- Umów się na wizytGinekologia estetyczna - efekty

Vademecum Medyczne

Vademecum Medyczne
Otwórz menu Menu

Terapia osoczem bogatopłytkowym rany po cięciu cesarskim

Alergologia/Pulmonologia

Andropauza

Bary kroplówkowe

Dermatologia

Diagnostyka płodności badanie nasienia

Dietetyk

Endokrynolog

Ginekologia

Ginekologia estetyczna

Internista

Kardiolog

Laboratorium

Laryngolog/Otolaryngolog

Medycyna estetyczna

Neurologia

Nowoczesne zabiegi w ortopedii

Ortopeda/Traumatolog

Pediatria

Proktologia

Refleksologia

Rehabilitacja, Fizykoterapia

Reumatolog

Seksuologia

Strefa spa

USG dzieci i dorosłych

Urologia

Wiadomości medyczne ze świata

Zabiegi jednego dnia

Zabiegi pielęgniarskie

Ginekologia
Badanie nasienia

Badanie nasienia

Czynniki wpływające na jakość nasienia

Problem męskiej niepłodności dotyczy aż ok. 15% mężczyzn na świecie. Niestety leczenie podejmuje najczęściej tylko kobieta. Z badań wynika, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat poważnie zmniejszyła się u mężczyzn liczba plemników o prawidłowej ruchliwości i budowie. Ma na to wpływ wiele czynników m.in. wiek, wysoka temperatura, palenie tytoniu czy przyjmowanie leków.

Wiek

Chociaż produkcja plemników u mężczyzn jest podtrzymywana przez całe życie, to jednak może się ona osłabiać wraz z wiekiem, co może przyczynić się do pogarszania parametrów nasienia i osłabienia potencjału płodności. Wynika to z naturalnych procesów zachodzących wraz z wiekiem w organizmie, a dodatkowo przyczyniać się do niego mogą różne choroby. Pogorszenie jakości nasienia wraz z wiekiem może zachodzić z różnym natężeniem u poszczególnych mężczyzn – u niektórych może być ono znaczące, u innych prawie niezauważalne, jednak statystycznie rzecz biorąc wiek jest istotnym czynnikiem wpływającym na jakość nasienia. Dlatego też podczas leczenia niepłodności u pary, powinno się brać pod uwagę nie tylko wiek kobiety, ale również jej partnera, szczególnie, kiedy zdiagnozowano u niego oligozoospermię (liczba plemników poniżej 15mln/ml).

Wysoka temperatura

Nieprzypadkowo jądra, miejsce w którym powstają plemniki, są umieszczone w worku mosznowym 'na zewnątrz' organizmu. Dzięki temu panuje tam niższa temperatura niż wewnątrz ciała. Jest to istotne ponieważ tylko w takiej, nieco obniżonej temperaturze produkcja plemników zachodzi w prawidłowy sposób. Dlatego też wszelkie zjawiska, które powodują podniesienie temperatury jąder wpływają negatywnie na jakość nasienia, przez zaburzanie produkcji plemników. Na podwyższenie temperatury w mosznie mogą wpływać czynniki zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Gdy z powodu jakiejś choroby, np. silnego przeziębienia grypy, anginy, podnosi się temperatura całego ciała, nasienie traci na witalności, co wpływa na płodność mężczyzny. Wśród czynników zewnętrznych negatywnie wpływających na kondycje plemników można wymienić np. gorące kąpiele, częste wizyty w saunie, noszenie nieprzewiewnej, obcisłej bielizny lub spodni czy siedzący tryb życia.

Palenie tytoniu

Badania dowodzą, że szczególnie negatywny wpływ na jakość nasienia ujawnia się u mężczyzn palących znaczące ilości np. paczkę dziennie lub więcej. U mężczyzn palących ponad 20 papierosów dziennie oraz palących przez okres dłuższy niż 10 lat gorsza była ruchliwość postępowa oraz morfologia plemników. Ponadto pacjenci ci mieli mniejszą objętość nasienia.

Sterydy anaboliczne

Sterydy anaboliczne należą do klasy leków zwanych androgenami, które są związkami o działaniu podobnym do testosteronu. Testosteron jest z kolei naturalnie wytarzanym przez jądra hormonem, którego głównym zadaniem jest pomoc w rozwoju plemników. Zwiększone stężenie testosteronu we krwi, powoduje hamowanie wydzielania gonadotropin (LH i FSH) z przysadki mózgowej, a przez to także produkcję testosteronu przez jądro. Stosowanie hormonów steroidowych powoduje zaburzenia hormonalne prowadzące do zmniejszenia wielkości jąder i zaburzanie procesu produkcji plemników. To z kolei przyczynia się do czasowego lub trwałego zatrzymania lub osłabienia tego procesu, a przez to do znaczącego spadku liczby plemników w nasieniu i niepłodności.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego labolatorium badania nasienia. Więcej informacji znajdziecie Państwo TUTAJ...

Napisany przez www.medimedic.pl: 2017-01-08

Kolbudy

Medi-Medic Centrum Medyczne 

83-050, Kolbudy, ul. Przedszkolna 46

Województwo Pomorskie

58 682 65 73 501 866 393

rejestracja@medimedic.pl

 

Godziny otwarcia:  
Poniedziałek 07.00 - 19.00
Wtorek 07.00 - 19.00
Środa 07.00 - 19.00
Czwartek 07.00 - 19.00
Piątek 07.00 - 19.00
Sobota 08.00 - 11.30

Gdańsk

Medi-Medic Centrum Medyczne

80-262, Gdańsk, ul. Staszica 6/2

Województwo Pomorskie

58 682 65 73 533 375 037

rejestracjagdansk@medimedic.pl

Godziny otwarcia:   
Poniedziałek 07.00 - 19.00
Wtorek 09.00 - 17.00
Środa 07.00 - 15.00
Czwartek 09.00 - 17.00
Piątek 07.00 - 15.00

 

Facebook
Facebook