Ginekologia estetyczna - efekty

Vademecum Medyczne

Vademecum Medyczne
Otwórz menu Menu

Terapia osoczem bogatopłytkowym rany po cięciu cesarskim

Alergologia/Pulmonologia

Andropauza

Bary kroplówkowe

Dermatologia

Diagnostyka płodności badanie nasienia

Dietetyk

Endokrynolog

Ginekologia

Ginekologia estetyczna

Internista

Kardiolog

Laboratorium

Laryngolog/Otolaryngolog

Medycyna estetyczna

Neurologia

Nowoczesne zabiegi w ortopedii

Ortopeda/Traumatolog

Pediatria

Proktologia

Refleksologia

Rehabilitacja, Fizykoterapia

Reumatolog

Seksuologia

Strefa spa

USG dzieci i dorosłych

Urologia

Wiadomości medyczne ze świata

Zabiegi jednego dnia

Zabiegi pielęgniarskie

Pediatria
Gruźlica

Gruźlica

Gruźlica jest chorobą wywoływaną przez bakterię, a dokładniej przez prątek gruźlicy (Mycobacterium tuberculosis). Gruźlica to choroba, która obecna jest w życiu ludzi od bardzo dawna. Przełomem w zdefiniowaniu choroby i zdobyciu wiedzy na jej temat było odkrycie prątków gruźlicy przez Roberta Kocha pod koniec XIX wieku. To przełomowe odkrycie pozwoliło określić, w jaki sposób gruźlica się rozprzestrzenia. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową pomiędzy osobą zainfekowaną prątkami gruźlicy i osobą zdrową. Największa ilość prątków gruźlicy wydobywa się z układu oddechowego osoby zakażonej w trakcie kaszlu, kichania, plucia. Głównym źródłem zakażenia są osoby chore prątkujące - aktywnie wydzielające prątki gruźlicy. Wystarczy jedynie kilka tych bakterii do tego, aby osoba zdrowa została zakażona prątkiem gruźlicy. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że gruźlica jest jedną z głównych przyczyn prowadzących do śmierci ludzi na całym świecie. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia w roku 2017 zachorowało na gruźlicę blisko 10 milionów osób, z czego ponad półtora miliona umarło z tego powodu.

Największe prawdopodobieństwo zachorowania na gruźlicę jest w ciągu dwóch lat od momentu zakażenia, następnie poziom zagrożenia stopniowo spada. Jednakże jest możliwość reaktywacji gruźlicy nawet po długim okresie czasu, dlatego nie należy tego lekceważyć. Gruźlica jest chorobą, której wykrywalność w początkowym stadium jest nieduża. Powodem tego jest pozostawanie zakażenia prątkiem gruźlicy w fazie utajenia u przeważającej części osób zakażonych. Oznacza to, że niedostrzegalne są objawy gruźlicy, ponieważ nie dochodzi do przejścia z fazy utajonej do aktywnej postaci choroby. Natomiast u pozostałych chorych objawy gruźlicy są mało nasilone, co może prowadzić do późnego wykrycia choroby. Najważniejszymi czynnikami w leczeniu gruźlicy jest jej wykrywalność oraz właściwe leczenie. W początkowym stadium zachorowania na gruźlicę objawy mogą ujawniać się jako ogólne symptomy zakażenia bez specyficznych wskazań, że może to być gruźlica. Objawy mogące wskazywać na zachorowanie gruźlicą są następujące: kaszel utrzymujący się przez minimum kilka tygodni - kaszel suchy lub z wykrztuszaniem plwociny, stany podgorączkowe lub gorączka, nocne poty, ogólne osłabienie organizmu, duszność oraz w zaawansowanym stadium utrata masy ciała oraz krwioplucie. Jednakże najbardziej charakterystyczny spośród wymienionych objawów jest kaszel, którego nasilenie zmienia się i chwilami może być bardziej dokuczliwy.

Zdefiniowane zostały grupy osób, u których ryzyko przejścia ze stanu utajonego zakażenia prątkiem gruźlicy do aktywnego zachorowania jest wyższe, niż u pozostałych. Do tych osób należą pracownicy ochrony zdrowia, bezdomni, więźniowie i osoby pracujące w więzieniu, mieszkańcy krajów o dużym rozpowszechnieniu gruźlicy. Ponadto, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że gruźlica jest jedną z wiodących problemów prowadzących do śmierci osób zakażonych wirusem HIV (seropozytywnych). U osób zarażonych wirusem HIV ryzyko zachorowania na gruźlicę jest kilkadziesiąt razy większe niż u pozostałych. Zwiększone ryzyko zachorowania jest też u osób spożywających duże ilości alkoholu oraz u osób palących papierosy. Gruźlica jest chorobą, którą się leczy przy wykorzystaniu specjalistycznych leków. Najważniejsze czynniki prowadzące wyleczenia przeważającej liczby chorych jest wystarczająco wczesne wykrycie gruźlicy i prawidłowe leczenie.

 

Napisany przez www.medimedic.pl: 2019-03-12

Kolbudy

Medi-Medic Centrum Medyczne 

83-050, Kolbudy, ul. Przedszkolna 46

Województwo Pomorskie

58 682 65 73 501 866 393

rejestracja@medimedic.pl

 

Godziny otwarcia:  
Poniedziałek 07.00 - 20.00
Wtorek 07.00 - 20.00
Środa 07.00 - 20.00
Czwartek 07.00 - 20.00
Piątek 07.00 - 20.00
Sobota 08.00 - 11.30

Gdańsk

Medi-Medic Centrum Medyczne

80-262, Gdańsk, ul. Staszica 6/2

Województwo Pomorskie

58 682 65 73 533 375 037

rejestracjagdansk@medimedic.pl

Godziny otwarcia:   
Poniedziałek 07.00 - 19.00
Wtorek 09.00 - 17.00
Środa 07.00 - 15.00
Czwartek 09.00 - 17.00
Piątek 07.00 - 15.00

 

Facebook
Facebook