
Czy są jakieś różnice między rehabilitacją a fizjoterapią czy też między fizykoterapią a fizjoterapią? Niekiedy zdarza się, że używamy tych słów zamiennie. Poniżej postaram się trochę przybliżyć Państwu znaczenie tych pojęć.
Rehabilitacja - łacińskie „habilitas”= sprawność,” Re”= zwrotność czyli powrót sprawności. Zatem rehabilitacja to całościowe postępowanie w odniesieniu do osób niepełnosprawnych i chorych, które dąży do przywrócenia im jak największej sprawności fizycznej i psychicznej, z czym wiąże się także powrót do pracy oraz życia społecznego.
Rehabilitację dzielimy na:
społeczną,
zawodową,
medyczną czyli fizjoterapię.
W skład fizjoterapii wchodzi:
- kinezyterapia- czyli leczenie za pomocą ruchu, wyróżniamy tu:
Metody kinezyterapeutyczne mechaniczne ( np.Cyriaxa, McKenzie, Ackermana), edukacyjne ( np.Pilatesa, Domana) i neurofizjologiczne ( np. Vojty, PNF, NDT Bobath )
- fizykoterapia - czyli leczenie, w którym wykorzystujemy czynniki fizykalne tj. woda, światło, temperatura, ultradźwięki, prąd elektryczny, ciśnienie, pole magnetyczne.
-masaż- czyli oddziaływanie na ciało za pomocą bodźców mechanicznych ( ręczne np. ugniatanie, uciskanie lub przy pomocy urządzeń)
Jedną z metod fizjoterapeutycznych jest również kinesiotaping czyli tzw. plastrowanie. Metoda ta polega na oklejaniu ciała specjalnymi plastrami, które rozciągliwością i elastycznością są zbliżone do rozciągliwości i elastyczności skóry. Te plastry nie zawierają leków przeciwbólowych i są odporne na wodę. Należy pamiętać, że plastrowanie ma wspomóc prowadzoną terapię. Jest to metoda bezpieczna również dla kobiet w ciąży.
Podstawowe działanie kinesiotapingu:
Napisany przez www.medimedic.pl: 2017-02-27
KolbudyMedi-Medic Centrum Medyczne 83-050 Kolbudy, ul. Przedszkolna 46 Województwo pomorskie
|
Gdańsk WrzeszczMedi-Medic Centrum Medyczne 80-262 Gdańsk Wrzeszcz, ul. Staszica 6/2 Województwo pomorskie rejestracjagdansk@medimedic.pl
|