Ginekologia estetyczna - efekty

Vademecum Medyczne

Vademecum Medyczne
Otwórz menu Menu

Terapia osoczem bogatopłytkowym rany po cięciu cesarskim

Alergologia/Pulmonologia

Andropauza

Bary kroplówkowe

Dermatologia

Diagnostyka płodności badanie nasienia

Dietetyk

Endokrynolog

Ginekologia

Ginekologia estetyczna

Internista

Kardiolog

Laboratorium

Laryngolog/Otolaryngolog

Medycyna estetyczna

Neurologia

Nowoczesne zabiegi w ortopedii

Ortopeda/Traumatolog

Pediatria

Proktologia

Refleksologia

Rehabilitacja, Fizykoterapia

Reumatolog

Seksuologia

Strefa spa

USG dzieci i dorosłych

Urologia

Wiadomości medyczne ze świata

Zabiegi jednego dnia

Zabiegi pielęgniarskie

Internista
Zdrowie seniorów

Zdrowie seniorów

Zdrowiem warto się cieszyć w każdym wieku. Wraz z upływem lat pojawia się wiele zmian w budowie, a przede wszystkim w funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Warto więc na emeryturze zadbać o swoje zdrowie, aby uniknąć wielu mniej lub bardziej poważnych chorób i zaburzeń.

Wraz z wiekiem zwalnia metabolizm, organizm zaczyna powoli ograniczać procesy naprawy tkanek, przez co wszelkiego rodzaju rany, także te pooperacyjne, goją się o wiele wolniej. Spowolnienie metabolizmu można łatwo zauważyć w czasie jedzenia. Osoba starsza jada mniej niż wcześniej, a mimo to nie czuje głodu. Bardzo często zmniejsza się również uczucie pragnienia, co jest bardzo niekorzystne dla zdrowia. Często pojawiają się również problemy ze snem - bezsenność, przebudzanie się w nocy, czy wstawanie o bardzo wczesnych godzinach. Wszystkie te zmiany wpływają na zwiększone ryzyko wielu chorób, charakterystycznych dla osób starszych. Z okazji dnia Babci i Dziadka postanowiliśmy przygotować dla Państwa krótki przegląd chorób najczęściej dotykających osoby w starszym wieku.

 

Nadciśnienie

O nadciśnieniu mówimy, gdy wartości ciśnienia wyniosą >=140/90 mmHg.

Nadciśnienie jest jednym z najczęstszych zaburzeń w tym wieku, które może prowadzić do wielu groźnych powikłań (zawał serca, udar mózgu, niewydolność nerek), stąd niezwykle ważna jest odpowiednia profilaktyka i skuteczne leczenie nadciśnienia.

W profilaktyce najważniejsze są aktywność fizyczna i zdrowe odżywianie (unikanie żywności przetworzonej, spożywanie owoców i warzyw, ograniczenie soli i nadmiaru tłuszczu).

Jeśli zmiana stylu życia nie wystarcza do normalizacji ciśnienia, niezbędne jest włączenie leków.

U osób chorujących na nadciśnienie ważne jest stałe kontrolowanie wartości ciśnienia krwi przy użyciu ciśnieniomierza, a także okresowe wykonywanie badań krwi (morfologia, kreatynina, sód, potas, profil lipidowy) i moczu.

Hipercholesterolemia i miażdżyca

Objawia się podwyższonym poziomem cholesterolu całkowitego i/ lub cholesterolu LDL (złego cholesterol), często obniżony jest poziom cholesterolu HDL (dobrego cholesterolu).

Hipercholesterolemia jest stanem zwiększającym kilkukrotnie ryzyko rozwoju miażdżycy, gdyż nadmiar cholesterolu odkłada się w ścianie naczyń krwionośnych, tworząc blaszki miażdżycowe.

Miażdżyca powoduje zwężenie i usztywnienie naczyń. Zwężone naczynia nie są w stanie transportować wystarczającej ilości krwi do narządów, zwłaszcza serca, co skutkuje rozwinięciem się choroby niedokrwiennej serca. Ponadto fragment blaszki miażdżycowej może oderwać się od ściany naczynia, popłynąć z prądem krwi i zatkać całkowicie świtało tętnicy – jest to jedna z przyczyn m.in. zawału serca, czy udaru mózgu.

Najważniejsza w przeciwdziałaniu jest zmiana stylu życia (zdrowa żywność, aktywność fizyczna), a gdy to nie wystarcza - wdrożenie odpowiednich leków.

Nieprawidłowy cholesterol jest bardzo ważnym czynnikiem zwiekszającym ryzyko chorób sercowo- naczyniowych takich jak zawał serca, czy udar mózgu, dlatego tak ważne jest by jego poziom znajdował sie w normie odpowiedniej do wieku.

 

Migotanie przedsionków

Migotanie przedsionków to choroba, w której z różnych przyczyn dochodzi do zaburzonej czynności skurczowej przedsionków serca. W wyniku migotania przepływ krwi w sercu jest nieprawidłowy, co prowadzi do powstawania skrzeplin w chaotycznie pracujących przedsionkach. Są one bardzo niebezpieczne, ponieważ mogą powędrować z prądem krwi i być źródłem udaru mózgu.

Najczęstszymi objawami są: uczucie niemiarowego bicia serca (kołatanie serca), męczliwość, zmniejszona wydolność fizyczna, omdlenia, upadki.

W leczeniu stosuje się tzw. umiarawianie za pomocą kardiowersji elektrycznej lub odpowiednich leków, a w niektórych przypadkach farmakologiczne kontrolowanie rytmu serca, który zazwyczaj jest zbyt szybki. Zwykle w celu zmniejszenia ryzyka udaru stosuje się również leczenie przeciwkrzepliwe.

Rodzaj postępowania po rozpoznaniu migotania przedsionków przez lekarza jest rózny w zależności od czasu trwania zaburzenia, wieku, obecności skrzeplin w sercu.

Nieleczone migotanie przedsionków jest stanem wysokiego ryzyka udaru mózgu!

Aby w porę rozpoznać problem, należy zwracać uwagę na występowanie charakterystycznych objawów, a także okresowo wykonywać badania EKG. Ważne jest również kontrolowanie poziomu elektrolitów we krwi, zwłaszcza potasu, którego niedobór może być przyczyną migotania przedsionków.

 

Udar mózgu

Jest to bardzo niebezpieczna choroba, której częstość wzrasta z wiekiem.

Głównymi czynnikami sprzyjającymi wystąpieniu udaru są: nadciśnienie, nadkrzepliwość i migotanie przedsionków.

Najczęściej spowodowany jest zatkaniem przez skrzeplinę tętnicy zaopatrującej mózg w krew.

Pierwszymi objawami, których zauważenie jest wskazaniem do jak najszybszego wezwania karetki pogotowia są: opadanie powieki/kącika ust, zamazana/niewyraźna mowa, niedowład kończyn, utrata przytomności, zaburzenia równowagi.

Aby zmniejszyć ryzyko udaru, niezbędne jest kontrolowanie stanu zdrowia - okresowe wykonywanie badań EKG, kontrola parametrów laboratoryjnych (układ krzepnięcia, morfologia, lipidogram), a także kontrola ciśnienia krwi.

 

Osteoporoza

Jest to stan, w którym stwierdza się ubytek masy kostnej, a także zaburzenie budowy kości, które stają się słabe, wrażliwe na urazy i złamania.

Za rozwój osteoporozy odpowiada wiele zaburzeń, jednak do najważniejszych należą: zaburzenia hormonalne (głównie kobiety po menopauzie), niedobór witaminy D i wapnia w diecie, niedożywienie, wyjściowa mała masa ciała.

W celu rozpoznania osteoporozy wykonuje się badanie pomiaru gęstości kości (densytometria), a także bada sie poziom wit.D i wapnia we krwi.

Leczenie rozpoczyna się od suplementacji witaminą D i wapniem, a w razie nieskuteczności włącza się leki które pomagają zwiększyć masę kości i je uodpornić.

Osteoporoza jest stanem, który prowadzić może do niebezpiecznych złamań kości, szczególnie charakterystyczne są tzw złamania nieskoenergetyczne, czyli takie, które powstają w sytuacjach, które w których normalnie nie doszłoby do złamania (np potknięcie się, upadek z bardzo małej wysokości, podparcie się ręką).

Odpowiednie leczenie osteoporozy zapobiega złamaniom. Jest to niezwykle ważne, ponieważ wszystkie złamania w starszym wieku wiążą się z gorszym gojeniem, dużym ryzykiem powikłań i często pogorszeniem ogólnej sprawności.

 

Przerost prostaty

Jest to powszechny problem u mężczyzn w podeszłym wieku.

Najczęstszymi objawami, które powinny skłonić do wizyty u urologa są zaburzenia w oddawaniu moczu, utrudnione oddawanie moczu, oddawannie moczu małymi partiami, częstsze nocne wstawanie do toalety

Lekarz zleci badanie moczu, wykonanie USG prostaty w celu oceny jej wielkości, ocenę poziomu PSA we krwi.

Po rozpoznaniu przerostu niezwykle ważna jest okresowa kontrola poziomu PSA we krwi, gdyż umozliwi to szybsza interwencję, w razie podejrzenia rozwoju raka prostaty.

 

Niewydolność serca

Jest to dość częsta choroba, której ryzyko wystąpienia rośnie z wiekiem.

Objawiać się może zwiększona męczliwością, dusznością, uczuciem braku tchu, koniecznością robienia wielu postojów podczas spaceru czy wchodzenia po schodach, obrzękami kończyn.

W diagnostyce stosuje się różne badania obrazowe i laboratoryjne - Echo serca, próba wysiłkowa, morfologia, sód, potas, BNP, parametry nerkowe.

Leczenie polega na stosowaniu różnych leków mających na celu poprawę pracy serca, zmniejszenie jego obciążenia, a także eliminację nadmiaru wody z organizmu.

 

Nowotwory

Wraz z wiekiem rośnie ryzyko pojawienia się nowotworów, co jest związane ze starzeniem się organów, słabszą regeneracją tkanek i znacznie upośledzonymi procesami naprawy komórkowej.

Do typowych nowotworów związanych z wiekiem należą: rak jelita grubego, rak prostaty, rak piersi, rak trzonu macicy, rak płuca, przewlekła białaczka limfatyczna, rak żołądka, nowotwory skóry.

Znaczna część nowotworów jest w pełni wyleczalna, jeśli są wykryte odpowiednio wcześnie.

Bardzo ważne w przypadku wystąpienia podejrzanych objawów jest wykonywanie badań obrazowych (USG, mammografia, rentgen) oraz laboratoryjnych.

Warto okresowo oznaczać tzw. markery nowotworowe we krwi (CEA- rak jelita grubego, PSA- rak prostaty, Ca125- rak jajnika, Ca19.9- rak trzustki)

Zaleca sie korzystanie z programów profilaktycznych (kolonoskopia po 50 r.ż, mammografia po 50 r.ż), które w odpowiednim przedziale wiekowym są bezpłatne.

Kluczową kwestią jest uważna obserwacja swojego organizmu i szybkie reagowanie na niepokojące objawy, mogące sugerować chorobę nowotworową, do których należą: niezamierzone chudnięcie, zmiana rytmu wypróżnień, krew w stolcu, zaburzenia połykania, bóle żołądka, uczucie pełności po niewielkim posiłku, zaburzenia oddawania moczu, wyczuwalne guzy w piersi, przewlekły kaszel, chrypka > 3 tygodni, powiększenie węzłów chłonnych.

Należy również pamiętać o uważnym oglądaniu skóry, a w przypadku obecności zmian budzących niepokój powinniśmy udać się do dermatologa. Szczególną uwagę należy zwrócić na znamiona nowo powstałe, stare ale zmieniające się, duże o nieregularnej barwie i zarysach.

 

Nasze Centrum Medyczne oferuje pełen wachlarz badań umożliwiających diagnostykę powyższych schorzeń. W naszej poradni pracują lekarze wielu specjalności m.in.: internista, kardiolog, ortopeda, gastroenterolog, ginekolog, którzy w przypadku niepokojących objawów udzielą Państwu niezbędnej pomocy. Nasze laboratorium wykonuje wszystkie niezbędne badania krwi, które z reguły stanowią podstawę diagnostyki. Ponadto istnieje możliwość wykonania badań dodatkowych takich jak : USG, Echo serca, densytometria (badanie gęstości kości).

Może właśnie z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka warto zadbać o to, by wnuki mogły cieszyć się pełnym zdrowiem swoich dziadków jak najdłużej.

Napisany przez www.medimedic.pl: 2018-01-02

Kolbudy

Medi-Medic Centrum Medyczne 

83-050, Kolbudy, ul. Przedszkolna 46

Województwo Pomorskie

58 682 65 73 501 866 393

rejestracja@medimedic.pl

 

Godziny otwarcia:  
Poniedziałek 07.00 - 20.00
Wtorek 07.00 - 20.00
Środa 07.00 - 20.00
Czwartek 07.00 - 20.00
Piątek 07.00 - 20.00
Sobota 08.00 - 11.30

Gdańsk

Medi-Medic Centrum Medyczne

80-262, Gdańsk, ul. Staszica 6/2

Województwo Pomorskie

58 682 65 73 533 375 037

rejestracjagdansk@medimedic.pl

Godziny otwarcia:   
Poniedziałek 07.00 - 19.00
Wtorek 09.00 - 17.00
Środa 07.00 - 15.00
Czwartek 09.00 - 17.00
Piątek 07.00 - 15.00

 

Facebook
Facebook