- Umów się na wizytGinekologia estetyczna - efekty

Vademecum Medyczne

Vademecum Medyczne
Otwórz menu Menu

Terapia osoczem bogatopłytkowym rany po cięciu cesarskim

Alergologia/Pulmonologia

Andropauza

Bary kroplówkowe

Dermatologia

Diagnostyka płodności badanie nasienia

Dietetyk

Endokrynolog

Ginekologia

Ginekologia estetyczna

Internista

Kardiolog

Laboratorium

Laryngolog/Otolaryngolog

Medycyna estetyczna

Neurologia

Nowoczesne zabiegi w ortopedii

Ortopeda/Traumatolog

Pediatria

Proktologia

Refleksologia

Rehabilitacja, Fizykoterapia

Reumatolog

Seksuologia

Strefa spa

USG dzieci i dorosłych

Urologia

Wiadomości medyczne ze świata

Zabiegi jednego dnia

Zabiegi pielęgniarskie

Diagnostyka płodności badanie nasienia
Azoospermia

Azoospermia

Azoospermia to termin medyczny oznaczający brak plemników w nasieniu. Azoospermia jest stwierdzana przy wykonaniu standardowego badania nasienia.

Wyróżnia się dwie główne przyczyny braku plemników w nasieniu. Pierwsza spowodowana jest niedrożnością dróg wyprowadzających plemniki od jądra w kierunku cewki moczowej. Może być to spowodowane przebytymi zabiegami na nasieniowodach lub najądrzach, a także wadami genetycznymi lub zapaleniami narządów męskiego układu moczowo-płciowego. Druga przyczyna związana jest z uszkodzeniem czynności jąder. Brak plemników związany z jądrami oznacza, że nie dochodzi do produkcji plemników w jądrach lub ta produkcja jest bardzo niewielka.

 

Przyczynami tego mogą być:

  • uszkodzenie kanalików plemnikotwórczych wskutek zapalenia jąder, chemio lub radioterapii czy przyjmowania niektórych leków
  • zaburzenie równowagi hormonalnej (zbyt wysokie stężenie andogenów, prolaktyny, estrogenów lub zbyt niski poziom gonadotropin i gonadoliberyny)
  • nowotwory jąder
  • nieprawidłowości genetyczne

 

Brak plemników w nasieniu nie wyklucza szansy mężczyzny na posiadanie potomstwa. W pierwszej kolejności należy zdiagnozować przyczynę azoospermii. Duże szanse na posiadanie potomstwa będą mieli pacjenci, u których produkcja plemników przebiega prawidłowo, ale z jakichś przyczyn nie mogą one wydostać się z jąder. Gdy brak plemników jest wynikiem niedrożności nasieniowodów, wykonuje się zabieg chirurgiczny w celu ich udrożnienia. Gdy problem występuje na poziomie produkcji plemników, należy usunąć przyczynę zaburzonej spermatogenezy, np. poprzez odstawienie sterydów anabolicznych czy obniżenie zbyt wysokiej temperatury jąder. Jeżeli zaburzenia występują w wyniku zaburzonej równowagi hormonalnej, stosuje się leczenie hormonalne.

 

W celu zwiększenia polepszenia jakości nasienia należy wyeliminować czynniki wpływające w sposób negatywny, jak papierosy czy alkohol. Należy również zadbać o prawidłową temperaturę jąder m.in. przez unikanie sauny czy gorących kąpieli. Bardzo ważne jest prowadzenie zdrowego trybu życia i wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych. Zalecane są duże dawki witaminy C oraz suplementy diety. Istotne jest też unikanie stresu oraz regularne oddawanie nasienia w celu pobudzenia produkcji plemników.

 

Kolbudy

Medi-Medic Centrum Medyczne 

83-050, Kolbudy, ul. Przedszkolna 46

Województwo Pomorskie

58 682 65 73 501 866 393

rejestracja@medimedic.pl

 

Godziny otwarcia:  
Poniedziałek 07.00 - 19.00
Wtorek 07.00 - 19.00
Środa 07.00 - 19.00
Czwartek 07.00 - 19.00
Piątek 07.00 - 19.00
Sobota 08.00 - 11.30
Facebook
Facebook