Ginekologia estetyczna - efekty

Vademecum Medyczne

Vademecum Medyczne
Otwórz menu Menu

Terapia osoczem bogatopłytkowym rany po cięciu cesarskim

Alergologia/Pulmonologia

Andropauza

Bary kroplówkowe

Dermatologia

Diagnostyka płodności badanie nasienia

Dietetyk

Endokrynolog

Ginekologia

Ginekologia estetyczna

Internista

Kardiolog

Laboratorium

Laryngolog/Otolaryngolog

Medycyna estetyczna

Neurologia

Nowoczesne zabiegi w ortopedii

Ortopeda/Traumatolog

Pediatria

Proktologia

Refleksologia

Rehabilitacja, Fizykoterapia

Reumatolog

Seksuologia

Strefa spa

USG dzieci i dorosłych

Urologia

Wiadomości medyczne ze świata

Zabiegi jednego dnia

Zabiegi pielęgniarskie

Reumatolog
Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów, w skrócie RZS jest przewlekłą chorobą autoimmunologiczną tkanki łącznej. Dawniej zamiast reumatoidalne zapalenie stawów stosowano naprzemiennie nazwę artretyzm lub gościec. W wyniku tej choroby dochodzi do zniekształcenia, usztywnienia stawów, uszkodzenia kości, chrząstek, więzadeł, ścięgien i  narządów. Na reumatoidalne zapalenie stawów cierpi trzykrotnie więcej kobiet niż mężczyzn i w większości przypadków dotyka osoby między 40. a 50. rokiem życia. Jednakże, RZS dotyka także osoby młodsze poniżej 40. roku życia i ludzi starszych. Na przebieg choroby wpływ mają różnorodne czynniki takie jak wzajemne oddziaływanie na organizm elementów zapoczątkowujących proces chorobowy i systemy odpowiedzialne za rozwój reumatoidalnego zapalenia stawów.

 

Reumatoidalne zapalenie stawów jest niezwykle złożoną chorobą, dlatego wyróżnia się wiele przyczyn wywołujących chorobę i towarzyszących jej rozwojowi. Czynnikami mającymi wpływ na zachorowanie i rozwój choroby są: czynniki genetyczne, defekty układu odpornościowego (zaburzenia immunologiczne), czynniki środowiskowe, stres może być czynnikiem zapalnym oraz zakażenia bakteryjne lub wirusowe. Warto wiedzieć, że palenie papierosów zwiększa ryzyko zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów i powoduje cięższy przebieg choroby. Ponadto, zwiększać ryzyko zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów może nieprawidłowa dieta oraz intensywny wysiłek fizyczny. U osób, których rodzice mają stwierdzone reumatoidalne zapalenie stawów, ryzyko zachorowania wzrasta kilkukrotnie. Szacuje się, że w krajach rozwiniętych reumatoidalne zapalenie stawów dotyka jedną na sto osób.

 

W przeważającej części przypadków choroba rozwija się kilka lub kilkanaście tygodni. Zdecydowanie rzadziej dochodzi do szybkiego rozwoju choroby. Początkowy etap choroby charakteryzuje się objawami ogólnymi, które w łatwy sposób mogą zostać pomylone z  przeziębieniem lub grypą. W pierwszej fazie reumatoidalnego zapalenia stawów objawy to ogólne osłabienie organizmu, zmęczenie, stany podgorączkowe, bóle mięśni, brak apetytu i  w  wyniku tego możliwy spadek masy ciała.

 

Objawami charakterystycznymi dla tej choroby są bóle i deformacja stawów, dochodzi do wystąpienia obrzęków, odczuwalna jest tkliwość na ucisk, wszystko to prowadzi do ograniczenia ruchomości stawów, ich sztywności. Ponadto, pojawiający się stan zapalny jest często symetryczny (przykładowo obejmuje obie dłonie) i zajmuje obszary takie jak stawy nadgarstkowe, śródręczno-paliczkowe, czy śródstopno-paliczkowe. Początek stanu zapalnego ma miejsce w wewnętrznej wyściółce torebki stawowej i następnie krok po kroku zajmuje cały staw oraz jego okolice. Warto wiedzieć, że wraz z rozwojem reumatoidalnego zapalenia stawów natężenie objawów ogólnych spada, natomiast wzrasta nasilenie się objawów stawowych.

Kolbudy

Medi-Medic Centrum Medyczne 

83-050, Kolbudy, ul. Przedszkolna 46

Województwo Pomorskie

58 682 65 73 501 866 393

rejestracja@medimedic.pl

 

Godziny otwarcia:  
Poniedziałek 07.00 - 20.00
Wtorek 07.00 - 20.00
Środa 07.00 - 20.00
Czwartek 07.00 - 20.00
Piątek 07.00 - 20.00
Sobota 08.00 - 11.30

Gdańsk

Medi-Medic Centrum Medyczne

80-262, Gdańsk, ul. Staszica 6/2

Województwo Pomorskie

58 682 65 73 533 375 037

rejestracjagdansk@medimedic.pl

Godziny otwarcia:   
Poniedziałek 07.00 - 19.00
Wtorek 09.00 - 17.00
Środa 07.00 - 15.00
Czwartek 09.00 - 17.00
Piątek 07.00 - 15.00

 

Facebook
Facebook