Ginekologia estetyczna - efekty

Vademecum Medyczne

Vademecum Medyczne
Otwórz menu Menu

Terapia osoczem bogatopłytkowym rany po cięciu cesarskim

Alergologia/Pulmonologia

Andropauza

Bary kroplówkowe

Dermatologia

Diagnostyka płodności badanie nasienia

Dietetyk

Endokrynolog

Ginekologia

Ginekologia estetyczna

Internista

Kardiolog

Laboratorium

Laryngolog/Otolaryngolog

Medycyna estetyczna

Neurologia

Nowoczesne zabiegi w ortopedii

Ortopeda/Traumatolog

Pediatria

Proktologia

Refleksologia

Rehabilitacja, Fizykoterapia

Reumatolog

Seksuologia

Strefa spa

USG dzieci i dorosłych

Urologia

Wiadomości medyczne ze świata

Zabiegi jednego dnia

Zabiegi pielęgniarskie

Dermatologia
Grzybica stóp

Grzybica stóp

Grzybica stóp to problem, z którym na co dzień zmaga się bardzo wiele osób. Grzybica stóp jest jedną z najczęstszych form zakażenia grzybicznego skóry. Najczęściej zakażenie grzybiczne skóry tego typu występuje w ciepłym i wilgotnym klimacie. Zachorowania tego typu są bardzo częste u osób regularnie korzystających z basenów, saun, solarium lub siłowni. Dzieje się tak dlatego, że są to miejsca, z których dziennie korzysta bardzo wiele osób i w prosty sposób dochodzi do zakażenia. Świetnym przykładem jest poruszanie się bosą stopą na terenie basenu, niezakładanie obuwia ochronnego korzystając ze wspólnych natrysków i wiele innych. Grzybica stóp jest zakażeniem skóry wywołanym przez grzyby, przede wszystkim przez dermatofity. Zarodniki grzybów mogą przeżyć nawet do kilku miesięcy. Zakażenie to obejmuje podeszwę stopy, palce oraz przestrzenie między palcami (fałdy międzypalcowe). Ta przypadłość charakteryzuje się długim przebiegiem.

Rozróżnia się trzy typy grzybicy stóp i są one następujące: międzypalcowa, potnicowa i złuszczająca. Pierwszy typ występuje najczęściej i dotyczy przede wszystkim skóry między palcami, gdzie ciepło i wilgotność stwarzają idealne warunki do życia i rozwoju grzybów. Następstwem zakażenia grzybicznego skóry w tym obszarze są zaczerwienienia (ogniska rumieniowe), pęknięcia naskórka mogące przenieść się także na same palce. Obszar stopy, w jakim doszło do zmian zwykle jest wilgotny oraz ma szarawy kolor. Międzypalcowa grzybica stóp jest często czynnikiem zapalnym dla wystąpienia grzybicy paznokcia.

Odmiana potnicowa grzybicy stóp charakteryzuje się wystąpieniem niewielkich pęcherzyków, wewnątrz których znajduje się płyn surowiczy. W tym przypadku duża ilość pęcherzyków pojawia się na pięcie, na podeszwie stopy oraz w przestrzeni międzypalcowej. W przypadku braku odpowiedniej higieny pęcherzyki mogą wydzielać nieprzyjemny zapach. Złuszczająca odmiana grzybicy stóp należy do grupy najbardziej przewlekłych spośród powyżej opisanych przypadków. Występują rumienie, na których zauważalne jest nadmierne rogowacenie, obejmują one podeszwę stopy oraz czasem przenoszą się na powierzchnię boczną. W blisko połowie przypadków chorych na tę odmianę występuje świąd.

W przypadku osób chorujących na cukrzycę lub osób z obniżoną odpornością przebieg schorzenia może być bardziej uciążliwy i wywołać większe komplikacje niż u pozostałych. Ponadto, do czynników zwiększających ryzyko zakażenia należą: niewystarczająca higiena stóp, wielogodzinne noszenie obuwia, które nie jest przewiewne, korzystanie z cudzego obuwia, nadmierna potliwość stóp, długotrwałe obciążanie stóp oraz zawody sprzyjające poceniu się stóp. Warto, aby osoby, u których stwierdzono grzybicę stóp przestrzegały kilku prostych zaleceń celem zminimalizowania szansy na zakażenie innych. Po pierwsze poruszanie się w obuwiu i skarpetkach (ograniczyć chodzenie boso), niekorzystanie z obuwia innych osób, regularne stosowanie środków leczniczych, niekorzystanie z obiektów takich jak: basen, sauna, solarium, siłownia.

 

Napisany przez www.medimedic.pl: 2019-04-15

Kolbudy

Medi-Medic Centrum Medyczne 

83-050, Kolbudy, ul. Przedszkolna 46

Województwo Pomorskie

58 682 65 73 501 866 393

rejestracja@medimedic.pl

 

Godziny otwarcia:  
Poniedziałek 07.00 - 20.00
Wtorek 07.00 - 20.00
Środa 07.00 - 20.00
Czwartek 07.00 - 20.00
Piątek 07.00 - 20.00
Sobota 08.00 - 11.30

Gdańsk

Medi-Medic Centrum Medyczne

80-262, Gdańsk, ul. Staszica 6/2

Województwo Pomorskie

58 682 65 73 533 375 037

rejestracjagdansk@medimedic.pl

Godziny otwarcia:   
Poniedziałek 07.00 - 19.00
Wtorek 09.00 - 17.00
Środa 07.00 - 15.00
Czwartek 09.00 - 17.00
Piątek 07.00 - 15.00

 

Facebook
Facebook