Proktolog to lekarz specjalista, który zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem chorób powstających w ostatnim odcinku przewodu pokarmowego, czyli w jelicie grubym, odbytnicy, kanale odbytu oraz w odbycie. Najbardziej charakterystycznymi schorzeniami, jakie leczy proktolog to choroby zapalne, choroby nowotworowe jelita grubego oraz odbytu u mężczyzn i kobiet w różnym wieku. Objawy chorób jelita grubego, odbytnicy i odbytu charakteryzują się tym, że w przeważającej części przypadków są niezwykle uciążliwe, długotrwałe oraz mają charakter nawracający. Objawami, przy których zaleca się zgłoszenie do proktologa, są przewlekłe zaparcia lub biegunki, krew lub śluz w stolcu, bolesne wypróżnianie się, chroniczne uczucie wzdęcia, problemy z gazami, uczucie niepełnego wypróżnienia, ból w okolicy odbytu, uczucie pieczenia oraz świądu w okolicach odbytu. W przypadku zaobserwowania wyżej wymienionych objawów należy jak najszybciej zgłosić się do proktologa.
Do schorzeń proktologicznych o źródle zapalnym należą ropne wycieki z odbytnicy, ropnie płytkie oraz głębokie, choroba hemoroidalna (znana potocznie jako hemoroidy), zmiany ropne (sączące się) w okolicy odbytu, ropień po ranie w nacięciu krocza, szczelina odbytu i zakrzepica brzeżna żył okołoodbytowych. Natomiast do chorób z zakresu proktologii występujących w wyniku urazu lub po porodzie należą niewydolność zwieraczy odbytniczych i przetoki odbytowo-pochwowe. W diagnostyce chorób proktologicznych wykorzystuje się przede wszystkim badania specjalistyczne, jakimi są anoskopia, rektoskopia i kolonoskopia. Anoskopia to badanie wykonywane z wykorzystaniem wziernika, dzięki temu badaniu możliwa jest ocena końcowego odcinka odbytnicy oraz kanału odbytu. Badanie rektoskopii jest zbliżone do badania anoskopii z tym wyjątkiem, że wziernikowanie jest głębsze, co pozwala na pobranie wycinków tkanek do badania histopatologicznego. Natomiast kolonoskopia to badanie wykonywane przy użyciu kolonoskopu, który wprowadza się przez odbyt. Badanie umożliwia ocenę stanu wnętrza jelita grubego i w razie potrzeby pobranie wycinków do dalszych badań.
W przypadku potrzeby skorzystania z wizyty u proktologa prosimy o skontaktowanie się z rejestracją naszych placówek medycznych celem umówienia wizyty konsultacyjnej ze specjalistą. W naszych placówkach medycznych jest możliwość skorzystania z usługi konsultacji proktologicznej z anoskopią lub rektoskopią oraz poddania się leczeniu szczeliny odbytu z wykorzystaniem botoxu lub leczeniu hemoroidów metodą podwiązki gumowej. Ponadto, nasi specjaliści z dziedziny proktologii wykonują skleroterapię hemoroidów oraz ich usuwanie w razie potrzeby. Przed podjęciem decyzji o wykonaniu zabiegu z zakresu proktologii pacjent/ka musi zgłosić się do proktologa celem konsultacji. Zabiegi wykonywane są w naszych placówkach medycznych przez lekarza specjalistę i wykwalifikowaną kadrę medyczną.
KolbudyMedi-Medic Centrum Medyczne 83-050, Kolbudy, ul. Przedszkolna 46 Województwo Pomorskie
|
GdańskMedi-Medic Centrum Medyczne 80-262, Gdańsk, ul. Staszica 6/2 Województwo Pomorskie rejestracjagdansk@medimedic.pl
|