Ginekologia estetyczna - efekty

Vademecum Medyczne

Vademecum Medyczne
Otwórz menu Menu

Terapia osoczem bogatopłytkowym rany po cięciu cesarskim

Alergologia/Pulmonologia

Andropauza

Bary kroplówkowe

Dermatologia

Diagnostyka płodności badanie nasienia

Dietetyk

Endokrynolog

Ginekologia

Ginekologia estetyczna

Internista

Kardiolog

Laboratorium

Laryngolog/Otolaryngolog

Medycyna estetyczna

Neurologia

Nowoczesne zabiegi w ortopedii

Ortopeda/Traumatolog

Pediatria

Proktologia

Refleksologia

Rehabilitacja, Fizykoterapia

Reumatolog

Seksuologia

Strefa spa

USG dzieci i dorosłych

Urologia

Wiadomości medyczne ze świata

Zabiegi jednego dnia

Zabiegi pielęgniarskie

Seksuologia
Seksuologia

Seksuologia

Seksuologia jest dziedziną medycyny zajmującą się badaniem zachowań seksualnych człowieka, a także diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń związanych z tą sferą życia.

W naszym centrum medycznym oferujemy usługi seksuologa, dlatego chcielibyśmy przybliżyć Państwu wiedzę na temat tej dziedziny medycyny, oraz tego kiedy warto poszukać pomocy seksuologa i w jaki sposób może on pomóc.

W badaniach ankietowych przeprowadzonych na Polakach udowodniono, że większość osób pozytywnie ocenia własną osobę jako partnera seksualnego i jakość życia seksualnego. Co innego wynika jednak z danych epidemiologicznych, dotyczących rozpowszechnienia zaburzeń seksualnych. Większość osób z zaburzeniami seksualnymi nigdy nie podjęła leczenia, a tylko 8% mężczyzn z zaburzeniami erekcji szukało pomocy specjalisty. Około 30% kobiet ma zmniejszone potrzeby seksualne lub nie odczuwa ich wcale, a podobny procent mężczyzn ma problemy z przedwczesnym wytryskiem. Wszystko to wskazuje na to, że seksualność jest cały czas tematem tabu i bardzo niechętnie przyznajmy się do problemów w tej dziedzinie życia. Należy pamiętać, że jakość życia seksualnego jest niezwykle ważna w budowaniu trwałej i szczęśliwej relacji z drugim człowiekiem, a także do odczuwania radości i satysfakcji z życia. Co więcej udane życie seksualne ma wpływ na długość życia, redukuje ryzyko chorób układu krążenia, nowotworów, depresji, migreny, zespołów bólowych i wielu innych schorzeń.

Zaburzenia seksualne różnią się w zależności od wieku i płci. Inne będą przyczyny problemów ze współżyciem 25-letniej kobiety, a inne kobiety w wieku pomenopauzalnym. Jakie zatem zaburzenia seksualne najczęściej dotykają kobiety i kiedy warto zgłosić się do specjalisty?

Zaburzenia dotyczące pożądania - Polegają na zmniejszonym zainteresowaniu seksem, braku odczuwania pożądania i chęci osiągnięcia podniecenia, braku obecności fantazji seksualnych. Jest to najczęstsze zaburzenie seksualne, które dotyczy aż 25% kobiet. Przyczyny mogą być różne: zaburzenia hormonalne, choroby przewlekłe, depresja, nieprawidłowe relacje z partnerem. Mogą one stanowić istotny problem w relacjach z drugą osobą. Z powodu unikania zbliżeń, zablokowane zostają potrzeby seksualne partnera.

Zaburzenia podniecenia seksualnego - Dotyczą około 20% kobiet. Polegają na zmniejszeniu uczucia podniecenia seksualnego pomimo stymulacji.

Zaburzenia orgazmu - Pomimo możliwości osiągnięcia podniecenia nie dochodzi do orgazmu. Problem dotyczy prawdopodobnie od kilku do kilkunastu procent kobiet. Podłożem zaburzenia mogą być zarówno czynniki biologiczne (hormonalne, neurologiczne) jak i psychiczne np. doświadczenie przemocy seksualnej w przeszłości.

Pochwica - Trwały problem z wprowadzeniem prącia do pochwy co uniemożliwia odbycie normalnego stosunku dopochwowego.

Ból podczas stosunku tzw. dyspareunia. Jest to również dosyć częsty problem dotykający około kilkunastu procent aktywnych seksualnie kobiet.

W okresie pomenopauzalnym najczęstszymi problemami jest obniżenie libido i bolesność podczas stosunków. Obniżenie satysfakcji z kontaktów seksualnych dotyczy niemal wszystkich kobiet po menopauzie. Warto pamiętać, że seksualnością można się cieszyć w każdym wieku, a przekwitanie nie musi być przyczyną utraty radości z kontaktów intymnych.

Zaburzenia seksualne równie często dotyczą mężczyzn. Najczęstszym problemem, z którym zmagają się mężczyźni na całym świecie, jest wytrysk przedwczesny. Szacuje się, że około 30-40% mężczyzn w wieku 18-59 lat cierpi z powodu przedwczesnego wytrysku. Jest on zdefiniowany jako niezdolność do kontrolowania wytrysku w czasie satysfakcjonującym obydwoje partnerów podczas stosunku seksualnego.

Drugim ważnym problemem są zaburzenia erekcji. Jest to zaburzenie, w którym niemożliwe jest uzyskanie lub utrzymanie wzwodu w stopniu wystarczającym do odbycia stosunku płciowego. Problem dotyczy głównie starszych mężczyzn – im starszy mężczyzna, tym większe ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji.

 

Do najczęściej wymienianych przyczyn zaburzeń erekcji należą:

 

 

  • Wiek
  • Niezdrowy tryb życia: niska aktywność fizyczna, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, otyłość.
  • Choroby przewlekłe np. nadciśnienie, cukrzyca, miażdżyca.
  • Zaburzenia hormonalne np. hiperprolaktynemia.
  • Nieprawidłowości w obrębie prącia.
  • Polekowe zaburzenia erekcji występujące np. po niektórych lekach stosowanych w nadciśnieniu tętniczym.
  • Choroby neurologiczne
  • Przerost gruczołu krokowego

 

Wyżej wymienione zaburzenia są tylko niewielkim fragmentem działalności seksuologa, który zajmuję się także takimi problemami jak: seksualność w chorobach przewlekłych (nowotworowych, neurologicznych, sercowo-naczyniowych), seksualność osób niepełnosprawnych, dewiacje seksualne, uzależnienia związane z zachowaniami seksualnymi i wiele innych.

 

W jaki sposób seksuolog może pomóc? Po zebraniu dokładnego wywiadu i zbadaniu pacjenta lekarz poszuka przyczyny zaburzenia i zaproponuje odpowiednie leczenie. Do najczęstszych terapii stosowanych w seksuologii należy:

 

Farmakoterapia - polega na zastosowaniu odpowiednich leków zmniejszających objawy.

Fizykoterapia - przykładem może być elektroterapia w zaburzeniach erekcji, pobudzanie ośrodków sterujących seksem w mózgu.

Psychoterapia - stosowana w psychogennych zaburzeniach seksualnych.

 

Podsumowując, zaburzenia seksualne mogą dotyczyć każdego niezależnie od wieku. Bardzo często dotykają pacjentów cierpiących z powodu chorób przewlekłych, niestety zdarza się, że są bagatelizowane przez lekarzy innych specjalności. Nie warto zwlekać z szukaniem pomocy seksuologa w przypadku wystąpienia zaburzeń seksualnych, gdyż nieleczone mogą być przyczyną problemów w budowaniu relacji z partnerem, wzajemnego niezrozumienia i obniżonej samooceny. Satysfakcjonujące życie seksualne ma nieoceniony wpływ na jakość życia każdego człowieka i warto o tym pamiętać.

 

Napisany przez www.medimedic.pl: 2017-03-14

Kolbudy

Medi-Medic Centrum Medyczne 

83-050, Kolbudy, ul. Przedszkolna 46

Województwo Pomorskie

58 682 65 73 501 866 393

rejestracja@medimedic.pl

 

Godziny otwarcia:  
Poniedziałek 07.00 - 20.00
Wtorek 07.00 - 20.00
Środa 07.00 - 20.00
Czwartek 07.00 - 20.00
Piątek 07.00 - 20.00
Sobota 08.00 - 11.30

Gdańsk

Medi-Medic Centrum Medyczne

80-262, Gdańsk, ul. Staszica 6/2

Województwo Pomorskie

58 682 65 73 533 375 037

rejestracjagdansk@medimedic.pl

Godziny otwarcia:   
Poniedziałek 07.00 - 19.00
Wtorek 09.00 - 17.00
Środa 07.00 - 15.00
Czwartek 09.00 - 17.00
Piątek 07.00 - 15.00

 

Facebook
Facebook