Ginekologia estetyczna - efekty

Vademecum Medyczne

Vademecum Medyczne
Otwórz menu Menu

Terapia osoczem bogatopłytkowym rany po cięciu cesarskim

Alergologia/Pulmonologia

Andropauza

Bary kroplówkowe

Dermatologia

Diagnostyka płodności badanie nasienia

Dietetyk

Endokrynolog

Ginekologia

Ginekologia estetyczna

Internista

Kardiolog

Laboratorium

Laryngolog/Otolaryngolog

Medycyna estetyczna

Neurologia

Nowoczesne zabiegi w ortopedii

Ortopeda/Traumatolog

Pediatria

Proktologia

Refleksologia

Rehabilitacja, Fizykoterapia

Reumatolog

Seksuologia

Strefa spa

USG dzieci i dorosłych

Urologia

Wiadomości medyczne ze świata

Zabiegi jednego dnia

Zabiegi pielęgniarskie

Ortopeda/Traumatolog
Taka mała komórka, a może bardzo dużo A Dzięki komórkom macierzystym kiedyś otworzymy ludzki magazyn części zamiennych

Taka mała komórka, a może bardzo dużo A Dzięki komórkom macierzystym kiedyś otworzymy ludzki magazyn części zamiennych

 

 

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z artykułem który ukazał się w Dzienniku Bałtyckim. Znajdziecie w nim Państwo informację na temat komórek macierzystych.

 

 

tekst artykułu dla osób niedowidzących (dla syntezatorów mowy)

" Taka mała komórka, a może bardzo dużo "

A Dzięki komórkom macierzystym kiedyś otworzymy ludzki

magazyn części zamiennych - przewiduje dr Piotr Kwieciński

 

Dlaczego komórki macierzyste są tak nadzwyczajne? Dr Piotr Kwieciński, twórca zespołu w Centrum Medycznym MediMedic zajmującego się leczeniem komórkami macierzystymi: - Te niewyspecjalizowane i niedojrzałe komórki ludzkiego organizmu mają właściwość przekształcania się w różne typy komórek tworzących chrząstki, kości, mięśnie, ścięgna, więzadła i tłuszcz. Kierują się do naczyń, oplatają je, działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Z ich użyciem podejmuje się leczenia niewydolności serca, chorób nowotworowych, choroby Parkinsona, miażdżycy, demencji, stosuje przy oparzeniach, cukrzycy, w ortopedii i w medycynie estetycznej. Komórek macierzystych używano nawet w celu poprawienia... erekcji. Pomagają nie tylko ludziom – znane są przypadki leczenia zerwanych wiązadeł u cennych koni wyścigowych! Skąd bierze się taka umiejętność dostosowania się u komórek? To pytanie bardziej do naukowców, ja jestem praktykiem. Takie praktyczne efekty terapii, które niegdyś zaliczano do sfery science fiction, oglądałem podczas pobytu w USA. Prof. Stephen Badylak, jeden z największych autorytetów w tej dziedzinie, na Uniwersytecie w Pittsburghu przedstawił skutki leczenia dwudziestu amerykańskich żołnierzy, którzy po wybuchu miny pułapki utracili mięśnie czworogłowe ud. Implantowane komórki macierzyste przekształciły się w komórki mięśniowe i żołnierze zaczęli chodzić! Większym osiągnięciem będzie odtworzenie wątroby. Naukowcy usunęli elementy komórkowe z małego płata wątroby i w „rusztowaniu” z naczyń próbują umieścić komórki macierzyste. Liczą , że zaczną one różnicować się do hepatocytów tworzących tkankę narządu. Jeśli te badania zakończą się pełnym sukcesem, to będziemy mogli zrobić wszystko. Jak to wszystko? Na przykład otworzymy magazyn ludzkich części zamiennych. Serce też tam będzie? Serce to tylko mięsień, jednak dopiero wątroba, jeden z najbardziej skomplikowanych narządów człowieka, jest prawdziwym wyzwaniem. Sparaliżowany pacjent, któremu w 2014 r. we Wrocławiu implantowano komórki macierzyste w rdzeń kręgowy, próbuje chodzić. W Olsztynie podano te komórki osobom ze stwardnieniem zanikowym bocznym. Jednak między wieściami z laboratoriów a medyczną codziennością rozciąga się przepaść...

Kliniczne badania eksperymentalne to początek drogi. Jednak coraz częściej komórki macierzyste stosowane są praktycznie w medycynie. W Carolina Medical Center w Warszawie udało się odtworzyć zerwane wiązadła krzyżowe u pewnego 6-latka. Do tej pory, jeśli dziecko doznało takiej kontuzji, trzeba było czekać z operacją do momentu, w którym przestanie ono rosnąć. To przekładało się na lata niepełnosprawności . Podanie preparatów z krwi pępowinowej pozwoliło wyleczyć chłopca. Skąd pobierane są komórki macierzyste ? Ich źródłem jest szpik kostny, krew pępowinowa i krew obwodowa. Jednak najbardziej wydajnym rezerwuarem mezenchymalnych komórek macierzystych jest tkanka tłuszczowa. Stosowaną od dwóch lat metodę pozyskiwania komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej opracował włoski profesor Carlo Tremolada. Pobieramy tłuszcz z brzucha, ud, bioder pacjenta cienką igłą. Potem umieszczamy go w specjalnym cylindrze, gdzie wskutek mechanicznego rozdrobnienia uwalniają się perycyty, które przetwarzają się w mezenchymalne komórki macierzyste. Z 200 mililitrów tłuszczu otrzymujemy ok. 40 ml komórek. Roztwór, przypominający gęsty jogurt, jest następnie podawany do zmienionych chorobowo stawów i ścięgien, używany przy rekonstrukcji tkanek kostnych i chrzęstnych lub przy zabiegach medycyny estetycznej na twarzy, rękach, pośladkach i piersiach. Jako jedyna tego typu placówka w Gdańsku do tej pory przeprowadziliśmy już 14 tego typu zabiegów, w tym 12 ortopedycznych. Efekty są naprawdę bardzo dobre. Nasza pierwsza pacjentka, przygoto- wująca się wcześniej do zabiegu wymiany stawu kolanowego, po podaniu komórek macierzystych przestała odczuwać silny ból i w znacznym stopniu odzyskała sprawność. Czy Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje terapie z wykorzystaniem komórek macierzystych? Niestety nie, choć liczę, że to się zmieni. Mam nadzieję, że ktoś wreszcie policzy zyski, jakie przynosi ta terapia i porówna je z kosztami długotrwałych zwolnień lekarskich, wydatkami na rehabilitację czy ze skutkami niepełnosprawności pacjentów. Jak długo trwa efekt takiej terapii ? Trudno powiedzieć, bo tak naprawdę dopiero od niedawna są one stosowane. Wiadomo, że stan pacjenta poprawia się, jednak nie wiemy, czy to utrzyma się przez trzy, pięć, dwadzieścia lat. Być może za jakiś czas trzeba będzie powtórzyć zabieg. Dlaczego? Nasze komórki macierzyste nie są od nas młodsze, więc stworzone przez nie chrząstki czy mięśnie są w tym samym co my wieku. I tak samo jak my się starzeją. Rozwiązaniem byłoby pobieranie komórek macierzystych u młodych osób i zamrażanie ich do czasu, gdy będą im potrzebne. Na to jednak potrzebna jest zgoda komisji etycznej.

ROZMAWIAŁA

DOROTA ABRAMOWICZ"

Źródło: Dziennik bałtycki 7-8 listopada 2015

Napisany przez www.medimedic.pl: 2016-12-07

Kolbudy

Medi-Medic Centrum Medyczne 

83-050, Kolbudy, ul. Przedszkolna 46

Województwo Pomorskie

58 682 65 73 501 866 393

rejestracja@medimedic.pl

 

Godziny otwarcia:  
Poniedziałek 07.00 - 20.00
Wtorek 07.00 - 20.00
Środa 07.00 - 20.00
Czwartek 07.00 - 20.00
Piątek 07.00 - 20.00
Sobota 08.00 - 11.30

Gdańsk

Medi-Medic Centrum Medyczne

80-262, Gdańsk, ul. Staszica 6/2

Województwo Pomorskie

58 682 65 73 533 375 037

rejestracjagdansk@medimedic.pl

Godziny otwarcia:   
Poniedziałek 07.00 - 19.00
Wtorek 09.00 - 17.00
Środa 07.00 - 15.00
Czwartek 09.00 - 17.00
Piątek 07.00 - 15.00

 

Facebook
Facebook