Ginekologia estetyczna - efekty

Vademecum Medyczne

Vademecum Medyczne
Otwórz menu Menu

Terapia osoczem bogatopłytkowym rany po cięciu cesarskim

Alergologia/Pulmonologia

Andropauza

Bary kroplówkowe

Dermatologia

Diagnostyka płodności badanie nasienia

Dietetyk

Endokrynolog

Ginekologia

Ginekologia estetyczna

Internista

Kardiolog

Laboratorium

Laryngolog/Otolaryngolog

Medycyna estetyczna

Neurologia

Nowoczesne zabiegi w ortopedii

Ortopeda/Traumatolog

Pediatria

Proktologia

Refleksologia

Rehabilitacja, Fizykoterapia

Reumatolog

Seksuologia

Strefa spa

USG dzieci i dorosłych

Urologia

Wiadomości medyczne ze świata

Zabiegi jednego dnia

Zabiegi pielęgniarskie

Zabiegi jednego dnia
Zabieg obrzezania

Zabieg obrzezania

Obrzezanie jest to zabieg usunięcia fałdu skórnego – napletka, pokrywającego żołądź prącia.

Uważa się, że jego ochronna funkcja jest mało istotna, a jego usunięcie przynosi duże korzyści higieniczne. Między żołędziem, a napletkiem gromadzi się wydzielina - mastka, która składa się ze złuszczonych komórek naskórka i bakterii. Może być ona przyczyną nieprzyjemnego zapachu i infekcji. Jej nagromadzenie jest szczególnie kłopotliwe w przypadku stulejki.

Powszechnie zabieg obrzezania bardziej kojarzony jest ze względów religijnych. Należy do jednych z najstarszych zabiegów chirurgicznych wykonywanych już w starożytnym Egipcie nawet 15 tysięcy lat temu. Jest również zabiegiem medycznym, wykonywanym w przypadku niektórych nieprawidłowości. W Stanach Zjednoczonych Ameryki wciąż bardzo często przeprowadza się obrzezanie noworodków, w 2010 roku około 58% noworodków płci męskiej przeszło zabieg obrzezania wykonywany na życzenie rodziców. W naszym kraju nie spotykamy się z taką praktyką, a obrzezanie jest zwykle wykonywane w późniejszym wieku, ze względów medycznych, do których należą:

Stulejka – czyli brak możliwości zsunięcia napletka. Może być częściowa lub całkowita. Jest dużym problemem higienicznym, wynikającym z braku możliwości utrzymania czystości miejsc intymnych. Może również być przyczyną bólu i dyskomfortu podczas stosunków seksualnych. Więcej na ten temat można przeczytać w naszym artykule dotyczącym stulejki – https://www.medimedic.pl/artykul-13.html.
Załupek – jest to niemożność powrotu napletka do swojej pierwotnej pozycji, czyli brak możliwości nasunięcia odsuniętego napletka z powrotem na żołądź prącia. Jest to stan nagły w urologii. Nieleczony prowadzi do upośledzenia krążenia krwi w obrębie żołędzi, obrzęku, a nawet martwicy niedokrwionego fragmentu. Pierwsza pomoc polega zazwyczaj na manualnym sprowadzeniu napletka. Obrzezanie wykonuje się w niektórych wypadkach w okresie późniejszym, zapobiega to nawrotom załupka.
Nawracające infekcje żołędzi i napletka – zabieg ułatwia utrzymanie prawidłowej higieny, przez co zapobiega zakażeniom.


 

Obrzezanie może być również wykonane na życzenie pacjenta. Przed podjęciem decyzji o zabiegu należy rozważyć korzyści i wady wynikające z przeprowadzonego zabiegu. Obrzezanie ma korzystny wpływ na częstość występowania infekcji układu moczowego, niektórych chorób przenoszonych drogą płciową w tym HIV i raka prącia. Dodatkowo partnerki osób obrzezanych mają mniejsze ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy, co jest związane z mniejszą transmisją wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) odpowiedzialnego za ten typ raka. Oczywistą korzyścią wynikającą z zabiegu jest większa łatwość w utrzymaniu higieny miejsc intymnych.

Zabieg obrzezania jest bezpieczny, ale jak każda interwencja chirurgiczna wiążę się z pewnym ryzykiem powikłań. Najczęściej występuje nieprawidłowe krwawienie lub infekcja, należy jednak powiedzieć, że zdarza się to stosunkowo rzadko. U osób dorosłych zabieg zwykle przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa około 30-45min. Okres gojenia trwa od 2 do 4 tygodni. Po zabiegu możliwe jest uczucie dyskomfortu związane z ciągłym drażnieniem stale odsłoniętego żołądzia, jest to jednak odczucie chwilowe i pacjenci szybko przestają to odczuwać. Wskazana jest abstynencja seksualna w okresie rekonwalescencji. Obecnie uważa się, że obrzezanie nie ma istotnego wpływu na odczucia podczas stosunków seksualnych, trzeba mieć jednak na uwadze, że ocena jakości życia seksualnego jest subiektywna i może zdarzyć się, że odczucia podczas stosunku będą oceniane jako gorsze niż te przed zabiegiem. Bardzo często jednak jakość życia seksualnego ulega znacznej poprawie, zwłaszcza u mężczyzn ze stulejką lub zbyt krótkim wędzidełkiem. Zmniejszona wrażliwość narządu może przyczynić się do wydłużenia czasu stosunku. Ostateczny efekt kosmetyczny może być różny w zależności od tego czy napletek został usunięty w całości czy częściowo. Zakres zabiegu i wskazania najlepiej omówić wcześniej z lekarzem, który będzie przeprowadzał zabieg.

Napisany przez www.medimedic.pl: 2018-08-20

Kolbudy

Medi-Medic Centrum Medyczne

83-050 Kolbudy, ul. Przedszkolna 46

Województwo pomorskie

58 682 65 73 501 866 393

rejestracja@medimedic.pl

Godziny otwarcia:
Poniedziałek 07.00 - 20.00
Wtorek 07.00 - 20.00
Środa 07.00 - 20.00
Czwartek 07.00 - 20.00
Piątek 07.00 - 20.00
Sobota 08.00 - 11.30

Gdańsk

Medi-Medic Centrum Medyczne

80-262 Gdańsk, ul. Staszica 6/2

Województwo pomorskie

58 682 65 73 533 375 037

rejestracjagdansk@medimedic.pl

Godziny otwarcia:
Poniedziałek 07.00 - 19.00
Wtorek 09.00 - 17.00
Środa 07.00 - 17.00
Czwartek 09.00 - 17.00
Piątek 07.00 - 17.00