Ginekologia estetyczna - efekty

Vademecum Medyczne

Vademecum Medyczne
Otwórz menu Menu

Terapia osoczem bogatopłytkowym rany po cięciu cesarskim

Alergologia/Pulmonologia

Andropauza

Bary kroplówkowe

Dermatologia

Diagnostyka płodności badanie nasienia

Dietetyk

Endokrynolog

Ginekologia

Ginekologia estetyczna

Internista

Kardiolog

Laboratorium

Laryngolog/Otolaryngolog

Medycyna estetyczna

Neurologia

Nowoczesne zabiegi w ortopedii

Ortopeda/Traumatolog

Pediatria

Proktologia

Refleksologia

Rehabilitacja, Fizykoterapia

Reumatolog

Seksuologia

Strefa spa

USG dzieci i dorosłych

Urologia

Wiadomości medyczne ze świata

Zabiegi jednego dnia

Zabiegi pielęgniarskie

Kardiolog
Zawał serca

Zawał serca

Zawał serca jest niezwykle poważną i nagłą chorobą, która rocznie dotyka przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy ludzi w Polsce. Choroba dotyka najczęściej mężczyzn w wieku między 50-70 rokiem życia. Zawał serca jest efektem niedokrwienia mięśnia sercowego, w następstwie którego dochodzi do jego martwicy. Zwiększone ryzyko wystąpienia zawału serca dotyczy osób, które przeszły już zawał serca w przeszłości oraz wraz ze zwiększającym się wiekiem. Warto wiedzieć, że zawał serca może wystąpić zarówno u osoby uważanej za zdrową do momentu wystąpienia zawału serca, który jest wyrazem ostrej niewydolności wieńcowej oraz u osób ze zdiagnozowaną przewlekłą niewydolnością wieńcową.

 

Do najczęściej występujących objawów zawału serca należą: ból – w części przypadków bardzo silny ból, ucisk za mostkiem mogący promieniować nawet do żuchwy, lewego ramienia lub barku. Ból pojawiający się wraz z wystąpieniem zawału serca ma charakter rozlany, a nie punktowy i czas jego trwania wynosi zazwyczaj ponad 20 minut.  Pacjent w trakcie wystąpienia zawału ma uczucie pieczenia lub ucisku za mostkiem oraz wrażenie rozpierania klatki piersiowej. Często występującymi objawami zawału serca są ból brzucha, któremu towarzyszą nudności lub wymioty, duszność, obfite zimne poty i zawroty głowy, zasłabnięcie, nagle pojawiające się uczucie lęku przed zbliżającą się śmiercią oraz utrata przytomności. Ponadto, objawy zawału serca u mężczyzn mogą różnić się od objawów występujących u kobiet. Należy wiedzieć, że w nielicznych przypadkach wystąpienie zawału serca przyjmuje postać bezbólową, dotyczy to przeważnie osób starszych oraz chorujących na cukrzycę.

 

W przypadku zaobserwowania objawu bólu w klatce piersiowej tak charakterystycznego dla zawału serca, który utrzymuje się powyżej 5 minut, pomimo odpoczynku lub zastosowania nitrogliceryny (dotyczy wyłącznie pacjentów, którym lekarz wcześniej zalecił i zapisał lek) należy bez zwłoki zadzwonić pod numer alarmowy 999 (numer pogotowia ratunkowego) lub 112 (ogólnoeuropejski numer alarmowy). Następnie chory powinien się położyć i jeśli to możliwe poprosić o opiekę kogoś w pobliżu.

 

Najczęstszą przyczyną zawału serca jest choroba wieńcowa, w wyniku której dochodzi do zwężenia miażdżycowego naczynia. W następstwie pęknięcia blaszki miażdżycowej w naczyniu wieńcowym dookoła niej powstaje skrzeplina powodująca zamknięcie się naczynia wieńcowego doprowadzając do zablokowania napływu krwi do mięśnia sercowego. Wśród innych przyczyn zawału serca są wrodzona wada naczyń wieńcowych, skurcz tętnic wieńcowych, zatorowość w tętnicach wieńcowych, wady zastawek serca, zatrucie czadem oraz przedawkowanie narkotyków.

 

W zależności od tego jak rozległy jest zawał serca i w jakim czasie chory otrzyma pomoc jego konsekwencje mogą się od siebie znacząco różnić. Do powikłań zawału serca należą między innymi zaburzenia rytmu serca, trwałe upośledzenie kurczliwości, prowadzące do niewydolności serca, uszkodzenie zastawek, przegród i ścian serca, śmierć. Dzięki nowoczesnym metodom leczenia zawału serca i wysoce rozwiniętą siecią pracowni kardiologii inwazyjnej zawał serca stał się chorobą o znacznie lepszym rokowaniu niż kilkadziesiąt lat wcześniej. W przypadku zainteresowania wizytą kardiologiczną prosimy o skontaktowanie się z rejestracją naszych placówek medycznych celem umówienia wizyty.  W naszych placówkach można wykonać liczne badania laboratoryjne, badanie EKG spoczynkowe lub założyć holter EKG.

Kolbudy

Medi-Medic Centrum Medyczne 

83-050, Kolbudy, ul. Przedszkolna 46

Województwo Pomorskie

58 682 65 73 501 866 393

rejestracja@medimedic.pl

 

Godziny otwarcia:  
Poniedziałek 07.00 - 20.00
Wtorek 07.00 - 20.00
Środa 07.00 - 20.00
Czwartek 07.00 - 20.00
Piątek 07.00 - 20.00
Sobota 08.00 - 11.30

Gdańsk

Medi-Medic Centrum Medyczne

80-262, Gdańsk, ul. Staszica 6/2

Województwo Pomorskie

58 682 65 73 533 375 037

rejestracjagdansk@medimedic.pl

Godziny otwarcia:   
Poniedziałek 07.00 - 19.00
Wtorek 09.00 - 17.00
Środa 07.00 - 15.00
Czwartek 09.00 - 17.00
Piątek 07.00 - 15.00

 

Facebook
Facebook