Menopauza oznacza ostatnie krwawienie miesiączkowe i jest naturalnym okresem, który następuje w życiu kobiet. Przebieg menopauzy jest indywidualny dla wszystkich pań pomimo podobnych zmian zachodzących w organizmie każdej kobiety. Na sam przebieg menopauzy mają wpływ czynniki genetyczne, sposób odżywiania się, masa ciała, palenie papierosów, aktywność fizyczna.
Okresem poprzedzającym nadejście menopauzy jest klimakterium nazywane inaczej przekwitaniem. Klimakterium jest fazą przejściową, w trakcie której ustaje czynność jajników. Wygasanie czynności jajników tuż przed menopauzą charakteryzuje się podwyższonym stężeniem hormonu FSH (hormon przedniego płata przysadki mózgowej). Klimakterium jest fazą trwającą średnio od dwóch do trzech lat i kończy się ona menopauzą. W okresie przekwitania miesiączki mogą występować nieregularnie, stopniowo zanikać , a następnie ostatecznie ustać. U kobiet, które nie ukończyły jeszcze 50 roku życia, do rozpoznania menopauzy potrzebne jest stwierdzenie braku miesiączkowania przez okres 2 lat. Natomiast u kobiet powyżej 50 roku życia rozpoznanie menopauzy stwierdza się po roku od ostatniej miesiączki.
Do objawów charakteryzujących oba okresy należą uderzenia gorąca, napadowe pocenie się, nocne poty, kołatanie serca, napady lękowe, bezsenność, obniżenie libido, zmiany atroficzne w sutkach, atrofia w narządach rodnych, potrzeba częstego i nagłego oddawania moczu, nietrzymanie moczu - infekcje dróg moczowych, suchość pochwy, osteoporoza.
Menopauza wiąże się również z licznymi objawami emocjonalnymi takimi jak niepokój, utrudnienie koncentracji, pogorszenie pamięci, poczucie mniejszej wartości jak i utrata popędu płciowego. Objawy menopauzy mogą być łagodzone za pomocą hormonów syntetycznych, jednakże organizm kobiet znalazł również naturalny sposób łagodzenia dolegliwości menopauzy, jakim są fitohormony. Przebieg menopauzy ma znaczenie dla występowania chorób w okresie starości, przede wszystkim osteoporozy. Hormonalna terapia zastępcza jest efektywnym sposobem łagodzenia objawów menopauzy, ale nie jest to metoda przeznaczona dla każdej kobiety. Badania wskazują, że długotrwała terapia estrogenowa zmniejsza o połowę ryzyko choroby niedokrwiennej mięśnia sercowego jak i prowadzi do spadku liczby złamań kości na tle osteoporozy.
Pojawienie się poszczególnych objawów menopauzy u kobiet zależy od poziomu stężenia estrogenów we krwi. Okres postmenopauzalny jest to czas wygaśnięcia czynności hormonalnej jajników. W tym okresie w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian zanikowych, dotyczących przede wszystkim narządu płciowego i gruczołów sutkowych.
Warto pamiętać o tym, że regularne wizyty u lekarza ginekologa pozwolą stwierdzić u pacjentki okres przekwitania, menopauzę oraz okres postmenopauzalny dbając jednocześnie o właściwy i najmniej uciążliwy przebieg każdego z wyżej wymienionych okresów.
Napisany przez www.medimedic.pl: 2017-10-30
KolbudyMedi-Medic Centrum Medyczne 83-050, Kolbudy, ul. Przedszkolna 46 Województwo Pomorskie
|
GdańskMedi-Medic Centrum Medyczne 80-262, Gdańsk, ul. Staszica 6/2 Województwo Pomorskie rejestracjagdansk@medimedic.pl
|