libido, sprawność seksualną, stan fizyczny jak i psychiczny mężczyzn. U mężczyzn po 25. roku życia poziom testosteronu zaczyna stopniowo spadać, co u części mężczyzn prowadzi do wystąpienia andropauzy. Spadek poziomu testosteronu mogą też przyśpieszyć niektóre przewlekłe choroby, na przykład cukrzyca.
W związku ze spadkiem testosteronu podczas andropauzy mężczyźni często zmagają się z dotkliwym problemem - zaburzeniem erekcji. Inne objawy andropauzy to zaburzenia w oddawaniu moczu, łysienie, spadek masy mięśniowej, tycie, zmęczenie oraz problemy z pamięcią.

Niedobory wyżej wymienionych hormonów prowadzą do licznych zaburzeń metabolicznych usposabiających do rozwoju wielu chorób takich jak: miażdżyca naczyń krwionośnych (jedna z głównych przyczyn nadumieralności mężczyzn po 45 roku życia), cukrzycy oraz innych zaburzeń.
Na przyspieszenie wystąpienia objawów andropauzy ma wpływ palenie papierosów, nadużycie alkoholu, niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej, czy też otyłość.
Wyżej wymienione objawy andropauzy oraz procesy zachodzące w tym okresie w organizmie mężczyzny są nierozerwalnie związane ze starzeniem. Obecnie istnieją skuteczne metody pozwalające na rozpoznanie i bezpieczne wyrównanie niedoborów hormonalnych u mężczyzn. Wyrównanie niedoborów hormonalnych w organizmie mężczyzny prowadzi do zmniejszenia lub ustąpienia wielu powyżej opisanych objawów, poprawy jakości życia, a nawet wydłużenia życia.
Jeżeli mężczyzna zaobserwuje u siebie wyżej wymienione objawy powinien skonsultować się z lekarzem. W przypadku stwierdzenia zbyt niskiego poziomu testosteronu u pacjenta uzupełnia się go dzięki hormonalnej terapii zastępczej przy użyciu odpowiednich środków farmakologicznych zawierających testosteron. Obecnie środki te mogą być podawane w postaci tabletek, zastrzyków jak i plastrów.
Hormonalna terapia zastępcza to ingerencja w gospodarkę hormonalną organizmu dlatego niezwykle ważnym jest by pozostawać pod stałą opieką lekarza podczas trwania terapii hormonalnej. Opieka lekarza zapewni dobór odpowiednich leków oraz przestrzegania dawek. Zazwyczaj efekty zastępczej terapii hormonalnej widoczne są już po około trzech miesiącach.
Napisany przez www.medimedic.pl: 2017-11-20