Ginekologia estetyczna - efekty

Vademecum Medyczne

Vademecum Medyczne
Otwórz menu Menu

Terapia osoczem bogatopłytkowym rany po cięciu cesarskim

Alergologia/Pulmonologia

Andropauza

Bary kroplówkowe

Dermatologia

Diagnostyka płodności badanie nasienia

Dietetyk

Endokrynolog

Ginekologia

Ginekologia estetyczna

Internista

Kardiolog

Laboratorium

Laryngolog/Otolaryngolog

Medycyna estetyczna

Neurologia

Nowoczesne zabiegi w ortopedii

Ortopeda/Traumatolog

Pediatria

Proktologia

Refleksologia

Rehabilitacja, Fizykoterapia

Reumatolog

Seksuologia

Strefa spa

USG dzieci i dorosłych

Urologia

Wiadomości medyczne ze świata

Zabiegi jednego dnia

Zabiegi pielęgniarskie

Dietetyk
Anoreksja

Anoreksja

Anoreksja to zaburzenie w odżywianiu się, które charakteryzuje niechęć do jedzenia (jadłowstręt). Jest to bardzo poważne zaburzenie, którego absolutnie nie należy lekceważyć. Pierwszą przyczyną, jaka zwykle prowadzi do anoreksji jest odchudzanie się. Powodów do odchudzania się jest wiele, ale zazwyczaj wszystko zaczyna się niewinnie od chęci poprawienia wyglądu swojej sylwetki i dzięki temu poprawienia swojego samopoczucia. Do licznych powodów odchudzania się należą: słowa krytyki na temat wyglądu ze strony bliskich, presja ze strony otoczenia, w jakim żyjemy, chęć życia zdrowo. Anoreksja to zaburzenie, które zdecydowanie częściej występuje u kobiet, niż u mężczyzn. Co więcej, zaburzenie to najczęściej występuje u nastolatek i kobiet w młodym wieku. Początkowo jest to próbowanie i stosowanie różnego rodzaju diet, następnie głodówek, które są bardzo wyniszczające dla organizmu.

W chwili kiedy masa ciała drastycznie spada i znacząco odbiega od wagi należnej dla danej płci, wieku oraz wzrostu może być to początek poważnych problemów. Jest liczna grupa zachowań, które wskazują na anoreksję. Do tych zachowań należą między innymi: stosowanie bardzo ścisłych diet i głodówek, liczenie dokładnej ilości spożywanych pokarmów (ważenie produktów, liczenie kęsów), chęć spożywania w samotności w celu ukrycia tego jak mało się spożywa, nieustająca obawa przed przytyciem, obsesyjne ważenie się (codziennie, nawet kilka razy dziennie). Osoby z anoreksją często wyrzucają lub chowają jedzenie, w celu ukrycia przed bliskimi jak mało pożywienia spożywają. Co więcej, wraz z odchudzaniem się idą w parze intensywne ćwiczenia w celu uzyskania lepszych efektów.

 

 

Anoreksja prowadzi do wielu drastycznych zmian w organizmie ludzkim. Objawy fizyczne anoreksji to przede wszystkim szybki i widoczny spadek masy ciała, odcień skóry zmienia się na szarawy, częste uczucie zimna (ze względu na brak tkanki tłuszczowej), odwodnienie. Anoreksja to zaburzenie, które może być powodem bardzo wielu problemów zdrowotnych. U osób cierpiących na to zaburzenie stwierdza się niskie ciśnienie, włosy są cienkie i łamliwe, kołatanie serca (arytmia), zawroty głowy, omdlenia i osteoporozę. U nastolatek i kobiet anoreksja może prowadzić do zaburzeń hormonalnych i co za tym idzie do zatrzymania miesiączkowania lub nieregularnego miesiączkowania. Anoreksja jest na tyle poważnym zaburzeniem, że może prowadzić nawet do śmierci.

Objawy anoreksji to nie tylko sfera fizyczna, ale także liczne objawy psychiczne. Efekty ciągłego i coraz bardziej skrajnego niedożywienia pozostawiają ślady na ciele i psychice. U osób cierpiących na anoreksję można zaobserwować niskie poczucie własnej wartości, nagłe zmiany nastroju, niepewność swoich możliwości, problemy z koncentracją oraz tendencję do izolowania się od ludzi. Leczenie anoreksji to bardzo złożony proces. Na leczenie składa się zarówno opieka lekarza jak i psychoterapeuty. Oczywiście w procesie leczenia niezwykle ważna jest odpowiednia dieta oraz regularne wizyty u psychoterapeuty. Sposób leczenia anoreksji zależy przede wszystkim od stadium zaawansowania tego zaburzenia.

Napisany przez www.medimedic.pl: 2018-10-07

Kolbudy

Medi-Medic Centrum Medyczne 

83-050, Kolbudy, ul. Przedszkolna 46

Województwo Pomorskie

58 682 65 73 501 866 393

rejestracja@medimedic.pl

 

Godziny otwarcia:  
Poniedziałek 07.00 - 20.00
Wtorek 07.00 - 20.00
Środa 07.00 - 20.00
Czwartek 07.00 - 20.00
Piątek 07.00 - 20.00
Sobota 08.00 - 11.30

Gdańsk

Medi-Medic Centrum Medyczne

80-262, Gdańsk, ul. Staszica 6/2

Województwo Pomorskie

58 682 65 73 533 375 037

rejestracjagdansk@medimedic.pl

Godziny otwarcia:   
Poniedziałek 07.00 - 19.00
Wtorek 09.00 - 17.00
Środa 07.00 - 15.00
Czwartek 09.00 - 17.00
Piątek 07.00 - 15.00

 

Facebook
Facebook