Ginekologia estetyczna - efekty

Vademecum Medyczne

Vademecum Medyczne
Otwórz menu Menu

Terapia osoczem bogatopłytkowym rany po cięciu cesarskim

Alergologia/Pulmonologia

Andropauza

Bary kroplówkowe

Dermatologia

Diagnostyka płodności badanie nasienia

Dietetyk

Endokrynolog

Ginekologia

Ginekologia estetyczna

Internista

Kardiolog

Laboratorium

Laryngolog/Otolaryngolog

Medycyna estetyczna

Neurologia

Nowoczesne zabiegi w ortopedii

Ortopeda/Traumatolog

Pediatria

Proktologia

Refleksologia

Rehabilitacja, Fizykoterapia

Reumatolog

Seksuologia

Strefa spa

USG dzieci i dorosłych

Urologia

Wiadomości medyczne ze świata

Zabiegi jednego dnia

Zabiegi pielęgniarskie

USG dzieci i dorosłych
USG jamy brzusznej

USG jamy brzusznej

USG jamy brzusznej jest badaniem obrazowym, które pozwala na ocenę narządów w obrębie jamy brzusznej. Do obszaru jamy brzusznej kwalifikują się między innymi wątroba, trzustka, śledziona, drogi żółciowe, duże naczynia jamy brzusznej, nerki, nadnercza i pęcherz moczowy. Ponadto, badanie USG jamy brzusznej wykorzystuje się w celu obserwowania leczenia nowotworów zlokalizowanych w tym obszarze oraz w wykrywaniu ewentualnych przerzutów. Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej, w związku z tym pacjent musi być ułożony na plecach. USG jamy brzusznej to badanie przeprowadzane przez lekarza specjalistę z zakresu radiologii. Kiedy pacjent znajduje się na kozetce w odpowiedniej pozycji, lekarz pokrywa jego skórę specjalnym żelem, który ma na celu uzyskanie całkowitego kontaktu głowicy aparatu USG ze skórą i tym samym wyeliminowanie pęcherzyków powietrza. Pokrycie skóry pacjenta specjalnym żelem umożliwia transmisję dźwięków do wnętrza jamy brzusznej oraz ułatwia poruszanie głowicą po powierzchni brzucha. Przebieg badania jest pawie bezbolesny i nie wymaga żadnych dodatkowych środków znieczulających. Badanie USG jamy brzusznej trwa zwykle do 30 minut.

 

W naszych placówkach medycznych specjaliści wykonują badania USG różnych obszarów ciała zarówno u dorosłych, jak i dzieci.  W przypadku zainteresowania wizytą radiologiczną prosimy o skontaktowanie się z rejestracją naszych placówek medycznych celem umówienia wizyty i zadania ewentualnych pytań dotyczących badań USG. Badania USG w naszych placówkach medycznych wykonywane są przez specjalistów na najwyższej klasy aparatach USG 4D. Badanie wykonywane jest w czasie rzeczywistym i dzięki temu w trakcie jego trwania możliwe jest wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Na dzień przed wykonaniem badania USG jamy brzusznej zaleca się pacjentom przestrzeganie lekkostrawnej diety oraz unikanie spożycia napojów gazowanych i alkoholi. Ponadto, należy pamiętać o unikaniu wszelkich wzdymających potraw na dzień przed badaniem. Dodatkowo, pacjenci mogą także zażyć lek taki jak Espumisan, który ma na celu usunięcie powietrza z przewodu pokarmowego. W dniu wykonywania badania ostatni posiłek należy spożyć najpóźniej na 5 godzin przed badaniem. Bardzo ważnym jest, żeby w momencie badania pęcherz moczowy pacjenta był wypełniony, kiedy ten warunek nie zostanie spełniony, należy wypić 2 szklanki wody przed badaniem.

 

Badanie USG jamy brzusznej wykonywane jest najczęściej z powodu następujących przyczyn: bóle brzucha, powiększenie obwodu brzucha, krew w moczu, krew lub śluz w stolcu, nieprawidłowe wypróżnianie się (przewlekłe lub nawracające zaparcia lub biegunki), szybki i niewyjaśniony spadek masy ciała, żółtaczka, gorączka o nieznanej przyczynie trwająca więcej niż siedem dni, kontrola wcześniej rozpoznanych patologii, odchylenia w przeprowadzonych wcześniej badaniach laboratoryjnych. Dzięki badaniu USG jamy brzusznej możliwe jest ustalenie przyczyny bólów brzucha, wzdęć, nieprawidłowego funkcjonowania wątroby lub powiększenia się narządów wewnętrznych, co wyczuwane jest podczas badania palpacyjnego przeprowadzonego przez lekarza. Badanie USG jamy brzusznej jest niezwykle pomocne w wykrywaniu schorzeń takich jak: kamica nerkowa, zapalenie pęcherzyka żółciowego, tętniak aorty brzusznej, zapalenie wyrostka robaczkowego, wodonercza lub powiększona śledziona.

Kolbudy

Medi-Medic Centrum Medyczne 

83-050, Kolbudy, ul. Przedszkolna 46

Województwo Pomorskie

58 682 65 73 501 866 393

rejestracja@medimedic.pl

 

Godziny otwarcia:  
Poniedziałek 07.00 - 20.00
Wtorek 07.00 - 20.00
Środa 07.00 - 20.00
Czwartek 07.00 - 20.00
Piątek 07.00 - 20.00
Sobota 08.00 - 11.30

Gdańsk

Medi-Medic Centrum Medyczne

80-262, Gdańsk, ul. Staszica 6/2

Województwo Pomorskie

58 682 65 73 533 375 037

rejestracjagdansk@medimedic.pl

Godziny otwarcia:   
Poniedziałek 07.00 - 19.00
Wtorek 09.00 - 17.00
Środa 07.00 - 15.00
Czwartek 09.00 - 17.00
Piątek 07.00 - 15.00

 

Facebook
Facebook