Ginekologia estetyczna - efekty

Vademecum Medyczne

Vademecum Medyczne
Otwórz menu Menu

Terapia osoczem bogatopłytkowym rany po cięciu cesarskim

Alergologia/Pulmonologia

Andropauza

Bary kroplówkowe

Dermatologia

Diagnostyka płodności badanie nasienia

Dietetyk

Endokrynolog

Ginekologia

Ginekologia estetyczna

Internista

Kardiolog

Laboratorium

Laryngolog/Otolaryngolog

Medycyna estetyczna

Neurologia

Nowoczesne zabiegi w ortopedii

Ortopeda/Traumatolog

Pediatria

Proktologia

Refleksologia

Rehabilitacja, Fizykoterapia

Reumatolog

Seksuologia

Strefa spa

USG dzieci i dorosłych

Urologia

Wiadomości medyczne ze świata

Zabiegi jednego dnia

Zabiegi pielęgniarskie

Ortopeda/Traumatolog
Komórki macierzyste, czyli medycyna XXI wieku

Komórki macierzyste, czyli medycyna XXI wieku

Komórki macierzyste od kilku lat rewolucjonizują medycynę na całym świecie. Pozytywne wyniki terapii z wykorzystaniem komórek macierzystych dowodzą skuteczności ich stosowania - uzyskiwane są rezultaty często niemożliwe do osiągnięcia za pomocą medycyny tradycyjnej. Jednym z najbardziej obiecujących i najszybciej rozwijających się jest dział medycyny regeneracyjnej.

Komórki macierzyste to niewyspecjalizowane i niedojrzałe komórki ludzkiego organizmu. Posiadają one zdolność przekształcania się w różne typy wyspecjalizowanych komórek takich jak: chrząstki, mięśnie, kości, ścięgna czy więzadła. Dzięki temu uczestniczą w regeneracji tkanek w ciele dorosłego człowieka. Co więcej, posiadają udowodnioną zdolność wysyłania i odbierania bodźców, co pozwala na rozpoznanie problemu oraz regenerowanie miejsc uszkodzonych. Podane podczas zabiegu w określone miejsce same rozpoznają środowisko – tkankę, do której zostały podane. Źródłem komórek macierzystych jest szpik kostny, krew pępowinowa oraz krew obwodowa, jednak uzyskiwanie komórek z tkanki tłuszczowej wydaje się być najmniej inwazyjną i najmniej bolesną procedurą.

Mezenchymalne Komórki Macierzyste uzyskiwane z tkanki tłuszczowej

Cennym narzędziem medycyny regeneracyjnej jest otrzymywanie tkanki tłuszczowej z dużą zawartością komórek macierzystych. Uzyskana w tym procesie tkanka jest oczyszczoną tkanką tłuszczową pobraną od pacjenta na drodze liposukcji cienkoigłowej, a następnie implantowana jest przez lekarza w miejsce, gdzie potrzebna jest regeneracja uszkodzonej tkanki. Przygotowana tkanka zawiera komórki okołonaczyniowe zwane perycytami, które w wyniku obróbki mechanicznej przekształcają się w Mezenchymalne Komórki Macierzyste o wysokim potencjale regeneracyjnym. Ze względu na te właściwości metoda ta jest z sukcesem wykorzystywana w medycynie estetycznej i chirurgii plastycznej oraz w ortopedii do leczenia zmian zwyrodnieniowych stawów oraz w rekonstrukcji tkanek kostnych i chrzęstnych.

Ocenia się, że żywotność pozyskanych komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej wynosi powyżej 90%. Dodatkowo, nie ma ryzyka odrzutu, gdyż zabieg jest przeszczepem własnych komórek, które nie wywołują reakcji obronnej organizmu. Co więcej, metoda ta pozwala wykonać całą procedurę podczas jednej wizyty w gabinecie.

Komórki macierzyste w leczeniu zwyrodnień stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów, zapalenia kości i stawów, uszkodzenia ścięgien i więzadeł to najczęstsze schorzenia, z którymi boryka się dzisiejsza ortopedia. Ze względu na to, że stawy, łąkotki i ścięgna należą do słabo ukrwionych obszarów naszego ciała, organizm ma trudności w ich samoistnej regeneracji lub naprawie. Leczenie tych dolegliwości może być zachowawcze lub operacyjne.

Komórki macierzyste wykorzystywane są w ortopedii od kilku lat. Zdolność komórek macierzystych do nieograniczonej liczby podziałów i różnicowania się pozwala na rekonstrukcję tkanek kostnych i chrzęstnych. Przeprowadzone badania dowodzą, że komórki macierzyste uzyskane z tkanki tłuszczowej mogą różnicować się w chrząstki i kości, co daje możliwości leczenia zmian degeneracyjnych stawów i ścięgien.

Podane dostawowo komórki macierzyste z własnej tkanki tłuszczowej dążą do regeneracji i naprawy uszkodzonych tkanek oraz zmniejszenia stanu zapalnego i bólu stawów. Terapia regeneracyjna ma na celu odbudowę zniszczonej bądź uszkodzonej tkanki. W terapii wykorzystywane są komórki autologiczne, czyli pochodzące od pacjenta, stąd nie istnieje ryzyko odrzutu przeszczepionej tkanki. Dzięki terapii komórkami macierzystymi, szczególnie wyizolowanymi z tkanki tłuszczowej, pacjenci szybko i skutecznie doznają poprawy stanu zdrowia.

Badania dowodzą, że zastosowanie autogennych komórek macierzystych może przyspieszyć regenerację zniszczonego stawu nawet kilkukrotnie.

Napisany przez www.medimedic.pl: 2017-03-23

Kolbudy

Medi-Medic Centrum Medyczne 

83-050, Kolbudy, ul. Przedszkolna 46

Województwo Pomorskie

58 682 65 73 501 866 393

rejestracja@medimedic.pl

 

Godziny otwarcia:  
Poniedziałek 07.00 - 20.00
Wtorek 07.00 - 20.00
Środa 07.00 - 20.00
Czwartek 07.00 - 20.00
Piątek 07.00 - 20.00
Sobota 08.00 - 11.30

Gdańsk

Medi-Medic Centrum Medyczne

80-262, Gdańsk, ul. Staszica 6/2

Województwo Pomorskie

58 682 65 73 533 375 037

rejestracjagdansk@medimedic.pl

Godziny otwarcia:   
Poniedziałek 07.00 - 19.00
Wtorek 09.00 - 17.00
Środa 07.00 - 15.00
Czwartek 09.00 - 17.00
Piątek 07.00 - 15.00

 

Facebook
Facebook