Ginekologia estetyczna - efekty

Vademecum Medyczne

Vademecum Medyczne
Otwórz menu Menu

Terapia osoczem bogatopłytkowym rany po cięciu cesarskim

Alergologia/Pulmonologia

Andropauza

Bary kroplówkowe

Dermatologia

Diagnostyka płodności badanie nasienia

Dietetyk

Endokrynolog

Ginekologia

Ginekologia estetyczna

Internista

Kardiolog

Laboratorium

Laryngolog/Otolaryngolog

Medycyna estetyczna

Neurologia

Nowoczesne zabiegi w ortopedii

Ortopeda/Traumatolog

Pediatria

Proktologia

Refleksologia

Rehabilitacja, Fizykoterapia

Reumatolog

Seksuologia

Strefa spa

USG dzieci i dorosłych

Urologia

Wiadomości medyczne ze świata

Zabiegi jednego dnia

Zabiegi pielęgniarskie

Laboratorium
Testosteron

Testosteron

Testosteron znany wszystkim bliżej jako główny hormon występujący w organizmie mężczyzny, występuje również w niewielkich ilościach w organizmie kobiety. Testosteron jest hormonem steroidowym oraz dodatkowo przyspiesza syntezę białek. Wytwarzany jest głównie przez jądra, w mniejszej ilości przez korę nadnerczy oraz jajniki kobiece.

Testosteron ma duży wpływ na wiele aspektów metabolicznych, dlatego tak ważny jest jego właściwy poziom w organizmie mężczyzny. U mężczyzn testosteron odpowiada za prawidłowy rozwój organów płciowych, dojrzewanie płciowe, produkcję plemników, pobudzenie do aktywności seksualnej (libido), erekcję oraz rozwój pozostałych męskich cech płciowych. Proces starzenia się u mężczyzn ma istotny wpływ na poziom stężenia testosteronu w organizmie, ponieważ z każdym rokiem poziom stężenia testosteronu obniża się. Począwszy od trzydziestego roku życia, zdrowy mężczyzna produkuje około 1 % mniej testosteronu rocznie.

Obniżony poziom testosteronu może objawiać się w postaci rozdrażnienia, zmęczenia, obniżenia aktywności seksualnej - libido, zmniejszenie masy jąder, bezsenność, złe samopoczucie oraz ogólne osłabienie organizmu. Niezwykle ważne jest to, że to właśnie testosteron jest hormonem niezbędnym do uzyskania i utrzymania prawidłowej funkcji erekcyjnej. Zmniejszającemu się poziomowi testosteronu sprzyjają choroby takie jak: nadciśnienie, cukrzyca, miażdżyca oraz choroby, urazy jąder. Ponadto otyłość dodatkowo zmniejsza ilość testosteronu całkowitego w surowicy krwi. Niskie stężenie testosteronu w organizmie mężczyzny może świadczyć o zespole niedoboru testosteronu (TDS - Testosterone Deficiency Syndrome).

Nadmiar testosteronu w organizmie zarówno jak niedobór nie jest dobry dla organizmu człowieka. Podobnie jak niedobór, nadmiar testosteronu może prowadzić do chorób serca, chorób wątroby, problemów z prostatą oraz niepłodności. Objawy jakie mogą towarzyszyć podwyższonemu poziomowi testosteronu to ginekomastia (łagodny rozrost tkanki gruczołowej sutka), przedłużające się wzwody (priapizm), agresja, zaburzenia psychiczne - zmienne nastroje, zaburzenia snu, lęk; zaburzenia neurologiczne - problemy z pamięcią, bóle głowy.

Kolbudy

Medi-Medic Centrum Medyczne 

83-050, Kolbudy, ul. Przedszkolna 46

Województwo Pomorskie

58 682 65 73 501 866 393

rejestracja@medimedic.pl

 

Godziny otwarcia:  
Poniedziałek 07.00 - 20.00
Wtorek 07.00 - 20.00
Środa 07.00 - 20.00
Czwartek 07.00 - 20.00
Piątek 07.00 - 20.00
Sobota 08.00 - 11.30

Gdańsk

Medi-Medic Centrum Medyczne

80-262, Gdańsk, ul. Staszica 6/2

Województwo Pomorskie

58 682 65 73 533 375 037

rejestracjagdansk@medimedic.pl

Godziny otwarcia:   
Poniedziałek 07.00 - 19.00
Wtorek 09.00 - 17.00
Środa 07.00 - 15.00
Czwartek 09.00 - 17.00
Piątek 07.00 - 15.00

 

Facebook
Facebook