Ginekologia estetyczna - efekty

Vademecum Medyczne

Vademecum Medyczne
Otwórz menu Menu

Terapia osoczem bogatopłytkowym rany po cięciu cesarskim

Alergologia/Pulmonologia

Andropauza

Bary kroplówkowe

Dermatologia

Diagnostyka płodności badanie nasienia

Dietetyk

Endokrynolog

Ginekologia

Ginekologia estetyczna

Internista

Kardiolog

Laboratorium

Laryngolog/Otolaryngolog

Medycyna estetyczna

Neurologia

Nowoczesne zabiegi w ortopedii

Ortopeda/Traumatolog

Pediatria

Proktologia

Refleksologia

Rehabilitacja, Fizykoterapia

Reumatolog

Seksuologia

Strefa spa

USG dzieci i dorosłych

Urologia

Wiadomości medyczne ze świata

Zabiegi jednego dnia

Zabiegi pielęgniarskie

Urologia
Kamica nerkowa

Kamica nerkowa

Kamica nerkowa

 

Kamica nerkowa jest jedną z licznych chorób układu moczowego. Schorzenie to dotyka blisko 2 % populacji, ze znaczącą przewagą występowania u mężczyzn. Najczęściej na kamicę nerkową zapadają kobiety i mężczyźni w wieku między 30 a 50 rokiem życia. Kamica nerkowa jest chorobą, która pojawia się w wyniku łączenia się ze sobą oraz odkładania się kryształków mineralnych (w kolejnym etapie złogi) obecnych w moczu. Niewydalone kryształki mineralne odkładają się i następnie łączą się z kolejnymi złogami mineralnymi, tworząc większe i mniejsze skupiska określane mianem kamieni w nerkach. Należy pamiętać, że kamica nerkowa jest chorobą trwającą przez długi okres czasu (nawet kilka lat). Choroba może być niezwykle uciążliwa w codziennym funkcjonowaniu lub w przypadku łagodnego rozwoju kamicy może pozostać długo nierozpoznana. Ostrzejszy przebieg kamicy nerkowej charakteryzuje promieniujący ból na przykład w okolicy lędźwiowej - kolka nerkowa oraz krwiomocz, czyli krwawienie do pęcherza moczowego. Do objawów towarzyszących obecności kamieni należą między innymi uczucie częstej potrzeby oddawania moczu, pieczenie i ból podczas oddawania moczu oraz uczucie niecałkowicie opróżnionego pęcherza. Do wystąpienia kamicy nerkowej może przyczynić się nadmierne zagęszczenie moczu, które powodowane jest przez picie zbyt małej ilości wody oraz zakażenia układu moczowego i przerost gruczołu powodujący nieprawidłowy odpływ moczu z nerki lub nerek. Ponadto, zbyt mała ilość substancji hamujących powstawanie kamieni, czyli magnez oraz cytryniany może się przyczynić do wystąpienia kamic nerkowej.

 

W przypadku osób, które wcześniej miały epizod kolki nerkowej szansa na dotknięcie kamicą nerkową wzrasta. Przez 3 lata od pierwszego epizodu kolki nerkowej szansa na powtórny epizod wynosi 15 %, natomiast po tym okresie przez następne 15 lat możliwość ponownego wystąpienia wzrasta od 30 do 50 %. Kolka nerkowa wywoływana jest przez niedrożność spowodowaną obecnością kamieni nerkowych i charakteryzuje się nagłym bólem w okolicy lędźwiowej. Miejsce bólu oraz jego promieniowanie zależne jest od miejsca, w jakim znajduje się kamień lub kamienie. Do występowania kolki nerkowej może przyczynić się przemieszczanie kamienia lub kamieni z nerki do moczowodu. Kolce nerkowej mogą towarzyszyć nudności, wymioty oraz wzdęcie. Małe kamienie mogą zostać wydalone wraz z moczem lub zalegać w drogach moczowych i stopniowo powiększać się do większych rozmiarów w wyniku łączenia się i odkładania nowych złogów mineralnych. Do najczęściej występujących kamieni należą kamienie moczanowe, szczawianowe i fosforanowe. W znacznej ilości przypadków kamienie, które są zbyt duże, żeby zostać wydalone pozostają w miedniczce nerkowej, co później prowadzi do zastoju moczu oraz zakażenia. Możliwym jest brak świadomości o występowaniu kamieni w nerkach nawet przez kilka lat.

Przy podejrzeniu kamicy nerkowej należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza celem badań i oceny stanu zdrowia. Diagnoza o obecności kamicy nerkowej w dużej mierze opiera się na badaniu USG. Dzięki temu badaniu lekarz specjalista jest w stanie pozyskać informacje na temat tego jak duże są kamienie, o ich liczbie oraz miejscu, w jakim się znajdują. Do oceny sytuacji wykorzystuje się również badania laboratoryjne krwi oraz moczu. W naszej placówce jest możliwość wykonania powyższych badań laboratoryjnych oraz badania USG pęcherza moczowego. Dodatkowo, może być także potrzebne wykonanie tomografii komputerowej brzucha, która jest najdokładniejszym z badań wykrywających kamienie. W przypadku kamicy nerkowej bardzo ważne jest leczenie w celu uniknięcia nawrotu schorzenia oraz powikłaniom, jakie mogą wystąpić. Powikłaniami jakie mogą nastąpić, jest bakteryjne zapalenie cewki moczowej, pęcherza moczowego i nerek, pogorszenie naturalnych funkcji nerek, nadciśnienie tętnicze. Leczeniem tego schorzenia zajmuje się lekarz urolog, który podejmuje decyzję o metodzie leczenia na podstawie wywiadu i wyników. Ze względu na stan zaawansowania kamicy nerkowej podejmowana jest decyzja o zastosowaniu mniej lub bardziej inwazyjnej metodzie leczenia. Często stosowaną metodą leczenia jest kruszenie kamieni falą uderzeniową generowaną pozaustrojowo - litotrypsja, w języku angielskim extracorporeal shockwave lithotripsy (ESWL). Ta metoda leczenia powoduje rozbicie kamieni nerkowych na małe cząstki wielkości ziaren piasku, dzięki czemu mogą one zostać wydalone z moczem. Przy kamicy nerkowej fundamentalną rzeczą jest picie dużej ilości płynów, przede wszystkim wody.

 

Napisany przez www.medimedic.pl: 2019-05-12

Kolbudy

Medi-Medic Centrum Medyczne 

83-050, Kolbudy, ul. Przedszkolna 46

Województwo Pomorskie

58 682 65 73 501 866 393

rejestracja@medimedic.pl

 

Godziny otwarcia:  
Poniedziałek 07.00 - 20.00
Wtorek 07.00 - 20.00
Środa 07.00 - 20.00
Czwartek 07.00 - 20.00
Piątek 07.00 - 20.00
Sobota 08.00 - 11.30

Gdańsk

Medi-Medic Centrum Medyczne

80-262, Gdańsk, ul. Staszica 6/2

Województwo Pomorskie

58 682 65 73 533 375 037

rejestracjagdansk@medimedic.pl

Godziny otwarcia:   
Poniedziałek 07.00 - 19.00
Wtorek 09.00 - 17.00
Środa 07.00 - 15.00
Czwartek 09.00 - 17.00
Piątek 07.00 - 15.00

 

Facebook
Facebook