Ginekologia estetyczna - efekty

Vademecum Medyczne

Vademecum Medyczne
Otwórz menu Menu

Terapia osoczem bogatopłytkowym rany po cięciu cesarskim

Alergologia/Pulmonologia

Andropauza

Bary kroplówkowe

Dermatologia

Diagnostyka płodności badanie nasienia

Dietetyk

Endokrynolog

Ginekologia

Ginekologia estetyczna

Internista

Kardiolog

Laboratorium

Laryngolog/Otolaryngolog

Medycyna estetyczna

Neurologia

Nowoczesne zabiegi w ortopedii

Ortopeda/Traumatolog

Pediatria

Proktologia

Refleksologia

Rehabilitacja, Fizykoterapia

Reumatolog

Seksuologia

Strefa spa

USG dzieci i dorosłych

Urologia

Wiadomości medyczne ze świata

Zabiegi jednego dnia

Zabiegi pielęgniarskie

Neurologia
Choroba Alzheimera

Choroba Alzheimera

Choroba Alzheimera należy do grupy chorób neurodegeneracyjnych, tak samo jak choroba Parkinsona. Schorzenie dotyczy przede wszystkim osób powyżej 50 roku życia i uznane jest za przykład otępienia starczego. Choroba Alzheimera charakteryzuje się deficytem pamięci, funkcji poznawczych oraz różnego typu zaburzeniami zachowania. Obecnie na całym świecie na chorobę Alzheimera cierpi ponad 40 milionów ludzi. Dane na ten temat przedstawione przez Światową Organizację Zdrowia sugerują, że w ciągu najbliższych 30 lat liczba osób z chorobą Alzheimera na całym świecie wzrośnie do około 120 milionów. Zmiany zaobserwowane w Polsce dotyczące starzenia się społeczeństwa w szybkim tempie mają znaczący wpływ na stale rosnącą liczbę osób z chorobą Alzheimera. Schorzenie to oceniane jest jako najczęstsza przyczyna demencji. Ze względu na znaczącą ilość osób z chorobą Alzheimera i opiekę jaka jest niezbędna chorym do prawidłowego funkcjonowania jest to bardzo poważny problem w skali globalnej. Światowa Organizacja Zdrowia w wydawanym co roku raporcie zatytułowanym „World Alzheimer Report” podkreśla wagę problemu jakim jest choroba Alzheimera.

Na występowanie tego schorzenia ma wpływ wiele czynników, do których należą miedzy innymi czynniki genetyczne, środowiskowe oraz długość aktywności umysłu ludzkiego - stałe ćwiczenie umysłu. Najbardziej charakterystycznym objawem są zaburzenia pamięci, które początkowo mogą być ledwie zauważalne, ponieważ każdemu z nas zdarza się zapomnieć o jakimś fakcie. W przypadku osób z chorobą Alzheimera zaburzenia pamięci dotyczą wydarzeń bieżących, czyli pamięci krótkotrwałej. Prowadzić to może do potrzeby wielokrotnego powtarzania tych samych wypowiedzi i komunikatów skierowanych do osób chorych. Z rozwojem Alzheimera dochodzi do zaburzeń pamięci długotrwałej, a nawet do zapominania podstawowych informacji o własnej osobie. Problemy z wypowiadaniem się z powodu zapominania pojedynczych słów tworzących sens wypowiedzi. Zakres słownictwa używany dotychczas stopniowo maleje. Trudniejsze staje się dla chorego formułowanie wypowiedzi, czego przyczyną mogą być zaburzenia koncentracji. Następnym objawem tego schorzenia są zaburzenia zachowania jakimi jest poirytowanie, przygnębienie oraz niepokój. Niepokój u chorego może być spowodowany między innymi urojeniami. Chory przekonany jest, że opiekun i/lub osoby bliskie działają na jego niekorzyść, na przykład świadomie chowają przedmioty. W początkowym stadium choroby obserwuje się u części chorych występowanie depresji wywołanej przez świadomość zachodzących zmian wywołanych chorobą Alzheimera.

Co więcej, przy chorobie Alzheimera występują zaburzenia snu często spowodowane pobudzeniem psychoruchowym w godzinach wieczornych. Następstwem tego jest kładzenie się spać w późnych godzinach wieczornych i spanie do późna dnia następnego. Objawy tego schorzenia pojawiają się stopniowo w zależności od etapu choroby, przy czym każdy etap może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy. W celu rozpoznania choroby Alzheimera wykorzystywany jest wywiad lekarski, badanie przedmiotowe pacjenta oraz badania laboratoryjne. Pamiętajmy, że im wcześniej choroba Alzheimera zostanie zdiagnozowana tym więcej czasu pozostaje osobie chorej i jej bliskim na przygotowanie się do tego co nieuchronne. Z rozwojem choroby osoby cierpiące na Alzheimera będą wymagały opieki w coraz to większym zakresie.

 

Napisany przez www.medimedic.pl: 2019-02-20

 

Kolbudy

Medi-Medic Centrum Medyczne 

83-050, Kolbudy, ul. Przedszkolna 46

Województwo Pomorskie

58 682 65 73 501 866 393

rejestracja@medimedic.pl

 

Godziny otwarcia:  
Poniedziałek 07.00 - 20.00
Wtorek 07.00 - 20.00
Środa 07.00 - 20.00
Czwartek 07.00 - 20.00
Piątek 07.00 - 20.00
Sobota 08.00 - 11.30

Gdańsk

Medi-Medic Centrum Medyczne

80-262, Gdańsk, ul. Staszica 6/2

Województwo Pomorskie

58 682 65 73 533 375 037

rejestracjagdansk@medimedic.pl

Godziny otwarcia:   
Poniedziałek 07.00 - 19.00
Wtorek 09.00 - 17.00
Środa 07.00 - 15.00
Czwartek 09.00 - 17.00
Piątek 07.00 - 15.00

 

Facebook
Facebook