Ginekologia estetyczna - efekty

Vademecum Medyczne

Vademecum Medyczne
Otwórz menu Menu

Terapia osoczem bogatopłytkowym rany po cięciu cesarskim

Alergologia/Pulmonologia

Andropauza

Bary kroplówkowe

Dermatologia

Diagnostyka płodności badanie nasienia

Dietetyk

Endokrynolog

Ginekologia

Ginekologia estetyczna

Internista

Kardiolog

Laboratorium

Laryngolog/Otolaryngolog

Medycyna estetyczna

Neurologia

Nowoczesne zabiegi w ortopedii

Ortopeda/Traumatolog

Pediatria

Proktologia

Refleksologia

Rehabilitacja, Fizykoterapia

Reumatolog

Seksuologia

Strefa spa

USG dzieci i dorosłych

Urologia

Wiadomości medyczne ze świata

Zabiegi jednego dnia

Zabiegi pielęgniarskie

Laryngolog/Otolaryngolog
Zapalenie zatok

Zapalenie zatok

Zapalenie zatok przynosowych stanowi obecnie istotny problem. Liczba przypadków zachorowań na ostre zapalenie zatok przynosowych (OZZP) wynosi 1-2% populacji Europy, zaś częstość występowania przewlekłego zapalenia zatok waha się od kilku do kilkunastu procent. Szczególnie przewlekłe zapalenie zatok przynosowych znacząco wpływa na jakość życia osób cierpiących na tę chorobę. Do wzrostu liczby zachorowań na zapalenie zatok przynosowych przyczynia się zanieczyszczenie środowiska naturalnego oraz stale rosnąca i coraz bardziej powszechna skłonność do alergii spowodowanej przez naturalne i chemiczne czynniki środowiskowe. W przeważającej części przypadków zapalenie zatok przynosowych występuje jednocześnie z zapaleniem błony śluzowej nosa, które to często poprzedza wystąpienie zapalenia zatok przynosowych (rhinosinusitis).

Początek zapalenia zatok przynosowych jest zwykle nagły. Wśród najbardziej znanych i rozpoznawalnych objawów towarzyszących przewlekłemu zapaleniu zatok są niedrożność nosa - blokada, wyciek z nosa, może wystąpić ból twarzy oraz osłabienie lub też brak węchu, wydziela na tylnej ścianie gardła. O zapaleniu zatok przynosowych mogą świadczyć silne bóle głowy w okolicach czoła, u nasady nosa oraz oczu. Nie należy lekceważyć tych objawów. W przypadku zaobserwowania tego typu dolegliwości należy jak najszybciej zgłosić się do laryngologa. Nieleczone lub nieprawidłowo leczone zapalenie zatok przynosowych może prowadzić do wystąpienia groźnych powikłań takich jak: zapalenie opon mózgowych, zapalenie gałki ocznej, zapalenie nerwu wzrokowego oraz ropień mózgu.

U osób dorosłych przewlekłe zapalenie zatok przynosowych charakteryzuje się jako stan chorobowy trwający ponad 12 tygodni. Co więcej, dolegliwości nie ustępują całkowicie i mogą ulec zaostrzeniu, pogorszeniu. Natomiast ostre zapalenie zatok określa się jako trwające mniej niż 12 tygodni i w tym okresie dochodzi do całkowitego ustąpienia wszystkich dolegliwości związanych z chorobą.

Różnorodne zmiany chorobowe mogą przyczynić się do uruchomienia szeregu procesów prowadzących do rozwoju zapalenia błony śluzowej wyściełającej zatokę i wtórnego ostrego zakażenia bakteryjnego. Czynniki jakie mogą prowadzić do nieprawidłowej wentylacji oraz drenażu zatok przynosowych to: alergiczny nieżyt nosa, przebyte zakażenie górnych dróg oddechowych (nazywane potocznie „przeziębienie”), zanieczyszczenia środowiska - dym, smog; dym tytoniowy, zakażenia zębopochodne oraz nieprawidłowa budowa anatomiczna - deformacje przegrody nosa, uraz nosa.

Rozpoznanie zapalenia zatok przynosowych dokonuje się na podstawie wywiadu przeprowadzonego przez lekarza specjalistę oraz badaniu jam nosa, w wybranych przypadkach wykorzystywana jest także diagnostyka obrazowa. Laryngolog zagląda do wnętrza nosa za pomocą endoskopu, który pozwala na dokładną ocenę zmian zachodzących w obrębie jam nosa, ocenia stan przegrody nosa. Zapalenie zatok jest chorobą, która dotyka wszystkich, zarówno dzieci jak i dorosłych.

Napisany przez www.medimedic.pl: 2018-07-30

Kolbudy

Medi-Medic Centrum Medyczne 

83-050, Kolbudy, ul. Przedszkolna 46

Województwo Pomorskie

58 682 65 73 501 866 393

rejestracja@medimedic.pl

 

Godziny otwarcia:  
Poniedziałek 07.00 - 20.00
Wtorek 07.00 - 20.00
Środa 07.00 - 20.00
Czwartek 07.00 - 20.00
Piątek 07.00 - 20.00
Sobota 08.00 - 11.30

Gdańsk

Medi-Medic Centrum Medyczne

80-262, Gdańsk, ul. Staszica 6/2

Województwo Pomorskie

58 682 65 73 533 375 037

rejestracjagdansk@medimedic.pl

Godziny otwarcia:   
Poniedziałek 07.00 - 19.00
Wtorek 09.00 - 17.00
Środa 07.00 - 15.00
Czwartek 09.00 - 17.00
Piątek 07.00 - 15.00

 

Facebook
Facebook