USG stawu kolanowego jest jednym z najczęściej wykonywanych badań obrazowych stawów. Badanie USG wykorzystuje do obrazowania ultradźwięki, dzięki czemu badanie jest bezbolesne i nieszkodliwe. W związku z tym badanie nie wymaga żadnych dodatkowych środków znieczulających. Do uszkodzenia stawu kolanowego dochodzi stosunkowo często, potwierdza to fakt bycia w pierwszej trójce wśród stawów narażonych na największe obciążenie. Badanie USG stawu kolanowego wykorzystywane jest do oceny przebiegu zmian pourazowych, zwyrodnieniowych, pooperacyjnych, zapalnych oraz w trakcie trwania rehabilitacji. To badanie USG nie wymaga od pacjenta wcześniejszego przygotowania, jednakże warto pamiętać o wygodnym stroju, który pozwala na odsłonięcie kolana.
USG stawu kolanowego to badanie przeprowadzane przez lekarza specjalistę z zakresu ortopedii. Kiedy pacjent znajduje się na kozetce w odpowiedniej pozycji, lekarz pokrywa dolną część głowicy aparatu USG specjalnym żelem, który ma na celu uzyskanie całkowitego kontaktu ze skórą i tym samym wyeliminowanie pęcherzyków powietrza. Pokrycie głowicy aparatu USG specjalnym żelem umożliwia transmisję dźwięków do wnętrza stawu kolanowego oraz ułatwia poruszanie głowicą po powierzchni stawu. W trakcie trwania badania lekarz będzie prosił pacjenta o zmianę ustawienia stawu celem uzyskania pełnego obrazu stawu oraz obserwacji stawu (struktur anatomicznych) podczas ruchu. Na koniec badania pacjent musi zmienić pozycję na kozetce i ułożyć się na brzuchu, żeby lekarz miał możliwość ocenić dół podkolanowy. Podczas badania USG stawu kolanowego specjalista ocenia przestrzenie maziowe, staw rzepkowo-udowy, ścięgna, więzadła, łąkotki oraz dół podkolanowy.
W naszych placówkach medycznych specjaliści wykonują badania USG różnych obszarów ciała zarówno u dorosłych, jak i dzieci. W przypadku zainteresowania wizytą u radiologa lub/i ortopedy prosimy o skontaktowanie się z rejestracją naszych placówek medycznych celem umówienia wizyty i zadania ewentualnych pytań dotyczących badań USG. Badania USG w naszych placówkach medycznych wykonywane są przez specjalistów na najwyższej klasy aparatach USG 4D. Badanie wykonywane jest w czasie rzeczywistym i dzięki temu w trakcie jego trwania możliwe jest wykrycie ewentualnych nieprawidłowości, ocenienie statyczne stawu oraz ruchomość podczas badania dynamicznego. Warto wiedzieć, że brak ruchu i długotrwale siedzenie powoduje zmniejszenie się elastyczności stawu kolanowego oraz jego zastanie, natomiast częsta aktywność fizyczna przyczynia się do jego nadwyrężenia.
Zdecydowanie bardziej narażeni na uszkodzenie stawu kolanowego są pacjenci z otyłością (szczególnie długotrwałą), dotknięci chorobą reumatyczną lub chorobami wynikającymi z autoagresji obciążającymi ten staw. W przypadku pacjentów, którzy ulegli urazowi kolana badanie USG stawu kolanowego pozwala na wykrycie między innymi wysięku w stawie, uszkodzenia więzadeł, ścięgien lub mięśni, uszkodzenia chrząstki na kłykciach kości udowej, uszkodzenia łąkotek, zapalenia kaletek i wolnych ciał śródstawowych.
KolbudyMedi-Medic Centrum Medyczne 83-050, Kolbudy, ul. Przedszkolna 46 Województwo Pomorskie
|
GdańskMedi-Medic Centrum Medyczne 80-262, Gdańsk, ul. Staszica 6/2 Województwo Pomorskie rejestracjagdansk@medimedic.pl
|