Obrzezanie jest zabieg polegający na usunięciu napletka chroniącego żołądź członka – zewnętrznego narządu płciowego mężczyzny. Najczęściej obrzezanie przeprowadzane jest z powodów religijnych, czasami z przyczyn medycznych.
Obrzezanie zwane inaczej cyrkumcyzją jest zabiegiem polegającym na usunięciu napletka bądź jego części. Funkcją napletka jest ochrona żołędzi prącia przed czynnikami zewnętrznymi, a szczególnie oddziaływaniem bodźców mechanicznych. Istnieją dwie główne grupy wskazań do przeprowadzenia zabiegu obrzezania.
Pierwszą z nich stanowią wskazania medyczne. Drugą zaś grupą są przyczyny rytualne jako element kultu religijnego (judaizm czy islam), ale także jako element inicjacji dorosłości w niektórych kulturach i obrzędach plemiennych.
Najczęstszym i najbardziej powszechnym wskazaniem medycznym do przeprowadzenia zabiegu obrzezania jest stulejka. Jest to schorzenie polegające na zwężeniu ujścia napletka, które utrudnia bądź też całkowicie uniemożliwia jego odprowadzenie i odsłonięcie żołędzi prącia. Niemożność ta występuje zarówno w spoczynku, jak i podczas erekcji prącia.
Innym wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu obrzezania są wrodzone nieprawidłowości w budowie napletka, takie jak na przykład zbyt długi napletek. O ile w wieku dziecięcym długi i lejkowaty napletek jest fizjologią, o tyle w życiu dorosłym jest już stanem patologicznym wymagającym leczenia chirurgicznego, ponieważ może prowadzić do przewlekłych stanów zapalnych, czego rezultatem może być nawet nowotwór członka.