Ginekologia estetyczna - efekty

Vademecum Medyczne

Vademecum Medyczne
Otwórz menu Menu

Terapia osoczem bogatopłytkowym rany po cięciu cesarskim

Alergologia/Pulmonologia

Andropauza

Bary kroplówkowe

Dermatologia

Diagnostyka płodności badanie nasienia

Dietetyk

Endokrynolog

Ginekologia

Ginekologia estetyczna

Internista

Kardiolog

Laboratorium

Laryngolog/Otolaryngolog

Medycyna estetyczna

Neurologia

Nowoczesne zabiegi w ortopedii

Ortopeda/Traumatolog

Pediatria

Proktologia

Refleksologia

Rehabilitacja, Fizykoterapia

Reumatolog

Seksuologia

Strefa spa

USG dzieci i dorosłych

Urologia

Wiadomości medyczne ze świata

Zabiegi jednego dnia

Zabiegi pielęgniarskie

Alergologia/Pulmonologia
Skórne testy alergiczne

Skórne testy alergiczne

Do skórnych testów alergicznych należą punktowe testy skórne oraz płatkowe testy skórne. Różnią się one sposobem wykonania. Są one badaniem pomocniczym podczas diagnozowanie alergii i jej przyczyn.

Testy płatkowe są wykonywane kiedy podejrzewamy alergiczną przyczynę zmian skórnych. Są szczególnie przydatne w rozpoznawaniu wyprysku kontaktowego, czyli zmian skórnych powstających po kilkunastu-kilkudziesięciu godzinach od kontaktu z alergenem. Typowym alergenem kontaktowym jest np. nikiel, którego domieszka znajduje się w wielu stopach metali używanych do wyrabiania biżuterii. Test polega na podaniu na skórę specyficznych alergenów pod ścisłą kontrolą, które spowodują miejscową reakcję alergiczną u osób uczulonych. Alergeny są podawane na specjalnych hipoalergicznych płatkach, które przykleja się do górnej części pleców pacjenta. Płatki zostają na plecach na czas ok. 48h, po czym są zdejmowane i odczytuje się wyniki. Następnego odczytu dokonuje się zwykle po upływie kolejnych 24h. Istotne jest, aby przez czas trwania badania unikać kąpieli i zanurzania w wodzie, ponieważ płatki powinny pozostać suche. Efektem kontaktu skóry z alergenem może być rumień, grudka lub pęcherzyk. W zależności od charakteru zmian wynik opisuje się od 0 do (+++). Test jest dodatni kiedy jest oceniony na (++), oznacza to, że występuje nadwrażliwość na dany alergen. Najczęstszym alergenem kontaktowym u kobiet jest wspomniany wcześniej nikiel, a u mężczyzn chrom. Standardowy zestaw płatkowy zawiera najczęściej występujące alergeny kontaktowe.

Skórne testy punktowe (STP) służą zbadaniu innego typu reakcji na alergen niż ma to miejsce w przypadku testów płatkowych. Badają powstawanie zmian skórnych w reakcji nadwrażliwości typu natychmiastowego, czyli powstających zwykle do kilkunastu minut od kontaktu z alergenem. Są one przydatne w diagnostyce alergenów powietrznopochodnych, czyli pyłków, roztoczy, grzybów i alergenów zwierzęcych, odpowiedzialnych za takie choroby astma czy alergiczny nieżyt nosa. Innymi wskazaniami do wykonania STP są: atopowe zapalenie skóry, alergiczne zapalenie spojówek, alergie pokarmowe, alergie na leki. Badanie jest wykonywane przez lekarza lub pielęgniarkę. Polega na naniesieniu na skórę (zwykle przedramienia) kropli alergenu, a następnie wprowadzenia go w powierzchowne warstwy skóry za pomocą niewielkiego nożyka lub igły. Wprowadzanie alergenu jest odczuwane jako uszczypnięcie i w zasadzie jest bezbolesne. Na przedramię nanosi się po kropli każdego z alergenów, które według lekarza najprawdopodobniej odpowiadają za reakcję alergiczną i oznacza się je kolejnymi numerami. Ponadto nanosi się dwie dodatkowe krople tzw. kontrolne, jedna z histaminą, a druga z solą fizjologiczną. Skóra po wprowadzeniu histaminy zawsze powinna się zaczerwienić i jest to warunek prawidłowo wykonanego badania. Po około 20 minutach odczytuje się wyniki i porównuje z kontrolą. Skórne testy punktowe są bezpieczne i bardzo przydatne w diagnostyce chorób alergicznych. Najlepiej przeprowadzać się je w okresie wolnym od objawów i po ostawieniu na 1-2 tygodni leków przeciwhistaminowych np. (loratadyna, desloratadyna, cetyryzyna).

Tego typu badania są bardzo proste do wykonania i umożliwiają lekarzowi znalezienie przyczyny reakcji alergicznych. Co ważne- nie wymagają pobytu w szpitalu, znieczulenia czy zwolnienia z pracy. Powoduje to, iż są chętnie wykonywane i bardzo dobrze tolerowane przez ludzi.

W naszym centrum medycznym istnieje możliwość wykonania skórnych testów alergicznych oraz skonsultowania ich wyniku ze specjalistą.

Napisany przez www.medimedic.pl: 2018-09-24

Kolbudy

Medi-Medic Centrum Medyczne 

83-050, Kolbudy, ul. Przedszkolna 46

Województwo Pomorskie

58 682 65 73 501 866 393

rejestracja@medimedic.pl

 

Godziny otwarcia:  
Poniedziałek 07.00 - 20.00
Wtorek 07.00 - 20.00
Środa 07.00 - 20.00
Czwartek 07.00 - 20.00
Piątek 07.00 - 20.00
Sobota 08.00 - 11.30

Gdańsk

Medi-Medic Centrum Medyczne

80-262, Gdańsk, ul. Staszica 6/2

Województwo Pomorskie

58 682 65 73 533 375 037

rejestracjagdansk@medimedic.pl

Godziny otwarcia:   
Poniedziałek 07.00 - 19.00
Wtorek 09.00 - 17.00
Środa 07.00 - 15.00
Czwartek 09.00 - 17.00
Piątek 07.00 - 15.00

 

Facebook
Facebook