Ginekologia estetyczna - efekty

Vademecum Medyczne

Vademecum Medyczne
Otwórz menu Menu

Alergologia/Pulmonologia

Andropauza

Bary kroplówkowe

Dermatologia

Diagnostyka płodności badanie nasienia

Dietetyk

Endokrynolog

Ginekologia

Ginekologia estetyczna

Internista

Kardiolog

Laboratorium

Laryngolog/Otolaryngolog

Medycyna estetyczna

Neurologia

Nowoczesne zabiegi w ortopedii

Ortopeda/Traumatolog

Pediatria

Proktologia

Refleksologia

Rehabilitacja, Fizykoterapia

Reumatolog

Seksuologia

Strefa spa

USG dzieci i dorosłych

Urologia

Wiadomości medyczne ze świata

Zabiegi jednego dnia

Zabiegi pielęgniarskie

Alergologia/Pulmonologia
Astma

Astma

Astma to zespół objawów charakteryzujących się napadową dusznością, świszczącym oddechem. Astma jest jedną z najbardziej znanych jednostek chorobowych układu oddechowego. Zachorować na astmę można bez względu na wiek, dlatego na astmę chorują zarówno dzieci, dorośli jak i osoby starsze. Przyczyny astmy mogą być bardzo różne, począwszy od predyspozycji genetycznych, czynników alergicznych, infekcji, niektórych leków jak i czynników o podłożu wysiłkowym. Do czynników takich należą między innymi kurz, sierść zwierząt, pyłki, pleśń, chemikalia, produkty spożywcze, dym tytoniowy oraz oczywiście zanieczyszczenie powietrza - smog. Liczba osób chorujących na astmę stale rośnie. Obecnie w Polsce na astmę cierpi kilka milinów ludzi. Astma jest poważnym problemem o skali światowej, według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia na całym świecie na astmę choruje blisko 235 milionów osób. Co więcej, astma jest najbardziej znaną chorobą przewlekłą występującą u dzieci.

 

 

Częstość występowania symptomów wśród pacjentów jest indywidualna, u niektórych osób oznaki astmy pogarszają się w nocy oraz podczas wysiłku. W trakcie ataku astmy dochodzi do zwężenia dróg oddechowych, a co za tym idzie do zmniejszenia ilości wdychanego powietrza, w tym tlenu. Nasilenie duszności może zmieniać się w krótkim odstępie czasu. W chwili nasilenia się astmy, może ona stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia pacjenta. Do najbardziej charakterystycznych objawów astmy należą duszność, świszczący oddech, uporczywy kaszel, ucisk w klatce piersiowej.


Diagnoza o zachorowaniu na astmę stawiana jest przez lekarza specjalistę na podstawie wywiadu lekarskiego, badań laboratoryjnych oraz badań instrumentalnych. Na tej podstawie podejmowana jest decyzja o sposobie leczenia pacjenta. Przy wszelkich odmianach astmy zaleca się unikanie kontaktu z substancjami drażniącymi (na przykład z pyłkami, sierścią, pleśnią itp.), nienarażanie się na działanie dymu papierosowego oraz unikanie nadmiernego wysiłku. W celu zidentyfikowania konkretnych alergenów wywołujących astmę wykonuje się badania laboratoryjne na podstawie krwi pobranej od pacjenta. Badania laboratoryjne w tym celu można wykonać również w naszej placówce. Jeżeli jest taka potrzeba badania pod tym kątem wykonujemy także u małych dzieci. Badaniem instrumentalnym wykorzystywanym do zmierzenia objętości i pojemności płuc oraz zmierzania przepływów powietrza w płucach jest spirometria.

 

Obecnie stosuje się dwie grupy leków, czyli leki przyjmowane stale mające za zadanie kontrolować przebieg choroby oraz leki o szybkim działaniu stosowane w napadach duszności. W większości przypadków stała i regularna opieka lekarska oraz stosowanie leków pozwala na normalne funkcjonowanie. Najlepsza metoda podawania leków jest przez drogi oddechowe - inhalatory i nebulizatory. W przypadku dzieci to na dorosłych spoczywa odpowiedzialność kiedy należy zgłosić się do specjalisty po pomoc oraz kontrolowania podawania lekarstw. Najczęstszą postacią astmy występującą u dzieci jest astma oskrzelowa. Szczególnie u dzieci objawy astmy mogą ujawnić się podczas infekcji dróg oddechowych.
Bardzo ważne jest aby w chwili napadów duszności zachować spokój i nie wpadać w panikę, ponieważ to nie pomaga i może tylko pogorszyć sytuację. Warto również pamiętać o właściwym zażywaniu leków, gdyż to właśnie leki gwarantują dobre samopoczucie oraz utrzymują astmę w bezpiecznych ryzach.

Napisany przez www.medimedic.pl: 2018-05-29

Kolbudy

Medi-Medic Centrum Medyczne

83-050 Kolbudy, ul. Przedszkolna 46

Województwo pomorskie

58 682 65 73 501 866 393

rejestracja@medimedic.pl

Godziny otwarcia:
Poniedziałek 07.00 - 20.00
Wtorek 07.00 - 20.00
Środa 07.00 - 20.00
Czwartek 07.00 - 20.00
Piątek 07.00 - 20.00
Sobota 08.00 - 11.30

Gdańsk

Medi-Medic Centrum Medyczne

80-262 Gdańsk, ul. Staszica 6/2

Województwo pomorskie

58 682 65 73 533 375 037

rejestracjagdansk@medimedic.pl

Godziny otwarcia:
Poniedziałek 07.00 - 19.00
Wtorek 09.00 - 17.00
Środa 07.00 - 17.00
Czwartek 09.00 - 17.00
Piątek 07.00 - 17.00