- Umów się na wizytGinekologia estetyczna - efekty

Vademecum Medyczne

Vademecum Medyczne
Otwórz menu Menu

Terapia osoczem bogatopłytkowym rany po cięciu cesarskim

Alergologia/Pulmonologia

Andropauza

Bary kroplówkowe

Dermatologia

Diagnostyka płodności badanie nasienia

Dietetyk

Endokrynolog

Ginekologia

Ginekologia estetyczna

Internista

Kardiolog

Laboratorium

Laryngolog/Otolaryngolog

Medycyna estetyczna

Neurologia

Nowoczesne zabiegi w ortopedii

Ortopeda/Traumatolog

Pediatria

Proktologia

Refleksologia

Rehabilitacja, Fizykoterapia

Reumatolog

Seksuologia

Strefa spa

USG dzieci i dorosłych

Urologia

Wiadomości medyczne ze świata

Zabiegi jednego dnia

Zabiegi pielęgniarskie

USG dzieci i dorosłych
USG Piersi

USG Piersi

USG piersi jest badaniem obrazowym, wykorzystującym fale ultradźwiękowe. Jest to nieinwazyjna i bezbolesna metoda pozwalająca na zbadanie struktury gruczołu sutkowego i trwa do 15 minut. USG piersi wykonuje się w celu wykrycia obecności zmian chorobowych, sprawdzenia charakteru tkanek tworzących gruczoł sutkowy, a także oceny węzłów chłonnych dołów pachowych. Ze względu na zwiększoną gęstość radiologiczną tkanki gruczołowej przed 35 rokiem życia, to właśnie USG jest podstawowym badaniem profilaktycznym. USG piersi powinno wykonać się po raz pierwszy w wieku około 20 lat i powtarzać badania co dwa lata, natomiast u osób zakwalifikowanych do grupy podwyższonego ryzyka co rok. Tylko za pomocą ultrasonografii diagnozuje się zmiany płynowe w piersiach - torbiele. W przypadku dużych zmian torbielowatych wykonuje się biopsję tych zmian pod kontrolą USG, a pobrany płyn wysyła się do badania na obecność komórek nowotworowych. Badanie jest niezwykle ważne w diagnozowaniu raka piersi i pozwala na wykrycie zmian zarówno łagodnych jak i złośliwych. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet, powstającym z komórek gruczołu piersiowego. Badanie USG jest bardzo ważne podczas terapii oraz rehabilitacji. Ważną informacją jest to, że badanie USG piesi może być wykonywane również u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Nasza placówka oferuje możliwość wykonania badania USG piersi.

Badanie jest wykonywane w celach profilaktycznych  lub jako uzupełnienie mammografii. USG piersi i mammografia są badaniami uzupełniającymi się, a nie zamiennymi. Wskazaniem do wykonania badania USG piersi może być wyczuwalna przez dotyk zmiana w piersi (badanie palpacyjne), stosowanie antykoncepcji, ból piersi, obrzęk, genetyczne obciążenie rakiem sutka, wyciek wydzieliny z brodawki sutkowej, zmiany w brodawce, zniekształcenie piersi, guzki w dołach pachowych, powiększone bolesne węzły chłonne pachy, badanie kontrolne rozpoznanych wcześniej łagodnych zmian - mastopatia (zmiany torbielowate, włókniaki, torbielako - włókniaki, tłuszczaki). Niezwykle ważnym przy przeprowadzaniu badania USG jest poziom wyszkolenia lekarza wykonującego badanie oraz jakość sprzętu, na którym wykonuje się badanie.

Badanie wykonuje się zwykle między 1 a 10 dniem cyklu miesiączkowego lub według zaleceń lekarza. Zawsze należy przynieść wyniki poprzednich badań USG i mammografii, jeżeli takie były wykonywane.

Mammografia jest badaniem radiologicznym gruczołów piersiowych. Badanie polega na wykonaniu dwóch zdjęć rentgenowskich obu piersi. Mammografia jest metodą nieinwazyjną, która umożliwia wykrycie zmian o wielkości nawet kilku milimetrów. Mammografia jest najbardziej skutecznym badaniem pozwalającym na wykrycie nowotworu we wczesnym etapie jego rozwoju. Badanie mammograficzne skierowane jest przede wszystkim do kobiet powyżej 35 roku życia, które powinny wykonywać badanie co dwa lata, natomiast kobiety powyżej 50 roku życia raz w roku. Najnowsze zalecenia Amerykańskiego Towarzystwa Ginekologicznego ACOG mówią o corocznym wykonywaniu profilaktycznych badań mammograficznych od 40 roku życia. Celem badania jest wykrycie zmian, wczesne wykrycie raka piersi oraz wykrycie innych patologii budowy sutka.

Wskazaniem do wykonania mammografii jest podejrzenie zmian w piersi np. guz, wyciek z brodawki, stosowanie hormonalnej terapii zastępczej, ocena stopnia regresji guza piersi, stan po radio- lub chemioterapii oraz stan po amputacji piersi (badanie kontrolne). Zachorowanie na raka piersi wzrasta najbardziej u kobiet między 50 a 69 rokiem życia. Najlepiej przygotować się do badania zabierając ze sobą zdjęcia ze wszystkich poprzedzających badań mammograficznych, badań USG piersi oraz dokumentację medyczną z przebytych zabiegów. Możliwość porównania poprzednich badań mammograficznych z obecnymi jest niezwykle istotne w postawieniu prawidłowej diagnozy. Ucisk stosowany w czasie mammografii nie uszkadza piersi, jest natomiast konieczny w celu uzyskania zdjęć wysokiej jakości, a ponadto pozwala na obniżenie dawki promieniowania rentgenowskiego.

Należy pamiętać, żeby w dniu badania nie używać kremów, dezodorantów, talku w okolicach piersi oraz pach, ponieważ mogą one zafałszować obraz badania mammograficznego.

 

Napisany przez www.medimedic.pl: 2017-04-02

Kolbudy

Medi-Medic Centrum Medyczne 

83-050, Kolbudy, ul. Przedszkolna 46

Województwo Pomorskie

58 682 65 73 501 866 393

rejestracja@medimedic.pl

 

Godziny otwarcia:  
Poniedziałek 07.00 - 19.00
Wtorek 07.00 - 19.00
Środa 07.00 - 19.00
Czwartek 07.00 - 19.00
Piątek 07.00 - 19.00
Sobota 08.00 - 11.30

Gdańsk

Medi-Medic Centrum Medyczne

80-262, Gdańsk, ul. Staszica 6/2

Województwo Pomorskie

58 682 65 73 533 375 037

rejestracjagdansk@medimedic.pl

Godziny otwarcia:   
Poniedziałek 07.00 - 19.00
Wtorek 09.00 - 17.00
Środa 07.00 - 15.00
Czwartek 09.00 - 17.00
Piątek 07.00 - 15.00

 

Facebook
Facebook