Ginekologia estetyczna - efekty

Vademecum Medyczne

Vademecum Medyczne
Otwórz menu Menu

Andropauza

Zabiegi jednego dnia

Nowoczesne zabiegi w ortopedii

Ginekologia estetyczna

Diagnostyka płodności badanie nasienia

Bary kroplówkowe

Refleksologia

Urologia

Strefa spa

Zabiegi pielęgniarskie

Medycyna estetyczna

Rehabilitacja, Fizykoterapia

Laboratorium

Alergologia/Pulmonologia

Proktologia

USG dzieci i dorosłych

Ortopeda/Traumatolog

Reumatolog

Dermatologia

Dietetyk

Endokrynolog

Ginekologia

Wiadomości medyczne ze świata

Internista

Laryngolog/Otolaryngolog

Neurologia

Kardiolog

Pediatria

Dermatologia
Oparzenia słoneczna

Oparzenia słoneczna

Z chwilą nadejścia sezonu letniego trudno oprzeć się chęci zdobycia pięknej opalenizny. Spragnieni słońca często opalamy się w sposób nieostrożny, zapominając o skorzystaniu z kremu lub innych środków chroniących naszą skórę, co może prowadzić do powstania oparzeń słonecznych. Bardzo ważne jest abyśmy pamiętali, że promienie słoneczne w długim okresie czasu są szkodliwe i zbyt długie przebywanie na słońcu może skończyć się licznymi komplikacjami zdrowotnymi.

Rozsądne i przemyślane opalanie się przynosi także pozytywne efekty. Nie zapominajmy, że odpowiednia dawka promieni słonecznych pozwala na uzyskać witaminę D3, która jest niezwykle ważna dla właściwego funkcjonowania organizmu ludzkiego. Witamina D3 jest bardzo ważna szczególnie w procesie rozwoju i wzrostu dzieci i młodzieży, u dorosłych przeciwdziała odwapnianiu się kości oraz zmniejsza szansę pojawienia się infekcji. Co więcej, właściwa dawka promieni słonecznych sprawia, że wydzielają się endorfiny nazywane inaczej hormonem szczęścia.

Wyróżniamy trzy główne rodzaje promieniowania słonecznego: promieniowanie UV-A, UV-B oraz IR. Promieniowanie UV-A to promieniowanie ultrafioletowe, które nie są zatrzymywane przez chmury, szyby okienne, czy samochodowe. Oznacz to, że w słoneczny dzień jak i w pochmurny poddawani jesteśmy działaniu takiej samej dawki promieni UV-A przez cały rok. Promienie UV-A jako promienie o długim zasięgu docierają aż do poziomu skóry właściwej. Długi zasięg promieni UV-A przenikając do głębokich warstw skóry prowadzi do rozbicia włókien kolagenowych potęgując działanie rakotwórcze promieni UV-B.

Promienie UV-B jest filtrowane przez chmury oraz szyby, oznacza to, że większość promieni UV-B pochłaniana jest przez warstwę rogową skóry. To właśnie za sprawą tego promieniowania pojawia się rumień (w ciągu 24 h od opalania), a następnie trwała opalenizna. Promienie UV-B mimo tego, że są krótsze od promieni UV-A to właśnie one posiadają wyższą energię i są odpowiedzialne za rumień słoneczny i poparzenia skóry. Dodatkowo, to właśnie dzięki promieniom UV-B wytwarzana jest witamina D3 oraz endorfiny.

Promieniowanie IR nazywane również promieniowaniem cieplnym jest powodem dla którego opalanie się może skończyć się przegrzaniem. Nie zapominajmy o zażywaniu kąpieli słonecznych z umiarem ponieważ nadmiar może doprowadzić do udaru słonecznego.

Nieprzemyślane i niewłaściwe opalanie się może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Po pierwsze mogą pojawić się oparzenia słoneczne, które charakteryzują się zaczerwienieniem skóry, pieczeniem, bólem oraz w ostateczności pęcherzami wypełnionymi płynem surowiczym. Objawami silnego poparzenia słonecznego mogą być także katar, gorączka i dreszcze.

Zbyt długa kąpiel słoneczna, przebywanie bezpośrednio na słońcu może prowadzić do poważnej konsekwencji, czyli udaru słonecznego. Objawami udaru słonecznego są osłabienie, zmęczenie, uderzenia ciepła, mdłości i wymioty. Udar słoneczny jest bardzo poważnym powikłaniem kąpieli słonecznych w związku z czym nie należy go lekceważyć, nieleczony może prowadzić do nieodwracalnych szkód w mózgu.

Najbardziej poważnym problemem jest czerniak - najbardziej złośliwy spośród nowotworów skóry. Czerniak wywoływany jest przez szkodliwe działanie promieni UV-A oraz stosowanie niewłaściwej ochrony podczas przebywania na słońcu lub jej brak.

Wszelkie choroby skóry leczy dermatolog, zachęcamy do skorzystania z wizyty u specjalisty dermatologa W Medi-Medic Centrum Medycznym .


Napisany przez www.medimedic.pl: 2017-06-30

Kolbudy

Medi-Medic Centrum Medyczne

83-050 Kolbudy, ul. Przedszkolna 46

Województwo pomorskie

58 682 65 73 501 866 393

rejestracja@medimedic.pl

Godziny otwarcia:
Poniedziałek 07.00 - 20.00
Wtorek 07.00 - 20.00
Środa 07.00 - 20.00
Czwartek 07.00 - 20.00
Piątek 07.00 - 20.00
Sobota 08.00 - 11.30

Gdańsk Wrzeszcz

Medi-Medic Centrum Medyczne

80-262 Gdańsk Wrzeszcz, ul. Staszica 6/2

Województwo pomorskie

58 682 65 73 533 375 037

rejestracjagdansk@medimedic.pl

Godziny otwarcia:
Poniedziałek 07.00 - 15.00
Wtorek 09.00 - 17.00
Środa 07.00 - 15.00
Czwartek 09.00 - 17.00
Piątek 07.00 - 15.00