Ginekologia estetyczna - efekty

Vademecum Medyczne

Vademecum Medyczne
Otwórz menu Menu

Terapia osoczem bogatopłytkowym rany po cięciu cesarskim

Alergologia/Pulmonologia

Andropauza

Bary kroplówkowe

Dermatologia

Diagnostyka płodności badanie nasienia

Dietetyk

Endokrynolog

Ginekologia

Ginekologia estetyczna

Internista

Kardiolog

Laboratorium

Laryngolog/Otolaryngolog

Medycyna estetyczna

Neurologia

Nowoczesne zabiegi w ortopedii

Ortopeda/Traumatolog

Pediatria

Proktologia

Refleksologia

Rehabilitacja, Fizykoterapia

Reumatolog

Seksuologia

Strefa spa

USG dzieci i dorosłych

Urologia

Wiadomości medyczne ze świata

Zabiegi jednego dnia

Zabiegi pielęgniarskie

USG dzieci i dorosłych
USG stawu kolanowego

USG stawu kolanowego

USG stawu kolanowego jest jednym z najczęściej wykonywanych badań obrazowych stawów. Badanie USG wykorzystuje do obrazowania ultradźwięki, dzięki czemu badanie jest bezbolesne i nieszkodliwe. W związku z tym badanie nie wymaga żadnych dodatkowych środków znieczulających. Do uszkodzenia stawu kolanowego dochodzi stosunkowo często, potwierdza to fakt bycia w pierwszej trójce wśród stawów narażonych na największe obciążenie. Badanie USG stawu kolanowego wykorzystywane jest do oceny przebiegu zmian pourazowych, zwyrodnieniowych, pooperacyjnych, zapalnych oraz w trakcie trwania rehabilitacji. To badanie USG nie wymaga od pacjenta wcześniejszego przygotowania, jednakże warto pamiętać o wygodnym stroju, który pozwala na odsłonięcie kolana.

USG stawu kolanowego to badanie przeprowadzane przez lekarza specjalistę z zakresu ortopedii. Kiedy pacjent znajduje się na kozetce w odpowiedniej pozycji, lekarz pokrywa dolną część głowicy aparatu USG specjalnym żelem, który ma na celu uzyskanie całkowitego kontaktu ze skórą i tym samym wyeliminowanie pęcherzyków powietrza. Pokrycie głowicy aparatu USG specjalnym żelem umożliwia transmisję dźwięków do wnętrza stawu kolanowego oraz ułatwia poruszanie głowicą po powierzchni stawu. W trakcie trwania badania lekarz będzie prosił pacjenta o zmianę ustawienia stawu celem uzyskania pełnego obrazu stawu oraz obserwacji stawu (struktur anatomicznych) podczas ruchu. Na koniec badania pacjent musi zmienić pozycję na kozetce i ułożyć się na brzuchu, żeby lekarz miał możliwość ocenić dół podkolanowy. Podczas badania USG stawu kolanowego specjalista ocenia przestrzenie maziowe, staw rzepkowo-udowy, ścięgna, więzadła, łąkotki oraz dół podkolanowy.

W naszych placówkach medycznych specjaliści wykonują badania USG różnych obszarów ciała zarówno u dorosłych, jak i dzieci.  W przypadku zainteresowania wizytą u radiologa lub/i ortopedy prosimy o skontaktowanie się z rejestracją naszych placówek medycznych celem umówienia wizyty i zadania ewentualnych pytań dotyczących badań USG. Badania USG w naszych placówkach medycznych wykonywane są przez specjalistów na najwyższej klasy aparatach USG 4D. Badanie wykonywane jest w czasie rzeczywistym i dzięki temu w trakcie jego trwania możliwe jest wykrycie ewentualnych nieprawidłowości, ocenienie statyczne stawu oraz ruchomość podczas badania dynamicznego. Warto wiedzieć, że brak ruchu i długotrwale siedzenie powoduje zmniejszenie się elastyczności stawu kolanowego oraz jego zastanie, natomiast częsta aktywność fizyczna przyczynia się do jego nadwyrężenia.

Zdecydowanie bardziej narażeni na uszkodzenie stawu kolanowego są pacjenci z otyłością (szczególnie długotrwałą), dotknięci chorobą reumatyczną lub chorobami wynikającymi z autoagresji obciążającymi ten staw.  W przypadku pacjentów, którzy ulegli urazowi kolana badanie USG stawu kolanowego pozwala na wykrycie między innymi wysięku w stawie, uszkodzenia więzadeł, ścięgien lub mięśni, uszkodzenia chrząstki na kłykciach kości udowej, uszkodzenia łąkotek, zapalenia kaletek i wolnych ciał śródstawowych.

Kolbudy

Medi-Medic Centrum Medyczne 

83-050, Kolbudy, ul. Przedszkolna 46

Województwo Pomorskie

58 682 65 73 501 866 393

rejestracja@medimedic.pl

 

Godziny otwarcia:  
Poniedziałek 07.00 - 20.00
Wtorek 07.00 - 20.00
Środa 07.00 - 20.00
Czwartek 07.00 - 20.00
Piątek 07.00 - 20.00
Sobota 08.00 - 11.30

Gdańsk

Medi-Medic Centrum Medyczne

80-262, Gdańsk, ul. Staszica 6/2

Województwo Pomorskie

58 682 65 73 533 375 037

rejestracjagdansk@medimedic.pl

Godziny otwarcia:   
Poniedziałek 07.00 - 19.00
Wtorek 09.00 - 17.00
Środa 07.00 - 15.00
Czwartek 09.00 - 17.00
Piątek 07.00 - 15.00

 

Facebook
Facebook