Bulimia to schorzenie, które tak samo jak anoreksja należy do zaburzeń odżywiania się. Bulimia pojawiająca się także pod inną nazwą - żarłoczność psychiczna jest bardzo poważnym zaburzeniem i nie należy jej lekceważyć.
Łacińska nazwa tego zaburzenia odżywiania się brzmi bulimia nervosa, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „wilczy głód”. Bulimia to niekontrolowane objadanie się w krótkim okresie czasu, a następnie chęć jak najszybszego powrotu do poprzedniej wagi (stan sprzed objedzenia się) za pomocą wymuszania wymiotów, stosowania środków przeczyszczających, intensywnych ćwiczeń fizycznych oraz głodówek, które skrajnie wyniszczają organizm człowieka. Bulimia to zaburzenie, które zdecydowanie częściej występuje u kobiet, niż u mężczyzn. Bulimia dotyka najczęściej młode kobiety w wieku od 18 do 25 roku życia. Co więcej, bulimia częściej występuje u kobiet, które stosowały różnorodne diety bez uzyskania zadowalających efektów.
Osoby cierpiące na bulimię przejawiają charakterystyczne zachowania takie jak nieustający strach przed przytyciem, bardzo dokładne kontrolowanie wagi ciała, stosowanie ścisłych diet, poczucie winy z powodu objadania się, korzystanie ze środków przeczyszczających, niechęć do jedzenia w miejscach publicznych, wielogodzinne codziennie ćwiczenia fizyczne, korzystanie z toalety zawsze zaraz po posiłku.
Osoby dotknięte przez bulimię są w stanie spożyć bardzo dużą ilość jedzenia i ilość spożytych w ciągu godziny kalorii może dochodzić nawet do kilku tysięcy. Bulimia psychiczna jak sama nazwa wskazuje, ma podłoże psychiczne oraz psychologiczne. Do problemów, z których wynika bulimia, należy brak akceptacji ze strony otoczenia, brak samoakceptacji, nieradzenie sobie ze stresem, słowa krytyki na temat wyglądu ze strony bliskich, zaburzenia w sferze emocjonalnej.

Stosowanie środków przeczyszczających i głodówek doprowadza organizm osoby cierpiącej na bulimię do skrajnego wyniszczenia. Do somatycznych (fizycznych) objawów bulimii należą: znaczące wahania masy ciała, odwodnienie organizmu, obrzęk ślinianek, palące uczucie w gardle, zmęczenie, zaparcia, wymioty z domieszką krwi, niski poziom potasu oraz sodu we krwi. Charakterystyczne dla osób dotkniętych bulimią jest szybko rozwijająca się próchnica, uszkodzone szkliwo zębów spowodowane przez kwas solny z żołądka (wymuszanie wymiotów). Bulimia prowadzi również do znacznie poważniejszych problemów zdrowotnych takich jak uszkodzenie nerek i wątroby, zaburzenia pracy serca (kołatanie serca). Bulimia jest na tyle poważnym zaburzeniem, że może prowadzić nawet do śmierci. U kobiet bulimia może prowadzić do zaburzeń hormonalnych i co za tym idzie do zaniku miesiączkowania oraz problemów z płodnością. U osób dotkniętych bulimią często można zaobserwować poczucie winy, przygnębienie, stany lękowe, depresję, silne wahania nastrojów.
Leczenie bulimii to złożony i często długotrwały proces. W przypadkach zagrożenia życia niezbędna jest hospitalizacja. Natomiast najważniejszym elementem leczenia osób z zaburzeniem odżywiania się, jakim jest bulimia to psychoterapia. Wyjątkowo skuteczna w leczeniu bulimii jest terapia poznawczo - behawioralna, która ma na celu wyeliminowanie destrukcyjnych nawyków.
Napisany przez www.medimedic.pl: 2018-10-14