Kiła jest chorobą zakaźną wywołaną przez drobnoustrój o nazwie krętek blady i przenoszona jest najczęściej drogą płciową. Jest także możliwość zarażenia się poprzez pocałunek z osobą, u której pojawiły się zmiany w gardle. Do zakażenia kiłą dochodzi poprzez wniknięcie drobnoustroju przez uszkodzoną skórę, błonę śluzową lub też bezpośrednio do krwiobiegu. Dochodzi do tego przede wszystkim poprzez wtarcie w skórę płynu wysiękowego zawierającego żywe krętki blade z osoby zakażonej na zdrową osobę. Co więcej, choroba ta przenosi się z krwiobiegu matki poprzez łożysko do płodu. Kiła charakteryzuje się wieloletnim przebiegiem, w którym wyróżniamy następujące po sobie okresy objawowe oraz bezobjawowe.
Stopień zakaźności kiły jest zależny od okresu choroby, przy czym najwyższy jest w czasie pierwszych dwóch lat choroby. Przyczyną tego są najczęściej zmiany skórne, które wydzielają płyn wysiękowy zwiększając możliwość zakażenia się. Niezwykle ważną metodą kontroli zachorowań oraz wykrywania najczęściej kiły bezobjawowej są badania serologiczne. Biorąc pod uwagę kryteria kliniczne oraz immunologiczne kiłę dzielimy na wczesną - trwającą około dwóch lat i późną - trwającą powyżej dwóch lat. Po wniknięciu do błony śluzowej lub skóry krętki blade namnażają się w miejscu zakażenia i wnikają do naczyń krwionośnych i chłonnych. Wskutek tego krętki blade ulegają rozsiewowi jeszcze przed pojawieniem się objawu pierwotnego.
Okres wylęgania się choroby wynosi od 9 do 90 dni natomiast średni okres wylęgania wynosi 21 dni. Objawem pierwotnym i początkowym jest owrzodzenie pierwotne, któremu może towarzyszyć wydzielina surowicza zawierająca zakaźny krętek blady. Ponadto, dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych, które utrzymuje się od 2 do 6 tygodni. Później następuje pojawienie się na skórze zmian w postaci grudek. Ważne jest to, że u niektórych osób zainfekowanych krętkiem bladym nie ma żadnych objawów nawet przez lata. To dlatego tak ważne u kobiet są regularne wizyty u ginekologa i badania serologiczne w celu wykrycia ewentualnego zakażenia krętkiem bladym. U mężczyzn równie ważne są regularne wizyty lekarskie oraz badania.
Napisany przez www.medimedic.pl: 2018-05-14
KolbudyMedi-Medic Centrum Medyczne 83-050, Kolbudy, ul. Przedszkolna 46 Województwo Pomorskie
|
GdańskMedi-Medic Centrum Medyczne 80-262, Gdańsk, ul. Staszica 6/2 Województwo Pomorskie rejestracjagdansk@medimedic.pl
|