Ginekologia estetyczna - efekty

Vademecum Medyczne

Vademecum Medyczne
Otwórz menu Menu

Terapia osoczem bogatopłytkowym rany po cięciu cesarskim

Alergologia/Pulmonologia

Andropauza

Bary kroplówkowe

Dermatologia

Diagnostyka płodności badanie nasienia

Dietetyk

Endokrynolog

Ginekologia

Ginekologia estetyczna

Internista

Kardiolog

Laboratorium

Laryngolog/Otolaryngolog

Medycyna estetyczna

Neurologia

Nowoczesne zabiegi w ortopedii

Ortopeda/Traumatolog

Pediatria

Proktologia

Refleksologia

Rehabilitacja, Fizykoterapia

Reumatolog

Seksuologia

Strefa spa

USG dzieci i dorosłych

Urologia

Wiadomości medyczne ze świata

Zabiegi jednego dnia

Zabiegi pielęgniarskie

Laryngolog/Otolaryngolog
Ból ucha

Ból ucha

Ból ucha

Ból ucha jest dolegliwością, która może zostać wywołana przez wiele różnych chorób. Ponadto, ból ucha może powodować nagła różnica ciśnień jak przy starcie i lądowaniu samolotu oraz w trakcie nurkowania. Do najczęściej występujących chorób uszu należą zapalenie ucha środkowego, zewnętrznego oraz wewnętrznego.  Na ucho środkowe składa się błona śluzowa, jama bębenkowa oraz trąbka Eustachiusza. Zapalenie ucha środkowego, szczególnie w ostrym stadium jest stanem zapalnym błony śluzowej, która pokrywa powierzchnię ucha środkowego wraz z obecnością płynu. Na zapalenie ucha środkowego często cierpią małe dzieci, rzadziej pojawia się to schorzenie u osób dorosłych. Okolicznościami, które sprzyjają zapaleniu ucha środkowego, są wirusowe zakażenia górnych dróg oddechowych blokujących swobodny przepływ powietrza w przestrzeni ucha środkowego. Ponadto, do wystąpienia zapalenia ucha środkowego mogą przyczyniać się alergie, polipy, przerost migdałka gardłowego, obrzęki w obrębie ujścia trąbki Eustachiusza oraz refluks żołądkowo-przełykowy.  Rozróżnia się następujące typy zapalenia ucha środkowego na podstawie rodzaju przebiegu choroby: wysiękowe zapalenie ucha środkowego, przewlekłe i ostre. W momencie pojawienia się płynu wysiękowego w uchu środkowym traci ono swoje właściwości akustyczne. Dodatkowo, płyn zawiera komórki zapalne i stan ten prowadzi do bólu ucha.

 

Zapalenie ucha zewnętrznego jest natomiast często wynikiem długotrwałego przebywania w wodzie i może pojawiać się po pływaniu, dotyczy zwykle zewnętrznego przewodu słuchowego. Inną przyczyną wystąpienia zapalenia ucha zewnętrznego mogą być zaburzenia lub brak produkowania ochronnej woskowiny i uszkodzenie nabłonka. Na ucho zewnętrzne składa się zewnętrzny przewód słuchowy oraz małżowina. Zwiększone ryzyko wystąpienia zapalenia ucha zewnętrznego dotyczy diabetyków, alergików i osób często korzystających z basenów. Powstałe zapalenia może być spowodowane infekcją wirusową, bakteryjną lub grzybiczną. Objawem zapalenia ucha zewnętrznego jest ból ucha.

Zapalenie ucha wewnętrznego w dużej części przypadków dotyczy błędnika. Na ucho wewnętrzne składa się błędnik, wewnętrzny przewód słuchowy i ślimak. Zapalenie ucha wewnętrznego może być wynikiem długotrwałego zapalenia ucha środkowego, co jest powikłaniem stanu zapalnego w tym obrębie. Do objawów zapalenia ucha wewnętrznego należą: zawroty głowy, zaburzenia równowagi, szumy uszne, oczopląs, zaburzenia widzenia, nudności, wymioty i ogólne złe samopoczucie. Podsumowując, głównym objawem wiążącym się z zapaleniami ucha jest ból, do pozostałych objawów należą: zatkane ucho, pogorszenie słyszenia, gorączka, zaczerwienienie, świąd, wyciek surowiczy i ogólne złe samopoczucie.

Ze względu na wyjątkową budowę ucha jest to świetne miejsce dla rozwoju zakażeń grzybicznych. Wysoka wilgotność oraz ciepłe powietrze przepływające przez przewody słuchowe jest idealnym mikroklimatem dla rozwoju grzybni. Ponadto, rozwojowi zakażeń grzybicznych mogą sprzyjać kąpiele w ciepłych zbiornikach wodnych w klimacie tropikalnym. W przypadku podejrzenia zakażeń grzybicznych ucha wykonuje się badanie mykologiczne, które polega na zbadaniu wydzieliny z ucha. Grzybica ucha zewnętrznego jest powierzchowną infekcją skóry przewodu słuchowego zewnętrznego i znacznie rzadziej małżowiny usznej. Rodzaje grzybów najczęściej wywołujących grzybicę ucha zewnętrznego to Aspergillus, Candida, Penicillium. Czasami występuje grzybica ucha środkowego, natomiast znacząco rzadziej niż grzybica ucha zewnętrznego. Grzybica ucha wewnętrznego jest schorzeniem o znikomym występowaniu i bardzo rzadko jest rozpoznawana. Wśród objawów zakażeń grzybicznych ucha jest ból ucha świąd, zaburzenia słuchu, obfita wydzielina ropna, świąd, obfita wydzielina śluzowa.

 

Przyczyn powodujących ból ucha jest bardzo wiele, należą do nich między innymi uraz miejscowy ucha, zatkanie ucha, oparzenia lub odmrożenia małżowiny usznej, krwiak małżowiny usznej oraz nowotwór złośliwy małżowiny usznej. Do licznych czynników powodujących ból ucha, które nie kojarzą się bezpośrednio z tym objawem są: choroby zębów trzonowych i przyzębia, ropień okołomigdałkowy, nowotwory jamy ustnej i gardła, zapalenie ślinianek, zapalenie tętnicy skroniowej, zapalenie węzłów chłonnych szyi, nowotwór kręgosłupa.

Jeżeli odczuwalny jest ból ucha, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza laryngologa, który przyjmuje również w naszej placówce. Im dłużej zwleka się ze zgłoszeniem do lekarza, tym większa jest szansa na wystąpienie różnego rodzaju powikłań. Wśród powikłań mogących wystąpić jest między innymi trwały ubytek słuchu. W trakcie trwania wizyty lekarz specjalista zbiera wywiad od pacjenta oraz przeprowadza badanie i zleca badania laboratoryjne celem określenia, czy dane schorzenie ucha ma charakter wirusowy, bakteryjny lub grzybiczny.

 

Napisany przez www.medimedic.pl: 2019-06-17

Kolbudy

Medi-Medic Centrum Medyczne 

83-050, Kolbudy, ul. Przedszkolna 46

Województwo Pomorskie

58 682 65 73 501 866 393

rejestracja@medimedic.pl

 

Godziny otwarcia:  
Poniedziałek 07.00 - 20.00
Wtorek 07.00 - 20.00
Środa 07.00 - 20.00
Czwartek 07.00 - 20.00
Piątek 07.00 - 20.00
Sobota 08.00 - 11.30

Gdańsk

Medi-Medic Centrum Medyczne

80-262, Gdańsk, ul. Staszica 6/2

Województwo Pomorskie

58 682 65 73 533 375 037

rejestracjagdansk@medimedic.pl

Godziny otwarcia:   
Poniedziałek 07.00 - 19.00
Wtorek 09.00 - 17.00
Środa 07.00 - 15.00
Czwartek 09.00 - 17.00
Piątek 07.00 - 15.00

 

Facebook
Facebook