Ginekologia estetyczna - efekty

Vademecum Medyczne

Vademecum Medyczne
Otwórz menu Menu

Terapia osoczem bogatopłytkowym rany po cięciu cesarskim

Alergologia/Pulmonologia

Andropauza

Bary kroplówkowe

Dermatologia

Diagnostyka płodności badanie nasienia

Dietetyk

Endokrynolog

Ginekologia

Ginekologia estetyczna

Internista

Kardiolog

Laboratorium

Laryngolog/Otolaryngolog

Medycyna estetyczna

Neurologia

Nowoczesne zabiegi w ortopedii

Ortopeda/Traumatolog

Pediatria

Proktologia

Refleksologia

Rehabilitacja, Fizykoterapia

Reumatolog

Seksuologia

Strefa spa

USG dzieci i dorosłych

Urologia

Wiadomości medyczne ze świata

Zabiegi jednego dnia

Zabiegi pielęgniarskie

Urologia
Choroby układu moczowego

Choroby układu moczowego

Nerki są jednym z najważniejszych narządów naszego organizmu. Dzięki swojej niezwykle skomplikowanej mikroskopowej strukturze oczyszczają nasz organizm z toksyn, dbają o właściwą gospodarkę wodno-elektrolitową i wapniowo-fosforanową, uczestniczą w utrzymywaniu właściwego pH krwi, wytwarzaniu niezbędnej dla zdrowych kości witaminy D3, regulują powstawanie czerwonych krwinek i odpowiadają za utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi. Krew w nerkach ulega filtracji, w wyniku, której powstaje mocz pierwotny w ilości około 180 litrów na dobę. Na dalszych etapach, w kanalikach znajdujących się w nerkach, ulega on modyfikacji, w wyniku czego powstaje mocz ostateczny w ilości znacznie mniejszej (ok. 2 l/dobę). Z nerek trafia on do moczowodów, które odprowadzają go do pęcherza moczowego. Następnie na drodze mikcji mocz jest wydalany przez cewkę moczową stanowiącą ostatni fragment dróg moczowych.

Nerki są narządem niezbędnym do życia, a ich prawidłowa funkcja jest kluczowa dla dobrego samopoczucia. Uszkodzenie nerek może nastąpić w przebiegu wielu chorób np. nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, chorób autoimmunologicznych takich jak toczeń układowy, problemów z prawidłowym odpływem moczu (kamica moczowodowa). Ze względu na liczne funkcje pełnione przez nerki objawy ich uszkodzenia są bardzo różnorodne i dotyczą wielu układów, należą do nich np. ogólne osłabienie, łatwa męczliwość, nadciśnienie tętnicze, bladość skóry, przedłużone krwawienie z ran, uszkodzenie błony śluzowej żołądka i jelit, wrzody, zaburzenia miesiączkowania, niepłodność, obniżenie libido, osłabienie kości, obrzęki. Nasilenie objawów zależy od stopnia uszkodzenia nerek. Początkowe stadia zwykle są bezobjawowe, ale możliwe do wykrycia za pomocą badań laboratoryjnych. Wczesne rozpoznanie choroby nerek i podjęcie leczenia pozwala na dłuższe zachowanie prawidłowej funkcji nerek i zapobiega rozwojowi powikłań związanych z ich uszkodzeniem.

 

Układ moczowy, oprócz nerek składa się także z dróg moczowych, których funkcją jest odprowadzanie i wydalanie moczu. Składają się kolejno z miedniczki nerkowej, moczowodu, pęcherza moczowego oraz cewki moczowej. Do najczęstszych problemów związanych z drogami moczowymi należą zakażenia układu moczowego i kamica.

 

Zakażenia układu moczowego są powszechnym schorzeniem, zwłaszcza wśród kobiet. Zwykle są powodowane przez bakterie, najczęściej Escherichia coli. Do głównych objawów należą: pieczenie przy oddawaniu moczu, parcie na mocz, częste oddawanie małych ilości moczu, ból w okolicy pęcherza. W cięższych przypadkach pojawia się ogólne złe samopoczucie i gorączka. Rozpoznanie stawia się na podstawie objawów, badania ogólnego moczu, czasami dodatkowo wykonuje się posiew moczu. Leczenie zazwyczaj polega na podaniu antybiotyku.

 

Kamica nerkowa powstaje w wyniku wytrącania się w moczu substancji chemicznych (najczęściej szczawianu wapnia), które następnie tworzą złogi. Kamienie mogą zalegać w drogach moczowych, utrudniając prawidłowy przepływ moczu. Wzrost ciśnienia i bezpośrednie drażnienie ścian dróg moczowych powodują wystąpienie bardzo silnego, napadowego bólu w okolicy lędźwiowej, zwanego kolką nerkową. Zazwyczaj w wyniku napadu kolki nerkowej w moczu pojawia się niewielka ilość krwi, którą można wykryć w badaniu ogólnym moczu. Kamica nerkowa jest chorobą o charakterze nawrotowym. Napady kolki mogą ustępować samoistnie i pojawić się ponownie po pewnym czasie. Ważna jest odpowiednia diagnostyka problemu polegająca na badaniach moczu, krwi oraz badaniach obrazowych takich jak USG.

 

Do rzadszych, ale poważniejszych chorób nerek należą tzw. kłębuszkowe zapalenia nerek. Jest to grupa obejmująca kilka typów uszkodzeń w obrębie miąższu nerek. Charakteryzują się występowaniem różnego rodzaju zmian w badaniu mikroskopowym tkanki nerkowej. Do najczęstszych, choć niespecyficznych objawów mogących świadczyć o kłębuszkowym zapaleniu nerek należą: krwiomocz lub krwinkomocz, białkomocz, nadciśnienie tętnicze, obrzęki czy hipoalbuminemia. Podejrzenie zapalenia kłębuszków nerkowych jest wskazaniem do poszerzenia diagnostyki o biopsję nerki, która to daje informację na temat typu uszkodzenia i umożliwia dobranie odpowiedniego sposobu leczenia.

 

Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy starannie dobrany zestaw badań – profil nerkowy, pozwalający na wykrycie większości nieprawidłowości związanych zarówno z nerkami jak i drogami moczowymi. W skład profilu nerkowego wchodzą:

badania laboratoryjne krwi: stężenie sodu, potasu, mocznika, kreatyniny, wapnia
badanie ogólne moczu
W miesiącu wrześniu badania wchodzące w skład profilu nerkowego będą Państwo mogli wykonać w promocyjnej cenie.

 

Przypominamy o konieczności skonsultowania otrzymanych wyników badań z lekarzem, zwłaszcza w przypadku obecności odchyleń od wartości prawidłowych. Umożliwi to szybką diagnozę oraz rozpoczęcie leczenia, aby nie doprowadzić do trwałej niewydolności nerek.

Napisany przez www.medimedic.pl: 2017-09-01

Kolbudy

Medi-Medic Centrum Medyczne 

83-050, Kolbudy, ul. Przedszkolna 46

Województwo Pomorskie

58 682 65 73 501 866 393

rejestracja@medimedic.pl

 

Godziny otwarcia:  
Poniedziałek 07.00 - 20.00
Wtorek 07.00 - 20.00
Środa 07.00 - 20.00
Czwartek 07.00 - 20.00
Piątek 07.00 - 20.00
Sobota 08.00 - 11.30

Gdańsk

Medi-Medic Centrum Medyczne

80-262, Gdańsk, ul. Staszica 6/2

Województwo Pomorskie

58 682 65 73 533 375 037

rejestracjagdansk@medimedic.pl

Godziny otwarcia:   
Poniedziałek 07.00 - 19.00
Wtorek 09.00 - 17.00
Środa 07.00 - 15.00
Czwartek 09.00 - 17.00
Piątek 07.00 - 15.00

 

Facebook
Facebook