
Histeroskopia jest małoinwazyjną metodą endoskopową wykorzystywaną w diagnostyce i leczeniu niepłodności, nawracających poronień, a także nieprawidłowości i schorzeń w obrębie macicy. Zabieg polega na wprowadzeniu przez pochwę i kanał szyjki macicy do wnętrza macicy histeroskopu – urządzenia optycznego o średnicy 3-7 mm wyposażonego w system soczewek i kamerę cyfrową, które pozwalają dokładnie obejrzeć jamę macicy, a także specjalne mikronarzędzia umożliwiające przeprowadzenie zabiegu.
Lekarz za pomocą obrazowania wnętrza kanału szyjki, jamy macicy oraz oceny ujść macicznych jajowodów może zlokalizować polipy, mięśniaki, zrosty, guzy nowotworowe, wady wrodzone a następnie w czasie zabiegu je usunąć , a ponadto pobrać wycinki tkanek do badań histopatologicznych.
Opis zabiegu:
Zabieg przeprowadzany jest w pozycji ginekologicznej. Przez pochwę i szyjkę macicy do jamy macicy lekarz wprowadza delikatnie histeroskop. Następnie wnętrze macicy zostaje wypełnione solą fizjologiczną, która ułatwia obserwację powierzchni endometrium oraz ujść macicznych jajowodów. Zabieg wykonywany jest w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym podawanym dożylnie.
Wskazania do histeroskopii diagnostycznej:
Czas trwania:
do 60 min
Znieczulenie:
Znieczulenie miejscowe lub ogólne
Wskazania do histeroskopii zabiegowej:
Przygotowanie do badania:
Przed samym badaniem należy również opróżnić pęcherz. Jeśli pacjentka jest uczulona na leki używane w czasie lub po zabiegu albo występuje u niej tendencja do nadmiernego krwawienia, powinna powiadomić o tym lekarza.
Przebieg badania:
Zabieg przeprowadzany jest w pozycji ginekologicznej. Przez pochwę i szyjkę macicy do jamy macicy lekarz wprowadza delikatnie histeroskop. Następnie wnętrze macicy zostaje wypełnione solą fizjologiczną, która ułatwia obserwację powierzchni endometrium oraz ujść macicznych jajowodów. Zabieg wykonywany jest w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym podawanym dożylnie. Niedogodności związane z zabiegiem można porównać do zwykłego badania ginekologicznego. Pacjentka bezpośrednio po zabiegu może wrócić do domu. W przypadku histeroskopii operacyjnej - już w 3 godziny po zabiegu można opuścić szpital, choć w uzasadnionych przypadkach czas ten może wydłużyć się do 24 godzin.
Histeroskopia diagnostyczna jest badaniem bezpiecznym, powikłania zdarzają się bardzo rzadko. Czasem pojawia się lekkie krwawienie i ból w dole brzucha. Jeśli te dolegliwości nie ustępują, należy zgłosić się do lekarza przeprowadząjacego zabieg .
Przeciwskazania do histeroskopii:
KolbudyMedi-Medic Centrum Medyczne 83-050 Kolbudy, ul. Przedszkolna 46 Województwo pomorskie
|
Gdańsk WrzeszczMedi-Medic Centrum Medyczne 80-262 Gdańsk Wrzeszcz, ul. Staszica 6/2 Województwo pomorskie rejestracjagdansk@medimedic.pl
|