Implant antykoncepcyjny jest jedną z licznych metod antykoncepcyjnych stosowanych obecnie w ginekologii. Ponadto implant antykoncepcyjny jest jedną spośród nowszych metod antykoncepcji hormonalnej. Implant antykoncepcyjny cechuje się obecnie najwyższą prawie 100 % skutecznością antykoncepcyjną, wyższą niż dwuskładnikowe tabletki hormonalne.
Mechanizm implantów antykoncepcyjnych różni się od innych środków antykoncepcji hormonalnej, ponieważ nie zawiera w sobie estrogenów. Implanty antykoncepcyjne zawierają tylko progesteron lub jego pochodną, dzięki czemu jest to idealna opcja dla kobiet, u których występują przeciwskazania do przyjmowania estrogenów.
Progesteron uwalniany jest dziennie w odpowiedniej dawce, zapewniając pełną skuteczność antykoncepcyjną przez okres 3 lat. Jest to długotrwała i skuteczna metoda antykoncepcyjna. Implanty antykoncepcyjne są o tyle wygodne, że ich działanie nie jest zaburzone podczas kuracji antybiotykowej, jak ma to często miejsce w przypadku tabletek antykoncepcyjnych. Dodatkowo implant antykoncepcyjny polecany jest kobietom, które zapominają o codziennym przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych. Sam implant nie jest widoczny po założeniu jednakże wyczuwalny poprzez dotyk.
Zabieg wszczepienia implantu antykoncepcyjnego pod skórę jest nieinwazyjny. Implant antykoncepcyjny jest to niewielkich rozmiarów pałeczka o długości 4 cm i szerokości 2 mm, którą wszczepia się pod skórę w górnej części ramienia.
Wszczepienie implantu rozpoczyna się od wykonania drobnego nacięcia na wewnętrznej powierzchni lewego ramienia. Trwa to od 5 do 10 minut i polega na wprowadzeniu w miejscu nacięcia małej kapsułki pod skórę. Implant wprowadza się za pomocą specjalnego aplikatora pod skórę wewnętrznej części ramienia w odległości 10 centymetrów od łokcia. Wszczepienie i usunięcie implantu następuje w znieczuleniu miejscowym. Po usunięciu implantu powrót do płodności jest szybki.
Działanie implantu antykoncepcyjnego przejawia się w postaci zahamowania owulacji, zahamowania cyklicznego dojrzewania endometrium - błony śluzowej macicy oraz stwarza nieprzepuszczalną barierę dla plemników.
Implant antykoncepcyjny „Implanon NXT” wykorzystywany również w naszej placówce działa w następujący sposób. Na początku hormon uwalniany jest z prędkością 67 µg na dobę, następnie wartość uwalnianego hormonu zmniejsza się po upływie roku do 40-50 µg na dobę, a po dwóch latach osiąga 30 µg na dobę.
W celu bliższego zapoznania się z metodą wszczepienia implantu antykoncepcyjnego serdecznie zapraszamy do obejrzenia przygotowanego przez nas materiału filmowego, w którym dr n. med. Piotr Kwieciński przeprowadza u pacjentki wszczepienie implantu antykoncepcyjnego. Aby obejrzeć materiał wystarczy wejść na naszą stronę www.medimedic.pl.
Napisany przez www.medimedic.pl: 2017-10-30
KolbudyMedi-Medic Centrum Medyczne 83-050, Kolbudy, ul. Przedszkolna 46 Województwo Pomorskie
|
GdańskMedi-Medic Centrum Medyczne 80-262, Gdańsk, ul. Staszica 6/2 Województwo Pomorskie rejestracjagdansk@medimedic.pl
|