Ginekologia estetyczna - efekty

Vademecum Medyczne

Vademecum Medyczne
Otwórz menu Menu

Andropauza

Zabiegi jednego dnia

Nowoczesne zabiegi w ortopedii

Ginekologia estetyczna

Diagnostyka płodności badanie nasienia

Bary kroplówkowe

Refleksologia

Urologia

Strefa spa

Zabiegi pielęgniarskie

Medycyna estetyczna

Rehabilitacja, Fizykoterapia

Laboratorium

Alergologia/Pulmonologia

Proktologia

USG dzieci i dorosłych

Ortopeda/Traumatolog

Reumatolog

Dermatologia

Dietetyk

Endokrynolog

Ginekologia

Wiadomości medyczne ze świata

Internista

Laryngolog/Otolaryngolog

Neurologia

Kardiolog

Pediatria

Urologia
Rak pęcherza moczowego

Rak pęcherza moczowego

Rak pęcherza moczowego jest chorobą nowotworową, która najczęściej dotyka osoby między 60. a 70. rokiem życia. Co więcej, zapadalność na raka pęcherza moczowego wśród mężczyzn jest trzykrotnie wyższa niż u kobiet. W przypadku mężczyzn jest to choroba nowotworowa znajdująca się wśród pięciu najczęściej występujących nowotworów powodujących zgon. Natomiast u kobiet zauważalna jest tendencja wzrostowa liczby zachorowań na nowotwór pęcherza moczowego. Do najczęstszych form nowotworów złośliwych rozwijających się w obrębie pęcherza moczowego należą: rak z nabłonka przejściowego (obejmuje blisko 90 % wszystkich przypadków nowotworów złośliwych pęcherza moczowego), gruczolakorak, czyli rak gruczołowy (może być wynikiem powtarzających się i długotrwałych infekcji lub przebytej wcześniej radioterapii) i rak płaskonabłonkowy (w części przypadków przebiega bardziej agresywnie niż rak z nabłonka przejściowego.

 

Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na nowotwór pęcherza moczowego są różnorodne i należą do nich nałogowe palenie tytoniu, chemioterapia systemowa z wykorzystaniem cyklofosfamidu, radioterapia obejmująca narządy miednicy, narażenie na czynniki związane z wykonywaną pracą (przykładem jest wystawienie na działanie związków chemicznych takich jak aminy aromatyczne, sadza węglowa, barwniki anilinowe, benzydyna, kauczuk), powtarzające się i długotrwałe infekcje, długotrwałe utrzymywanie cewnika w pęcherzu. Wśród czynników mających znaczenie o zapadalności na raka pęcherza moczowego są także tryb życia oraz stosowana dieta, czyli kaloryczność posiłków, ilość spożywanych płynów i zawartość tłuszczów w pożywieniu.

 

Jednym z podstawowych objawów nowotworu pęcherza moczowego jest krwiomocz (obecność krwi w wydalanym moczu). Do listy symptomów tego nowotworu zaliczamy zwiększoną lub zmniejszoną częstotliwość oddawania moczu w stosunku stanu dotychczasowego, uczucie bólu podczas oddawania moczu, uczucie zwiększonego parcia na pęcherz moczowy, bóle podbrzusza i w okolicy lędźwiowej. W zaawansowanym stadium choroby mogą pojawić się objawy w postaci obrzęku kończyn dolnych, powiększonych węzłów chłonnych i  bólu kości.  Stopień nasilenia objawów oraz ich występowania u chorych może być bardzo różnorodny.

 

W przypadku wystąpienia objawów charakterystycznych dla nowotworu pęcherza moczowego należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty celem badania. W przypadku nowotworów bardzo ważnym jest moment wykrycia choroby. Im wcześniej nowotwór zostanie wykryty tym większe są szanse na całkowite wyzdrowienie. W diagnozowaniu nowotworu pęcherza moczowego wykorzystuje się wywiad lekarski, badania laboratoryjne oraz obrazowe. Niezwykle użyteczne są badania ogólne moczu i morfologia krwi obwodowej. Badaniem obrazowym stosowanym do rozpoznania jest badanie USG pęcherza moczowego. Natomiast bardziej specjalistycznym badaniem jest cystoskopia. Cystoskopia to badanie polegające na wprowadzeniu przez cewkę moczową do pęcherza instrumentu optycznego, który pozwala na dokładne obejrzenie cewki moczowej, ujścia moczowodów i oczywiście pęcherza moczowego. Wszystkie z powyższych badań laboratoryjnych i specjalistycznych wykorzystywanych do diagnozowania nowotworu pęcherza moczowego można wykonać w naszych placówkach medycznych.

Kolbudy

Medi-Medic Centrum Medyczne

83-050 Kolbudy, ul. Przedszkolna 46

Województwo pomorskie

58 682 65 73 501 866 393

rejestracja@medimedic.pl

Godziny otwarcia:
Poniedziałek 07.00 - 20.00
Wtorek 07.00 - 20.00
Środa 07.00 - 20.00
Czwartek 07.00 - 20.00
Piątek 07.00 - 20.00
Sobota 08.00 - 11.30

Gdańsk Wrzeszcz

Medi-Medic Centrum Medyczne

80-262 Gdańsk Wrzeszcz, ul. Staszica 6/2

Województwo pomorskie

58 682 65 73 533 375 037

rejestracjagdansk@medimedic.pl

Godziny otwarcia:
Poniedziałek 07.00 - 15.00
Wtorek 09.00 - 17.00
Środa 07.00 - 15.00
Czwartek 09.00 - 17.00
Piątek 07.00 - 15.00