Ginekologia estetyczna - efekty

Vademecum Medyczne

Vademecum Medyczne
Otwórz menu Menu

Terapia osoczem bogatopłytkowym rany po cięciu cesarskim

Alergologia/Pulmonologia

Andropauza

Bary kroplówkowe

Dermatologia

Diagnostyka płodności badanie nasienia

Dietetyk

Endokrynolog

Ginekologia

Ginekologia estetyczna

Internista

Kardiolog

Laboratorium

Laryngolog/Otolaryngolog

Medycyna estetyczna

Neurologia

Nowoczesne zabiegi w ortopedii

Ortopeda/Traumatolog

Pediatria

Proktologia

Refleksologia

Rehabilitacja, Fizykoterapia

Reumatolog

Seksuologia

Strefa spa

USG dzieci i dorosłych

Urologia

Wiadomości medyczne ze świata

Zabiegi jednego dnia

Zabiegi pielęgniarskie

Neurologia
Padaczka

Padaczka

Padaczka jest niezwykle poważnym oraz przewlekłym zespołem chorobowym. Występuje także pod nazwą epilepsja. Istotą tego zespołu chorobowego są napady padaczkowe. Epilepsja jest schorzeniem neurologicznym, które dotyka osoby w każdym wieku. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia blisko 50 milionów osób na całym świecie jest dotkniętych przez to schorzenie. Ta olbrzymia ilość osób chorych na padaczkę sprawia, że padaczka to jedno z najczęściej występujących na świecie schorzeń neurologicznych. Przyczyny napadów padaczkowych mogą być różne i u większości osób chorych przyczyny te nie są znane - blisko 60 % przypadków. Natomiast w pozostałych przypadkach do zdiagnozowanych przyczyn należą: uraz głowy, rozwojowe wady mózgu, choroby o podłożu genetycznym, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, udar mózgu, guz mózgu, zapalenie mózgu, wągrzyca ośrodkowego układu nerwowego.

Padaczka charakteryzuje się nawracającymi napadami, które z reguły trwają około 3 minut. W trakcie trwania napadu padaczkowego dochodzi do mimowolnych ruchów kończyn lub całego ciała. Do najbardziej znanych objawów napadu padaczkowego należą: drgawki, utrata przytomności, wyprężenie ciała - zesztywnienie mięśni, sinica - wydobywająca się z ust chorego piana, przygryzienie języka. Co więcej, może także dochodzić do nieświadomego oddawania moczu. Napady braku świadomości częściej zdarzają się u dzieci niż u dorosłych. Po wystąpieniu napadu osoba chora może odczuwać zmęczenie, ból mięśni jak i senność. U części osób chorych nie występują drgawki, natomiast objawy mogą różnić się od wyżej wymienionych. Do innych objawów należy: mrowienie, widzenie błysków, szumy. Częstotliwość występowania napadów padaczkowych może być bardzo różna - na przykład u jednego chorego może dochodzić do jednego napadu rocznie, natomiast u innego do kilku napadów dziennie. To właśnie zróżnicowanie objawów napadów padaczkowych przyczynia się do trudności w zdiagnozowaniu padaczki. Do napadów padaczkowych może dochodzić pod wpływem bodźców świetlnych - przykładem jest światło słoneczne oraz światła stroboskopowe.

Jednakże pamiętajmy, że jeden napad padaczkowy w życiu wcale nie musi świadczyć o chorobie. Powodem takiego napadu może być zbyt wysoka temperatura, uraz głowy, niewłaściwy poziom cukru w organizmie, czy też alkohol. Mimo to, nie należy tego lekceważyć i należy zgłosić się do lekarza specjalisty w celu uzyskania prawidłowej diagnozy. W przypadku takiego zajścia należy zgłosić się do lekarza zajmującego się schorzeniami neurologicznymi, czyli neurologa. W rozpoznaniu padaczki kluczową rolę pełni wywiad przeprowadzany przez lekarza specjalistę. Badanie elektroencefalograficzne (w skrócie EEG) to podstawowe badanie, które wykonuje się w przypadku podejrzenia padaczki. Badanie EEG ma na celu sprawdzenie i zarejestrowanie czynności bioelektrycznej w mózgu.

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia odpowiedź na leczenie pojawia się w blisko 70 % przypadków. Ryzyko przedwczesnej śmierci u osób chorych na padaczkę jest trzykrotnie wyższe niż w przypadku ogółu populacji.

 


Napisany przez www.medimedic.pl: 2018-07-04

Kolbudy

Medi-Medic Centrum Medyczne 

83-050, Kolbudy, ul. Przedszkolna 46

Województwo Pomorskie

58 682 65 73 501 866 393

rejestracja@medimedic.pl

 

Godziny otwarcia:  
Poniedziałek 07.00 - 20.00
Wtorek 07.00 - 20.00
Środa 07.00 - 20.00
Czwartek 07.00 - 20.00
Piątek 07.00 - 20.00
Sobota 08.00 - 11.30

Gdańsk

Medi-Medic Centrum Medyczne

80-262, Gdańsk, ul. Staszica 6/2

Województwo Pomorskie

58 682 65 73 533 375 037

rejestracjagdansk@medimedic.pl

Godziny otwarcia:   
Poniedziałek 07.00 - 19.00
Wtorek 09.00 - 17.00
Środa 07.00 - 15.00
Czwartek 09.00 - 17.00
Piątek 07.00 - 15.00

 

Facebook
Facebook