Badanie nasienia jest podstawowym markerem płodności, którego celem jest ustalenie przyczyn niemożności posiadania potomstwa. Najnowsze badania nasienia umożliwiają określenie potencjału prokreacyjnego mężczyzny i dokładne zdiagnozowanie podłoża jego ewentualnych problemów z płodnością. Nieprawidłowości dotyczą liczby, ruchliwości, budowy, funkcji plemników oraz innych zaburzeń czy anomalii.
Badanie nasienia dostarcza podstawowych informacji na temat płodności mężczyzny. Pozwala na ocenę takich parametrów jak pH i lepkość ejakulatu, czas upłynnienia, ruchliwość i liczebność plemników oraz ewentualnie występującą aglutynację. W rozszerzonym badaniu nasienia ocenia się dodatkowo budowę plemników i określa proporcje pomiędzy prawidłowo zbudowanymi plemnikami oraz tymi, u których występują uszkodzenia strukturalne.
Blisko 50% przypadków niepłodności może wynikać z tzw. czynnika męskiego. Specjalistyczna poradnia andrologiczna (poradnia andropauzy) zapewnia kompleksową pomoc w zakresie diagnostyki i leczenia niepłodności męskiej. Najnowsze badania nasienia umożliwiają określenie potencjału prokreacyjnego mężczyzny i dokładne zdiagnozowanie podłoża jego ewentualnych problemów z płodnością.
Uzyskane wyniki umożliwiają:
- dokonanie oceny liczby oraz jakości plemników
- określenie szans na posiadanie potomstwa w drodze naturalnego poczęcia
- zdiagnozowanie przyczyny problemów z poczęciem dziecka
- w przypadku nieprawidłowych wyników, określenie najskuteczniejszego postępowania terapeutycznego
Przygotowanie do badania nasienia:
- Przed badaniem wymagany jest 2 – 7 dniowy okres abstynencji seksualnej
- Badanie można wykonać 10 dni po skończonej kuracji antybiotykiem, 3 dni po lekach przeciwbólowych, przeciwgorączkowych i 7 dni po ustąpieniu objawów infekcji wirusowej
- Przez ten okres należy powstrzymać się od spożycia alkoholu
- Przed przystąpieniem do badania należy pamiętać o zachowaniu higieny osobistej
- Nasienie należy oddać bezpośrednio do sterylnego pojemnika, który pacjent otrzymuje przed badaniem