Ginekologia estetyczna - efekty

Vademecum Medyczne

Vademecum Medyczne
Otwórz menu Menu

Terapia osoczem bogatopłytkowym rany po cięciu cesarskim

Alergologia/Pulmonologia

Andropauza

Bary kroplówkowe

Dermatologia

Diagnostyka płodności badanie nasienia

Dietetyk

Endokrynolog

Ginekologia

Ginekologia estetyczna

Internista

Kardiolog

Laboratorium

Laryngolog/Otolaryngolog

Medycyna estetyczna

Neurologia

Nowoczesne zabiegi w ortopedii

Ortopeda/Traumatolog

Pediatria

Proktologia

Refleksologia

Rehabilitacja, Fizykoterapia

Reumatolog

Seksuologia

Strefa spa

USG dzieci i dorosłych

Urologia

Wiadomości medyczne ze świata

Zabiegi jednego dnia

Zabiegi pielęgniarskie

USG dzieci i dorosłych
Choroby tarczycy

Choroby tarczycy

Tarczyca jest gruczołem wewnątrzwydzielniczym znajdującym się na szyi, tuż poniżej krtani. Zbudowana jest z dwóch płatów (prawego i lewego) połączonych węziną. Funkcją tarczycy jest produkcja hormonów tetrajodotyroniny - tyroksyny (w skrócie T4) oraz trijodotyroniny (T3), które oddziałują na prawie wszystkie komórki naszego organizmu, warunkując jego prawidłowe funkcjonowanie. Praca tarczycy jest precyzyjnie regulowana za pomocą pętli wzajemnego oddziaływania przez przysadkę mózgową wydzielającą tyreotropinę (TSH) i podwzgórze wydzielające tyreoliberynę (TRH). Budulcem niezbędnym do produkcji hormonów tarczycy jest jod, na który dzienne zapotrzebowanie u dorosłego człowieka wynosi około 150 mikrogramów. Nieprawidłowe funkcjonowanie tego istotnego gruczołu prowadzi do bardzo poważnych chorób, dlatego warto znać podstawowe objawy mogące oznaczać problemy z tarczycą.

Objawami sugerującymi niedoczynność tarczycy są: ogólne osłabienie, pogorszenie tolerancji wysiłku, wzrost masy ciała, nietolerancja zimna, obniżone ciśnienie, suchość skóry, zmniejszona potliwość, wypadanie włosów, bóle mięśni i stawów, zaparcia, zaburzenia pamięci, niestabilność emocjonalna, obniżenie nastroju łącznie z depresją. U kobiet mogą pojawić się zaburzenia miesiączkowania, a u mężczyzn zmniejszenie libido i problemy z erekcją. Warto wspomnieć, że zostały tu ujęte tylko wybrane objawy, a ich nasilenie może być różne w zależności od stopnia niedoboru hormonów. Najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy jest autoimmunologiczne zapalenie tarczycy (choroba Hashimoto). Rozpoznanie stawiamy na podstawie badań laboratoryjnych oraz USG.

Ponieważ hormony tarczycy (T3 i T4) regulują metabolizm naszego ustroju, objawy nadczynności tarczycy są w pewnym stopniu "odwrotnością" niedoczynności. O nadczynności powinniśmy myśleć gdy obserwujemy: utratę masy ciała mimo dobrego apetytu, osłabienie i nietolerancję wysiłku, nietolerancję ciepła, wzmożone pobudzenie i nerwowość, problemy ze skupieniem uwagi, bezsenność, drżenie rąk, ciepłą i potliwą skórę, wypadanie włosów, utratę siły i masy mięśniowej biegunkę, nadciśnienie. Serce, w przeciwieństwie do niedoczynności, bije szybko i mocno, odczuwalne może być jego kołatanie. U kobiet również pojawiają się zaburzenia cyklu miesiączkowego, a u mężczyzn zaburzenia erekcji. Niekiedy w nadczynności pojawia się zwiększenie obwodu szyi spowodowane przerostem tarczycy, która uciskając tchawicę, może powodować duszność. Do najczęstszych przyczyn nadczynności tarczycy należą wole guzkowe toksyczne, oraz choroba Gravesa Basedowa.

Do chorób tarczycy należą również wole i guzki tarczycy. Wole to po prostu powiększenie tarczycy, czasami widoczne gołym okiem jako poszerzenie obwodu szyi. Wole i guzki mogą być przyczyną nadczynności tarczycy np. wole guzkowe nadczynne, często jednak nie wytwarzają one hormonów, a ich przebieg jest bezobjawowy. Niezwykle ważne jest różnicowanie guzków łagodnych z nowotworami tarczycy. Tarczyca ze wszystkich gruczołów wydzielania wewnętrznego jest najbardziej narażona na powstanie raka. Trzeba również pamiętać, że rak tarczycy może pojawić się w każdym wieku, także u ludzi młodych! W początkowym stadiach nie różni się on niczym od guzków łagodnych i często jest całkowicie bezobjawowy. Jedynym sposobem wczesnego rozpoznania zmiany złośliwej jest USG tarczycy obrazujące podejrzane zmiany guzkowe, oraz biopsja aspiracyjna cienkoigłowa (tzw. BAC).

Ostatnią ważną grupą chorób tarczycy są zapalenia. Dzielimy je na zapalenia ostre, podostre i przewlekłe. Mogą być one spowodowane wieloma czynnikami, takimi jak: bakterie, przebyte napromienianie, leki, choroba autoimmunologiczna i wiele innych. Objawy, w zależności od rodzaju zapalenia i jego fazy, mogą występować w różnej konfiguracji i nasileniu. Częstymi dolegliwościami są: powiększenie tarczycy, zmiana jej konsystencji, objawy nadczynności lub niedoczynności, bolesność w okolicy tarczycy, gorączka i dreszcze. Do rozpoznania zapalenia tarczycy niezbędne jest wykonanie badań laboratoryjnych, a czasami również biopsji tarczycy, aby lekarz mógł wdrożyć odpowiednie leczenie.

Do diagnostyki zaburzeń funkcji tarczycy stosujemy badania laboratoryjne, w których przede wszystkim oznacza się poziom TSH w surowicy, stężenie wolnego T3 w surowicy (FT3), wolnego T4 (FT4) oraz całkowitego T4. W niektórych wypadkach lekarz może zalecić wykonanie dodatkowych badań krwi, takich jak np. specyficzne przeciwciała. Nieocenioną pomocą w diagnostyce chorób tarczycy jest również USG, które jest prostym i nieinwazyjnym badaniem mogącym odpowiedzieć na wiele pytań. W przypadku zaobserwowania w badaniu USG podejrzanych zmian guzkowych wykonuje się biopsję aspiracyjną cienkoigłową w celu odróżnienia zmian łagodnych od raka tarczycy. Jest to badanie polegające na nakłuciu cienką igłą zmian ogniskowych w tarczycy i pobraniu materiału do badania mikroskopowego. Wynik jest następnie oceniany przez lekarza. Badanie jest bezpieczne, niebolesne i nie wymaga znieczulenia. Czas trwania to zaledwie 20 minut.

Nigdy nie należy bagatelizować objawów sugerujących chorobę tarczycy. Nieleczona zarówno nadczynność jak i niedoczynność może prowadzić do głębokich zaburzeń metabolizmu i czynności naszego organizmu. Jeśli zaobserwujesz u siebie niepokojące objawy nie zwlekaj z przebadaniem się, oraz poszukaniem pomocy endokrynologa. Bardzo często wystarczy wprowadzić jeden lek, aby skutecznie pozbyć się męczących i nieprzyjemnych objawów choroby.

W naszym centrum medycznym oferujemy pełen zakres niezbędnych badań laboratoryjnych. Wykonujemy także USG tarczycy, oraz biopsję aspiracyjną cienkoigłową pod kontrolą USG wraz z badaniem histopatologicznym. Przyjmuje u nas również endokrynolog.

Napisany przez www.medimedic.pl: 2017-01-31

Kolbudy

Medi-Medic Centrum Medyczne 

83-050, Kolbudy, ul. Przedszkolna 46

Województwo Pomorskie

58 682 65 73 501 866 393

rejestracja@medimedic.pl

 

Godziny otwarcia:  
Poniedziałek 07.00 - 20.00
Wtorek 07.00 - 20.00
Środa 07.00 - 20.00
Czwartek 07.00 - 20.00
Piątek 07.00 - 20.00
Sobota 08.00 - 11.30

Gdańsk

Medi-Medic Centrum Medyczne

80-262, Gdańsk, ul. Staszica 6/2

Województwo Pomorskie

58 682 65 73 533 375 037

rejestracjagdansk@medimedic.pl

Godziny otwarcia:   
Poniedziałek 07.00 - 19.00
Wtorek 09.00 - 17.00
Środa 07.00 - 15.00
Czwartek 09.00 - 17.00
Piątek 07.00 - 15.00

 

Facebook
Facebook