Ginekologia estetyczna - efekty

Vademecum Medyczne

Vademecum Medyczne
Otwórz menu Menu

Terapia osoczem bogatopłytkowym rany po cięciu cesarskim

Alergologia/Pulmonologia

Andropauza

Bary kroplówkowe

Dermatologia

Diagnostyka płodności badanie nasienia

Dietetyk

Endokrynolog

Ginekologia

Ginekologia estetyczna

Internista

Kardiolog

Laboratorium

Laryngolog/Otolaryngolog

Medycyna estetyczna

Neurologia

Nowoczesne zabiegi w ortopedii

Ortopeda/Traumatolog

Pediatria

Proktologia

Refleksologia

Rehabilitacja, Fizykoterapia

Reumatolog

Seksuologia

Strefa spa

USG dzieci i dorosłych

Urologia

Wiadomości medyczne ze świata

Zabiegi jednego dnia

Zabiegi pielęgniarskie

Alergologia/Pulmonologia
Astma

Astma

Astma to zespół objawów charakteryzujących się napadową dusznością, świszczącym oddechem. Astma jest jedną z najbardziej znanych jednostek chorobowych układu oddechowego. Zachorować na astmę można bez względu na wiek, dlatego na astmę chorują zarówno dzieci, dorośli jak i osoby starsze. Przyczyny astmy mogą być bardzo różne, począwszy od predyspozycji genetycznych, czynników alergicznych, infekcji, niektórych leków jak i czynników o podłożu wysiłkowym. Do czynników takich należą między innymi kurz, sierść zwierząt, pyłki, pleśń, chemikalia, produkty spożywcze, dym tytoniowy oraz oczywiście zanieczyszczenie powietrza (smog). Liczba osób chorujących na astmę stale rośnie. Obecnie w Polsce na astmę cierpi kilka milinów ludzi. Astma jest poważnym problemem o skali światowej, według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia na całym świecie na astmę choruje blisko 235 milionów osób. Co więcej, astma jest najbardziej znaną chorobą przewlekłą występującą u dzieci.

 

 

Częstość występowania symptomów wśród pacjentów jest indywidualna, u niektórych osób oznaki astmy pogarszają się w nocy oraz podczas wysiłku. W trakcie ataku astmy dochodzi do zwężenia dróg oddechowych, a co za tym idzie do zmniejszenia ilości wdychanego powietrza, w tym tlenu. Nasilenie duszności może zmieniać się w krótkim odstępie czasu. W chwili nasilenia się astmy, może ona stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia pacjenta. Do najbardziej charakterystycznych objawów astmy należą duszność, świszczący oddech, uporczywy kaszel, ucisk w klatce piersiowej.


Diagnoza o zachorowaniu na astmę stawiana jest przez lekarza specjalistę na podstawie wywiadu lekarskiego, badań laboratoryjnych oraz badań instrumentalnych. Na tej podstawie podejmowana jest decyzja o sposobie leczenia pacjenta. Przy wszelkich odmianach astmy zaleca się unikanie kontaktu z substancjami drażniącymi (na przykład z pyłkami, sierścią, pleśnią itp.), nienarażanie się na działanie dymu papierosowego oraz unikanie nadmiernego wysiłku. W celu zidentyfikowania konkretnych alergenów wywołujących astmę wykonuje się badania laboratoryjne na podstawie krwi pobranej od pacjenta. Badania laboratoryjne w tym celu można wykonać również w naszej placówce. Jeżeli jest taka potrzeba badania pod tym kątem wykonujemy, także u małych dzieci. Badaniem instrumentalnym wykorzystywanym do zmierzenia objętości i pojemności płuc oraz zmierzania przepływów powietrza w płucach jest spirometria.

 

Obecnie stosuje się dwie grupy leków, czyli leki przyjmowane stale mające za zadanie kontrolować przebieg choroby oraz leki o szybkim działaniu stosowane w napadach duszności. W większości przypadków stała i regularna opieka lekarska oraz stosowanie leków pozwala na normalne funkcjonowanie. Najlepsza metoda podawania leków jest przez drogi oddechowe - inhalatory i nebulizatory. W przypadku dzieci to na dorosłych spoczywa odpowiedzialność kiedy należy zgłosić się do specjalisty po pomoc oraz kontrolowania podawania lekarstw. Najczęstszą postacią astmy występującą u dzieci jest astma oskrzelowa. Szczególnie u dzieci objawy astmy mogą ujawnić się podczas infekcji dróg oddechowych.
Bardzo ważne jest, aby w chwili napadów duszności zachować spokój i nie wpadać w panikę, ponieważ to nie pomaga i może tylko pogorszyć sytuację. Warto również pamiętać o właściwym zażywaniu leków, gdyż to właśnie leki gwarantują dobre samopoczucie oraz utrzymują astmę w bezpiecznych ryzach.

Napisany przez www.medimedic.pl: 2018-05-29

Kolbudy

Medi-Medic Centrum Medyczne 

83-050, Kolbudy, ul. Przedszkolna 46

Województwo Pomorskie

58 682 65 73 501 866 393

rejestracja@medimedic.pl

 

Godziny otwarcia:  
Poniedziałek 07.00 - 20.00
Wtorek 07.00 - 20.00
Środa 07.00 - 20.00
Czwartek 07.00 - 20.00
Piątek 07.00 - 20.00
Sobota 08.00 - 11.30

Gdańsk

Medi-Medic Centrum Medyczne

80-262, Gdańsk, ul. Staszica 6/2

Województwo Pomorskie

58 682 65 73 533 375 037

rejestracjagdansk@medimedic.pl

Godziny otwarcia:   
Poniedziałek 07.00 - 19.00
Wtorek 09.00 - 17.00
Środa 07.00 - 15.00
Czwartek 09.00 - 17.00
Piątek 07.00 - 15.00

 

Facebook
Facebook