W związku z trwającym okresem wakacyjnym należałoby wspomnieć o zatruciach pokarmowych, które są częstym problemem podczas wakacyjnych wyjazdów. Schorzenia takie jak zatrucia pokarmowe spowodowane są spożyciem pokarmu, wody zawierającej substancje chorobotwórcze – bakterie, wirusy, pasożyty oraz zanieczyszczenia chemiczne. Jednym z najprostszych przykładów narażenia się na zatrucie pokarmowe jest wypicie wody „kranowej „ z nieznanego i niesprawdzonego ujęcia wody. Dlatego należy pamiętać, że nawet najmniejsza ilość zanieczyszczonej wody i/lub pokarmu może spowodować pojawienie się zatrucia pokarmowego. Pamiętajmy o myciu warzyw oraz owoców przed spożyciem oraz o właściwym przechowywaniu pokarmu i napojów. Bakterie obecne są w każdego rodzaju produktach żywnościowych spożywanych przez ludzi w związku z czym należy zwracać szczególną uwagę podczas wysokich temperatur. Najczęstszymi czynnikami prowadzącymi do zatrucia pokarmowego są bakterie Salmonella, Eserichia coli, Shigella, Yersinia.
Zatrucia pokarmowe charakteryzują się objawami takimi jak bóle brzucha, wymioty, biegunka, nudności, może temu towarzyszyć również gorączka oraz ogólne złe samopoczucie. W przypadku zatruć pokarmowych wywołanych przez bakterie objawy chorobowe ustępują w ciągu 2-5 dni. Niezwykle istotnym podczas zatrucia pokarmowego jest spożywanie dużej ilości płynów żeby nie narazić organizmu na odwodnienie. Należy zwracać na to szczególną uwagę w przypadku dzieci i osób starszych. Osobami najbardziej narażonymi na zatrucia pokarmowe są dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży jak i również osoby przewlekle chore.
Większość spośród zatruć pokarmowych trwa godziny lub dni. Natomiast choroby wywołane w szczególności przez pasożyty mogą trwać tygodniami, miesiącami, a nawet latami. W związku z tym jeżeli istnieje najmniejsze podejrzenie chorób pasożytniczych warto wykonać badania kału, które ujawnią obecność pasożytów w organizmie. Badania takie można wykonać również w laboratorium w naszej placówce.
Najprostszymi metodami dążącymi do próby zapobiegnięcia zatruciu pokarmowego jest dbanie o czystość, mycie rąk, odpowiednie przechowywanie pokarmów, nie zamrażanie rozmrożonej już raz żywności. Jeżeli mamy podejrzenie, że żywność w jakiś sposób mogła ulec zepsuciu się lepiej wyrzucić taki pokarm niż narazić siebie i innych na zatrucie pokarmowe.
Leczenie gronkowcowych zatruć pokarmowych polega na wyrównaniu gospodarki wodno - elektrolitowej i podawaniu leków przeciwbólowych. Naturalnym sposobem organizmu na pozbycie się i oczyszczenie ze szkodliwych toksyn są wymioty w związku z czym nie należy im zapobiegać lub próbować je powstrzymać. Odpowiednia dieta podczas zatrucia pokarmowego ma duże znaczenie. Początkowo należy spożywać czerstwy chleb, sucharki, kaszę mannę czy też kleik ryżowy. Łagodząco na żołądek działa herbata rumiankowa. Przez pierwsze dni po przebyciu zatrucia pokarmowego zaleca się dietę lekkostrawną aby pozwolić żołądkowi rozpocząć normalną pracę.
Napisany przez www.medimedic.pl: 2017-08-16
KolbudyMedi-Medic Centrum Medyczne 83-050, Kolbudy, ul. Przedszkolna 46 Województwo Pomorskie
|
GdańskMedi-Medic Centrum Medyczne 80-262, Gdańsk, ul. Staszica 6/2 Województwo Pomorskie rejestracjagdansk@medimedic.pl
|