Andropauza nazywana inaczej przekwitaniem u mężczyzn to stopniowe upośledzenie czynności jąder w zakresie ich funkcji hormonalnej oraz reprodukcyjnej. Andropauza jest częścią procesu starzenia się organizmu mężczyzny, jednakże nie dotyka wszystkich mężczyzn. Najbardziej charakterystycznymi objawami andropauzy wywołanymi przez niedobór hormonów płciowych w organizmie są obniżenie popędu seksualnego, przejściowe lub trwałe zaburzenia potencji i zmniejszenie satysfakcji z życia seksualnego. Andropauzie towarzyszą często także objawy psychiczne, takie jak rozdrażnienie i ogólny spadek nastroju. W momencie wystąpienia andropauzy dochodzi do obniżenia się poziomu licznych hormonów w organizmie mężczyzny, a mianowicie spada poziom testosteronu, DHEA, hormonu wzrostu, melatoniny, estronu oraz estradiolu.
Wśród innych objawów andropauzy znajdują się łysienie, spadek masy mięśniowej i kostnej, tycie, wzrost zagrożenia chorobami naczyniowymi, zmęczenie, problemy ze snem oraz ogólne osłabienie organizmu. U mężczyzn po 25. roku życia poziom testosteronu zaczyna stopniowo spadać, co u części z nich prowadzi do wystąpienia andropauzy. W przeważającej części przypadków pierwsze objawy andropauzy pojawiają się po 50. roku życia, mogą natomiast wystąpić wcześniej. Zmiany w organizmie mężczyzny następują stosunkowo płynnie i w związku z tym stają się trudne do wychwycenia. Skóra w okresie andropauzy staje się cieńsza, natomiast owłosienie ulega rozrzedzeniu. W związku z andropauzą dochodzi także do przerostu prostaty, co może wywołać problemy z oddawaniem moczu.
Na przyspieszenie wystąpienia objawów andropauzy ma wpływ palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, niewłaściwa dieta, brak lub znikoma aktywność fizyczna, czy też otyłość. Ponadto, predyspozycja genetyczna i czynniki zewnętrzne takie jak toksyny z zanieczyszczonego środowiska mają wpływ na to jak szybko dojdzie do zmian indukujących powstanie andropauzy.
W przypadku zainteresowania wizytą w poradni andropauzy prosimy o skontaktowanie się z rejestracją naszych placówek medycznych celem umówienia wizyty. W naszej placówce w Gdańsku Wrzeszczu prowadzimy poradnię andropauzy, gdzie można poddać się kompleksowemu leczeniu. Hormonalna terapia zastępcza to ingerencja w gospodarkę hormonalną organizmu dlatego niezwykle ważnym jest, by pozostawać pod stałą opieką lekarza podczas trwania terapii hormonalnej. Opieka lekarza zapewni dobór odpowiednich leków oraz przestrzegania dawek. Zazwyczaj efekty zastępczej terapii hormonalnej widoczne są już po około trzech miesiącach.
KolbudyMedi-Medic Centrum Medyczne 83-050, Kolbudy, ul. Przedszkolna 46 Województwo Pomorskie
|
GdańskMedi-Medic Centrum Medyczne 80-262, Gdańsk, ul. Staszica 6/2 Województwo Pomorskie rejestracjagdansk@medimedic.pl
|