- Umów się na wizytGinekologia estetyczna - efekty

Vademecum Medyczne

Vademecum Medyczne
Otwórz menu Menu

Terapia osoczem bogatopłytkowym rany po cięciu cesarskim

Alergologia/Pulmonologia

Andropauza

Bary kroplówkowe

Dermatologia

Diagnostyka płodności badanie nasienia

Dietetyk

Endokrynolog

Ginekologia

Ginekologia estetyczna

Internista

Kardiolog

Laboratorium

Laryngolog/Otolaryngolog

Medycyna estetyczna

Neurologia

Nowoczesne zabiegi w ortopedii

Ortopeda/Traumatolog

Pediatria

Proktologia

Refleksologia

Rehabilitacja, Fizykoterapia

Reumatolog

Seksuologia

Strefa spa

USG dzieci i dorosłych

Urologia

Wiadomości medyczne ze świata

Zabiegi jednego dnia

Zabiegi pielęgniarskie

Internista
Szkodliwość palenia papierosów

Szkodliwość palenia papierosów

Szkodliwość palenia papierosów

 

Powszechnie znany jest fakt, że palenie papierosów jest szkodliwe dla zdrowia. Palenie jest szkodliwe nie tylko dla osób palących papierosy, ale również dla niepalących narażonych na wdychanie dymu tytoniowego, czyli tzw. biernych palaczy. Różnorodne substancje znajdujące się w papierosach i dymie tytoniowym wpływają szkodliwie na cały organizm. Najbardziej znanym składnikiem wykorzystywanym do produkcji papierosów jest tytoń. W dymie tytoniowym znajduje się ponad 4000 różnych substancji, z których kilkadziesiąt jest rakotwórcza. Palenie papierosów nie tylko jest szkodliwe dla organizmu człowieka, ale może stać się również uzależnieniem. Pomimo zróżnicowanych działań i akcji mających na celu zwiększenie świadomości ludzi na temat tego jak bardzo palenie szkodzi, to odsetek osób palących jest nadal wysoki.

 

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że co roku na całym świecie od palenia papierosów umiera ponad 7 milionów osób, przy czym blisko milion z tych osób to bierni palacze. Na przykład osoby, które palą w zamkniętych pomieszczeniach w obecności swoich bliskich, szkodzą ich zdrowiu. Z tego powodu wprowadzane są przepisy i zakazy palenia w miejscach publicznych oraz wydzielane są specjalne przestrzenie dla osób palących. Palenie papierosów jest uznawane za główny negatywny czynnik mający wpływ na stan ludzkiej skóry. Długotrwałe palenie może mieć zasadniczy wpływ na szybkość procesu starzenia się. Palenie papierosów ma również znaczący wpływ na stan uzębienia oraz jamy ustnej. Świadczy o tym występowanie następujących dolegliwości: zapalenie jamy ustnej, zaburzenia w wytwarzaniu szkliwa, ostre zapalenia dziąseł, oparzenia błon śluzowych jamy ustnej, czarny język. Co więcej, palenie papierosów jest powodem przytępienia zmysłów węchu oraz smaku. Udokumentowany jest również wpływ palenia papierosów na występowanie chorób przyzębia u palaczy. Palenie tytoniu zwiększa ryzyko wystąpienia i zachorowania na nowotwory jamy ustnej oraz nowotwory skóry.

Osoby palące papierosy są również w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na raka płuc, który jest nowotworem złośliwym. Należy podkreślić, że rak płuc jest jedną z głównych przyczyn zgonów spowodowanych chorobami nowotworowymi. Osoby palące zapadają na raka płuc kilkadziesiąt razy częściej niż osoby niepalące. Objawy pojawiają się zazwyczaj dosyć późno, co jest powodem wykrywania choroby w rozwiniętym stadium. Wśród najbardziej charakterystycznych objawów jest kaszel utrzymujący się przez wiele tygodni, duszności, chrypa. Dlatego w przypadku podejrzenia raka płuc należy zgłosić się na wizytę do lekarza pulmunologa w celu kontroli, szczególnie w przypadku osób palących papierosy. Dym tytoniowy ma bardzo duży wpływ na układ oddechowy, czego najlepszym przykładem są częstsze i płytsze oddechy. Ponadto, palenie papierosów przez osoby z rakiem płuc kilkukrotnie zwiększa szansę na nawrót choroby oraz znacząco zwiększają ryzyko powikłań.

 

Palenie nie dość, że jest szkodliwe dla organizmu ludzkiego, to staje się zazwyczaj uzależnieniem. Uzależnienie od nikotyny, czyli substancji otrzymywanej z liści tytoniu jest poważnym problemem, z którym zmaga się wielu ludzi. Nikotyna jest bezwonna, bezbarwna i otrzymywana jest w postaci oleistej cieczy. Uwolnienie się od tego nałogu trwa nierzadko latami i wymaga wielu działań w celu skończenia z nałogiem poprzez zaprzestanie palenia. Zdarza się, że jeden papieros potrafi zaprzepaścić miesiące i lata niepalenia powodując chęć powrotu do nałogu. Nikotyna uzależnia i bardzo negatywnie wpływa na naczynia krwionośne, obkurczając ich ściany, między innymi na naczynia wieńcowe. Ponadto nikotyna powoduje nienaturalne przyspieszenie rytmu serca, jak i zaburzenia rytmu oraz wzrost ciśnienia krwi. Warto pamiętać i zastanowić się nad tym jak wiele konsekwencji niesie za sobą palenie papierosów, a wszystko to w trosce o swoje zdrowie i zdrowie swoich bliskich.

 

Napisany przez www.medimedic.pl: 2019-03-04

Kolbudy

Medi-Medic Centrum Medyczne 

83-050, Kolbudy, ul. Przedszkolna 46

Województwo Pomorskie

58 682 65 73 501 866 393

rejestracja@medimedic.pl

 

Godziny otwarcia:  
Poniedziałek 07.00 - 19.00
Wtorek 07.00 - 19.00
Środa 07.00 - 19.00
Czwartek 07.00 - 19.00
Piątek 07.00 - 19.00
Sobota 08.00 - 11.30

Gdańsk

Medi-Medic Centrum Medyczne

80-262, Gdańsk, ul. Staszica 6/2

Województwo Pomorskie

58 682 65 73 533 375 037

rejestracjagdansk@medimedic.pl

Godziny otwarcia:   
Poniedziałek 07.00 - 19.00
Wtorek 09.00 - 17.00
Środa 07.00 - 15.00
Czwartek 09.00 - 17.00
Piątek 07.00 - 15.00

 

Facebook
Facebook