Ginekologia estetyczna - efekty

Vademecum Medyczne

Vademecum Medyczne
Otwórz menu Menu

Terapia osoczem bogatopłytkowym rany po cięciu cesarskim

Alergologia/Pulmonologia

Andropauza

Bary kroplówkowe

Dermatologia

Diagnostyka płodności badanie nasienia

Dietetyk

Endokrynolog

Ginekologia

Ginekologia estetyczna

Internista

Kardiolog

Laboratorium

Laryngolog/Otolaryngolog

Medycyna estetyczna

Neurologia

Nowoczesne zabiegi w ortopedii

Ortopeda/Traumatolog

Pediatria

Proktologia

Refleksologia

Rehabilitacja, Fizykoterapia

Reumatolog

Seksuologia

Strefa spa

USG dzieci i dorosłych

Urologia

Wiadomości medyczne ze świata

Zabiegi jednego dnia

Zabiegi pielęgniarskie

Laboratorium
Czym tak naprawdę jest marker nowotworowy?

Czym tak naprawdę jest marker nowotworowy?

Czym tak naprawdę jest marker nowotworowy?

 

Marker nowotworowy to konkretna substancja krążąca we krwi produkowana zarówno przez komórki nowotworowe jak i prawidłowe. Grupa badań laboratoryjnych oceniających poziom tych substancji jest klasyfikowana jako markery nowotworowe. Do badań zaliczanych w poczet podstawowych markerów nowotworowych należą między innymi AFP, CA-125, CA-15.3, CA-19.9, PSA, CEA. Celem badania poziomu markerów nowotworowych w badaniach przesiewowych jest wczesne rozpoznanie nowotworu. Wynik poziomu stężenia konkretnego markera nowotworowego w organizmie pomaga w ocenie stanu zaawansowania nowotworu, diagnostyce różnicowej, jak również kontroli efektów leczenia. Podwyższony poziom konkretnego markera nowotworowego nie musi świadczyć o chorobie nowotworowej. Przykładem jest podwyższony poziom markera CA-125, który może być podwyższony z powodu raka jajnika jak i w przypadku endometriozy, mięśniaków macicy i wtedy gdy badanie jest wykonane w czasie miesiączki. Podwyższony poziom markerów nowotworowych nie mówi, że ktoś ma raka lub nie. Markery nowotworowe pomagają jedynie w diagnozie, a nie są jej ostatecznym wynikiem.

Marker nowotworowy PSA - swoisty antygen sterczowy jest podstawą we wczesnym rozpoznawaniu nowotworu gruczołu krokowego - raka prostaty. Rak prostaty jest nowotworem występującym tylko u mężczyzn, liczba zachorowań narasta z roku na rok. W dokładniejszej diagnostyce raka prostaty korzysta się następnie z badania TRUS, czyli przezodbytniczego badania USG gruczołu sterczowego (prostaty). Dzięki któremu obrazujemy wielkość ognisk raka, ich lokalizację i ilość.

 

Nowotwory przewodu pokarmowego stanowią 15-20 % wszystkich nowotworów. Do nowotworów przewodu pokarmowego zaliczają się między innymi nowotwór żołądka, jelita grubego, trzustki, pęcherzyka żółciowego oraz rozmaite guzy w obrębie jamy brzusznej. Niezwykle pomocne są badania przesiewowe, które ułatwiają wczesne rozpoznanie nowotworów. Podwyższony poziom markera CA-19.9 może wskazywać na raka trzustki i raka jelita grubego. Podwyższony poziom markera CEA jest odnotowywany w przypadku nowotworów okrężnicy i odbytnicy. We wczesnym wykrywaniu raka wątroby udział bierze marker nowotworowy AFP. Rak jelita grubego jest drugim pod względem częstości zachorowań nowotworem złośliwym w Polsce. Dodatkowo zachorowalność na ten nowotwór w regionie gdańskim jest najwyższa w Polsce.

Rak piersi jest nowotworem złośliwym powstającym z komórek gruczołu piersiowego. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet. Nowotwór ten najczęściej występuje u kobiet, ale zdarza się również choć niezwykle rzadko u mężczyzn. U obu płci ryzyko zachorowania na raka piersi wzrasta wraz z wiekiem. U kobiet z mutacją genów BRCA życiowe ryzyko wystąpienia raka piersi wynosi 80%, a raka jajnika 30%. Marker nowotworowy CA-15.3 jest badaniem niezwykle ważnym we wczesnej diagnostyce raka piersi. Podwyższony poziom markera CA-15.3 może wskazywać na raka piersi. W profilaktyce raka piersi kluczowym są regularne wizyty ginekologiczne, USG piersi i mammografia, które pozwalają wcześnie stwierdzić obecność zmian chorobowych. Podwyższony poziom markera CEA zaobserwowano również w rozwoju guzów piersi i płuc.

Rak szyjki macicy jest także bardzo popularnym nowotworem wśród kobiet, co roku na całym świecie zapada na niego 500 000 kobiet. Ponadto, połowa kobiet, u których zdiagnozowano raka szyjki macicy nigdy nie wyzdrowieje ponieważ nowotwór został zdiagnozowany zbyt późno. Za powstanie raka szyjki macicy odpowiada najczęściej, czyli w 95% infekcja onkogennymi szczepami wirusa HPV. Infekcja ta jest przenoszona drogą płciową. Metodą, która znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy,  jest szczepionka przeciwko wirusowi HPV. W naszym Centrum Medycznym MEDI – MEDIC można zaszczepić się przeciwko wirusowi HPV. Szczepi się zwykle kobiety od 13 do 35 roku życia. Choć w Australii szczepieni są również chłopcy w 13 roku życia.

 

Napisany przez www.medimedic.pl: 2017-02-07

Kolbudy

Medi-Medic Centrum Medyczne 

83-050, Kolbudy, ul. Przedszkolna 46

Województwo Pomorskie

58 682 65 73 501 866 393

rejestracja@medimedic.pl

 

Godziny otwarcia:  
Poniedziałek 07.00 - 20.00
Wtorek 07.00 - 20.00
Środa 07.00 - 20.00
Czwartek 07.00 - 20.00
Piątek 07.00 - 20.00
Sobota 08.00 - 11.30

Gdańsk

Medi-Medic Centrum Medyczne

80-262, Gdańsk, ul. Staszica 6/2

Województwo Pomorskie

58 682 65 73 533 375 037

rejestracjagdansk@medimedic.pl

Godziny otwarcia:   
Poniedziałek 07.00 - 19.00
Wtorek 09.00 - 17.00
Środa 07.00 - 15.00
Czwartek 09.00 - 17.00
Piątek 07.00 - 15.00

 

Facebook
Facebook