USG jamy brzusznej jest badaniem obrazowym, które pozwala na ocenę narządów w obrębie jamy brzusznej. Do obszaru jamy brzusznej kwalifikują się między innymi wątroba, trzustka, śledziona, drogi żółciowe, duże naczynia jamy brzusznej, nerki, nadnercza i pęcherz moczowy. Ponadto, badanie USG jamy brzusznej wykorzystuje się w celu obserwowania leczenia nowotworów zlokalizowanych w tym obszarze oraz w wykrywaniu ewentualnych przerzutów. Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej, w związku z tym pacjent musi być ułożony na plecach. USG jamy brzusznej to badanie przeprowadzane przez lekarza specjalistę z zakresu radiologii. Kiedy pacjent znajduje się na kozetce w odpowiedniej pozycji, lekarz pokrywa jego skórę specjalnym żelem, który ma na celu uzyskanie całkowitego kontaktu głowicy aparatu USG ze skórą i tym samym wyeliminowanie pęcherzyków powietrza. Pokrycie skóry pacjenta specjalnym żelem umożliwia transmisję dźwięków do wnętrza jamy brzusznej oraz ułatwia poruszanie głowicą po powierzchni brzucha. Przebieg badania jest pawie bezbolesny i nie wymaga żadnych dodatkowych środków znieczulających. Badanie USG jamy brzusznej trwa zwykle do 30 minut.
W naszych placówkach medycznych specjaliści wykonują badania USG różnych obszarów ciała zarówno u dorosłych, jak i dzieci. W przypadku zainteresowania wizytą radiologiczną prosimy o skontaktowanie się z rejestracją naszych placówek medycznych celem umówienia wizyty i zadania ewentualnych pytań dotyczących badań USG. Badania USG w naszych placówkach medycznych wykonywane są przez specjalistów na najwyższej klasy aparatach USG 4D. Badanie wykonywane jest w czasie rzeczywistym i dzięki temu w trakcie jego trwania możliwe jest wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Na dzień przed wykonaniem badania USG jamy brzusznej zaleca się pacjentom przestrzeganie lekkostrawnej diety oraz unikanie spożycia napojów gazowanych i alkoholi. Ponadto, należy pamiętać o unikaniu wszelkich wzdymających potraw na dzień przed badaniem. Dodatkowo, pacjenci mogą także zażyć lek taki jak Espumisan, który ma na celu usunięcie powietrza z przewodu pokarmowego. W dniu wykonywania badania ostatni posiłek należy spożyć najpóźniej na 5 godzin przed badaniem. Bardzo ważnym jest, żeby w momencie badania pęcherz moczowy pacjenta był wypełniony, kiedy ten warunek nie zostanie spełniony, należy wypić 2 szklanki wody przed badaniem.
Badanie USG jamy brzusznej wykonywane jest najczęściej z powodu następujących przyczyn: bóle brzucha, powiększenie obwodu brzucha, krew w moczu, krew lub śluz w stolcu, nieprawidłowe wypróżnianie się (przewlekłe lub nawracające zaparcia lub biegunki), szybki i niewyjaśniony spadek masy ciała, żółtaczka, gorączka o nieznanej przyczynie trwająca więcej niż siedem dni, kontrola wcześniej rozpoznanych patologii, odchylenia w przeprowadzonych wcześniej badaniach laboratoryjnych. Dzięki badaniu USG jamy brzusznej możliwe jest ustalenie przyczyny bólów brzucha, wzdęć, nieprawidłowego funkcjonowania wątroby lub powiększenia się narządów wewnętrznych, co wyczuwane jest podczas badania palpacyjnego przeprowadzonego przez lekarza. Badanie USG jamy brzusznej jest niezwykle pomocne w wykrywaniu schorzeń takich jak: kamica nerkowa, zapalenie pęcherzyka żółciowego, tętniak aorty brzusznej, zapalenie wyrostka robaczkowego, wodonercza lub powiększona śledziona.
KolbudyMedi-Medic Centrum Medyczne 83-050, Kolbudy, ul. Przedszkolna 46 Województwo Pomorskie
|
GdańskMedi-Medic Centrum Medyczne 80-262, Gdańsk, ul. Staszica 6/2 Województwo Pomorskie rejestracjagdansk@medimedic.pl
|