Ginekologia estetyczna - efekty

Vademecum Medyczne

Vademecum Medyczne
Otwórz menu Menu

Terapia osoczem bogatopłytkowym rany po cięciu cesarskim

Alergologia/Pulmonologia

Andropauza

Bary kroplówkowe

Dermatologia

Diagnostyka płodności badanie nasienia

Dietetyk

Endokrynolog

Ginekologia

Ginekologia estetyczna

Internista

Kardiolog

Laboratorium

Laryngolog/Otolaryngolog

Medycyna estetyczna

Neurologia

Nowoczesne zabiegi w ortopedii

Ortopeda/Traumatolog

Pediatria

Proktologia

Refleksologia

Rehabilitacja, Fizykoterapia

Reumatolog

Seksuologia

Strefa spa

USG dzieci i dorosłych

Urologia

Wiadomości medyczne ze świata

Zabiegi jednego dnia

Zabiegi pielęgniarskie

Reumatolog
Reumatoidalne zapalenie stawów cz.II

Reumatoidalne zapalenie stawów cz.II

Choroba może także zaatakować tkanki pozastawowe i okołostawowe. Do objawów pozastawowych reumatoidalnego zapalenia stawów należy między innymi powstawanie i  pojawianie się guzków reumatoidalnych, zajęcie układu nerwowego przez schorzenie, objawy oczne, zajęcie serca oraz płuc (włóknienie płuc), zapalenie naczyń, zespół Felty’ego, amyloidoza reaktywna, zanik mięśni.

Reumatoidalne zapalenie stawów jest bardzo poważnym schorzeniem, dlatego po rozpoznaniu objawów charakterystycznych dla tej choroby należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza specjalisty - reumatologa, który przyjmuje także w naszych placówkach medycznych. Celem wykrycia schorzenia specjalista wykonuje badanie, przeprowadza wywiad i zleca dalsze niezbędne badania. W diagnostyce wykorzystuje się badania laboratoryjne takie jak OB (Odczyn Biernackiego), CRP, badania czynnika reumatoidalnego RF i antyCCP, sprawdzenie poziomu leukocytów we krwi, kontrola poziomu żelaza we krwi i odczyn Waalera-Rosego. Do diagnozowania RZS oraz poziomu zaawansowania schorzenia stosuje się także badania ultrasonograficzne oraz rezonans magnetyczny. W niektórych przypadkach stosuje się również tomografię komputerową. Przy diagnozie i leczeniu RZS specjaliści posiłkują się wytycznymi przygotowanymi przez EULAR (European League Against Rheumatism) i ACR (American College of Rheumatology).

Im szybciej choroba zostanie wykryta, tym większe są szanse na spowolnienie uciążliwych objawów oraz zapobiegnięcie niebezpiecznym powikłaniom, które mogą prowadzić do śmierci. Najczęstszym powikłaniem reumatoidalnego zapalenia stawów prowadzącym do śmierci jest choroba sercowo-naczyniowa. Nieleczone reumatoidalne zapalenie stawów może doprowadzić do zniszczenia stawów, uszkodzenia narządów i kalectwa. Wczesne wprowadzenie skutecznego leczenia zwiększa szansę na osiągnięcie remisji. Niezwykle istotnym w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów jest jej kompleksowość. Oznacza to, że prócz kontrolowanego przez lekarza specjalistę leczenia farmakologicznego stawia się również nacisk na fizykoterapię (między innymi ultradźwięki, krioterapia, kinezyterapia, magnetoterapia), prawidłową dietę i zadbanie o wsparcie psychiczne chorego.

 

Kolbudy

Medi-Medic Centrum Medyczne 

83-050, Kolbudy, ul. Przedszkolna 46

Województwo Pomorskie

58 682 65 73 501 866 393

rejestracja@medimedic.pl

 

Godziny otwarcia:  
Poniedziałek 07.00 - 20.00
Wtorek 07.00 - 20.00
Środa 07.00 - 20.00
Czwartek 07.00 - 20.00
Piątek 07.00 - 20.00
Sobota 08.00 - 11.30

Gdańsk

Medi-Medic Centrum Medyczne

80-262, Gdańsk, ul. Staszica 6/2

Województwo Pomorskie

58 682 65 73 533 375 037

rejestracjagdansk@medimedic.pl

Godziny otwarcia:   
Poniedziałek 07.00 - 19.00
Wtorek 09.00 - 17.00
Środa 07.00 - 15.00
Czwartek 09.00 - 17.00
Piątek 07.00 - 15.00

 

Facebook
Facebook