
USG, czyli skrót od nazwy ultrasonografia, to badanie, dzięki któremu można uzyskać obraz narządów i tkanek organizmu ludzkiego.
Obecnie USG jest najpopularniejszym badaniem obrazowym wykonywanym w codziennej praktyce lekarskiej.
Badanie jest bezbolesne, niegroźne i nieinwazyjne.
W MEDI-MEDIC Centrum Medycznym w Kolbudach USG wykonywane jest przy pomocy wysokiej klasy aparatu ultrasonograficznego zarówno dzieciom jak i dorosłym.
Oferta badań USG dla dorosłych:
Badanie USG jamy brzusznej:
Badanie USG jamy brzusznej wykonuje się, by określić stan narządów wewnętrznych m.in.: nerek, śledziony, wątroby, pęcherzyka żółciowego i innych.
USG jamy brzusznej umożliwia wykrycie torbieli, guzków na narządach, a także zdiagnozowanie źródło dolegliwości bólowych.
Jak Przygotować się do tego rodzaju badania:
Trzeba pamiętać aby dzień przed badaniem ultrasonograficznym okolicy jamy brzusznej przestrzegać lekkostrawnej diety. Unikaj potraw wzdymających oraz napojów gazowanych i alkoholu. W dniu wizyty u radiologa zjedz lekkie śniadanie, przez resztę dnia nic nie spożywaj. Ważne jest aby w momencie badania pęcherz moczowy był wypełniony, jeśli jednak ten warunek nie zostanie spełniony, wypij przed badaniem 2 szklanki wody.
Pamiętaj:
USG wpustu w kierunku refluksu żołądkowo-przełykowego u dzieci
Refluks żołądkowo-przełykowy, czyli GERD lub GOR (od angielskich nazw) spowodowany jest cofaniem się kwaśnej treści żołądka do przełyku. Wskazaniem do tego badania u małych dzieci jest ulewanie, wymioty i niewielkie przybieranie na wadze.
Przygotowanie do badania
Dziecko powinno zostać nakarmione ok. 30 – 60 minut przed badaniem.
Na badanie proszę zabrać ze sobą coś do picia.
USG transrektalne (przezodbytnicze) - wskazania i przygotowanie do badania
USG transrektalne (przezodbytnicze, TRUS) to badanie, które bardzo dokładnie obrazuje nieprawidłowości w obrębie odbytu i odbytnicy, takie jak ropnie, szczeliny czy przetoku odbytu, a także zmiany nowotworowe. Dzięki USG transrektalnemu lekarz może dobrać najlepszą metodę leczenia.
Należy zadbać o to, aby w dniu poprzedzającym badanie posiłki powinny być lekkostrawne, nie powodujące wzdęć.
Pacjenci z podejrzeniem guza odbytu lub odbytnicy przed zabiegiem powinni oczyścić jelita za pomocą roztworu do wlewu doodbytniczego.
Na badanie nie trzeba zgłaszać się na czczo, jednak ok. 2-3 godziny przed jego wykonaniem należy się wstrzymać od jedzenia.
KolbudyMedi-Medic Centrum Medyczne 83-050 Kolbudy, ul. Przedszkolna 46 Województwo pomorskie
|
GdańskMedi-Medic Centrum Medyczne 80-262 Gdańsk, ul. Staszica 6/2 Województwo pomorskie rejestracjagdansk@medimedic.pl
|