Ginekologia estetyczna - efekty

Vademecum Medyczne

Vademecum Medyczne
Otwórz menu Menu

Terapia osoczem bogatopłytkowym rany po cięciu cesarskim

Alergologia/Pulmonologia

Andropauza

Bary kroplówkowe

Dermatologia

Diagnostyka płodności badanie nasienia

Dietetyk

Endokrynolog

Ginekologia

Ginekologia estetyczna

Internista

Kardiolog

Laboratorium

Laryngolog/Otolaryngolog

Medycyna estetyczna

Neurologia

Nowoczesne zabiegi w ortopedii

Ortopeda/Traumatolog

Pediatria

Proktologia

Refleksologia

Rehabilitacja, Fizykoterapia

Reumatolog

Seksuologia

Strefa spa

USG dzieci i dorosłych

Urologia

Wiadomości medyczne ze świata

Zabiegi jednego dnia

Zabiegi pielęgniarskie

Ginekologia
Menopauza

Menopauza

Menopauza oznacza ostatnie krwawienie miesiączkowe i jest naturalnym okresem, który następuje w życiu kobiet. Przebieg menopauzy jest indywidualny dla wszystkich pań pomimo podobnych zmian zachodzących w organizmie każdej kobiety. Na sam przebieg menopauzy mają wpływ czynniki genetyczne, sposób odżywiania się, masa ciała, palenie papierosów, aktywność fizyczna.

Okresem poprzedzającym nadejście menopauzy jest klimakterium nazywane inaczej przekwitaniem. Klimakterium jest fazą przejściową, w trakcie której ustaje czynność jajników. Wygasanie czynności jajników tuż przed menopauzą charakteryzuje się podwyższonym stężeniem hormonu FSH (hormon przedniego płata przysadki mózgowej). Klimakterium jest fazą trwającą średnio od dwóch do trzech lat i kończy się ona menopauzą. W okresie przekwitania miesiączki mogą występować nieregularnie, stopniowo zanikać , a następnie ostatecznie ustać. U kobiet, które nie ukończyły jeszcze 50 roku życia, do rozpoznania menopauzy potrzebne jest stwierdzenie braku miesiączkowania przez okres 2 lat. Natomiast u kobiet powyżej 50 roku życia rozpoznanie menopauzy stwierdza się po roku od ostatniej miesiączki.

Do objawów charakteryzujących oba okresy należą uderzenia gorąca, napadowe pocenie się, nocne poty, kołatanie serca, napady lękowe, bezsenność, obniżenie libido, zmiany atroficzne w sutkach, atrofia w narządach rodnych, potrzeba częstego i nagłego oddawania moczu, nietrzymanie moczu - infekcje dróg moczowych, suchość pochwy, osteoporoza.

Menopauza wiąże się również z licznymi objawami emocjonalnymi takimi jak niepokój, utrudnienie koncentracji, pogorszenie pamięci, poczucie mniejszej wartości jak i utrata popędu płciowego. Objawy menopauzy mogą być łagodzone za pomocą hormonów syntetycznych, jednakże organizm kobiet znalazł również naturalny sposób łagodzenia dolegliwości menopauzy, jakim są fitohormony. Przebieg menopauzy ma znaczenie dla występowania chorób w okresie starości, przede wszystkim osteoporozy. Hormonalna terapia zastępcza jest efektywnym sposobem łagodzenia objawów menopauzy, ale nie jest to metoda przeznaczona dla każdej kobiety. Badania wskazują, że długotrwała terapia estrogenowa zmniejsza o połowę ryzyko choroby niedokrwiennej mięśnia sercowego jak i prowadzi do spadku liczby złamań kości na tle osteoporozy.

Pojawienie się poszczególnych objawów menopauzy u kobiet zależy od poziomu stężenia estrogenów we krwi. Okres postmenopauzalny jest to czas wygaśnięcia czynności hormonalnej jajników. W tym okresie w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian zanikowych, dotyczących przede wszystkim narządu płciowego i gruczołów sutkowych.

Warto pamiętać o tym, że regularne wizyty u lekarza ginekologa pozwolą stwierdzić u pacjentki okres przekwitania, menopauzę oraz okres postmenopauzalny dbając jednocześnie o właściwy i najmniej uciążliwy przebieg każdego z wyżej wymienionych okresów.

Napisany przez www.medimedic.pl: 2017-10-30

Kolbudy

Medi-Medic Centrum Medyczne 

83-050, Kolbudy, ul. Przedszkolna 46

Województwo Pomorskie

58 682 65 73 501 866 393

rejestracja@medimedic.pl

 

Godziny otwarcia:  
Poniedziałek 07.00 - 20.00
Wtorek 07.00 - 20.00
Środa 07.00 - 20.00
Czwartek 07.00 - 20.00
Piątek 07.00 - 20.00
Sobota 08.00 - 11.30

Gdańsk

Medi-Medic Centrum Medyczne

80-262, Gdańsk, ul. Staszica 6/2

Województwo Pomorskie

58 682 65 73 533 375 037

rejestracjagdansk@medimedic.pl

Godziny otwarcia:   
Poniedziałek 07.00 - 19.00
Wtorek 09.00 - 17.00
Środa 07.00 - 15.00
Czwartek 09.00 - 17.00
Piątek 07.00 - 15.00

 

Facebook
Facebook