Ginekologia estetyczna - efekty

Vademecum Medyczne

Vademecum Medyczne
Otwórz menu Menu

Terapia osoczem bogatopłytkowym rany po cięciu cesarskim

Alergologia/Pulmonologia

Andropauza

Bary kroplówkowe

Dermatologia

Diagnostyka płodności badanie nasienia

Dietetyk

Endokrynolog

Ginekologia

Ginekologia estetyczna

Internista

Kardiolog

Laboratorium

Laryngolog/Otolaryngolog

Medycyna estetyczna

Neurologia

Nowoczesne zabiegi w ortopedii

Ortopeda/Traumatolog

Pediatria

Proktologia

Refleksologia

Rehabilitacja, Fizykoterapia

Reumatolog

Seksuologia

Strefa spa

USG dzieci i dorosłych

Urologia

Wiadomości medyczne ze świata

Zabiegi jednego dnia

Zabiegi pielęgniarskie

Pediatria
Zatrucie

Zatrucie

W związku z trwającym okresem wakacyjnym należałoby wspomnieć o zatruciach pokarmowych, które są częstym problemem podczas wakacyjnych wyjazdów. Schorzenia takie jak zatrucia pokarmowe spowodowane są spożyciem pokarmu, wody zawierającej substancje chorobotwórcze – bakterie, wirusy, pasożyty oraz zanieczyszczenia chemiczne. Jednym z najprostszych przykładów narażenia się na zatrucie pokarmowe jest wypicie wody "kranowej" z nieznanego i niesprawdzonego ujęcia wody. Dlatego należy pamiętać, że nawet najmniejsza ilość zanieczyszczonej wody i/lub pokarmu może spowodować pojawienie się zatrucia pokarmowego. Pamiętajmy o myciu warzyw oraz owoców przed spożyciem oraz o właściwym przechowywaniu pokarmu i napojów. Bakterie obecne są w każdego rodzaju produktach żywnościowych spożywanych przez ludzi, w związku z czym należy zwracać szczególną uwagę podczas wysokich temperatur. Najczęstszymi czynnikami prowadzącymi do zatrucia pokarmowego są bakterie Salmonella, Eserichia coli, Shigella, Yersinia.

Zatrucia pokarmowe charakteryzują się objawami takimi jak bóle brzucha, wymioty, biegunka, nudności, może temu towarzyszyć również gorączka oraz ogólne złe samopoczucie. W przypadku zatruć pokarmowych wywołanych przez bakterie objawy chorobowe ustępują w ciągu 2-5 dni. Niezwykle istotnym podczas zatrucia pokarmowego jest spożywanie dużej ilości płynów, żeby nie narazić organizmu na odwodnienie. Należy zwracać na to szczególną uwagę w przypadku dzieci i osób starszych. Osobami najbardziej narażonymi na zatrucia pokarmowe są dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży jak i również osoby przewlekle chore.

Większość spośród zatruć pokarmowych trwa godziny lub dni. Natomiast choroby wywołane w szczególności przez pasożyty mogą trwać tygodniami, miesiącami, a nawet latami. W związku z tym jeżeli istnieje najmniejsze podejrzenie chorób pasożytniczych, warto wykonać badania kału, które ujawnią obecność pasożytów w organizmie. Badania takie można wykonać również w laboratorium w naszej placówce.

Najprostszymi metodami dążącymi do próby zapobiegnięcia zatruciu pokarmowego jest dbanie o czystość, mycie rąk, odpowiednie przechowywanie pokarmów, niezamrażanie rozmrożonej już raz żywności. Jeżeli mamy podejrzenie, że żywność w jakiś sposób mogła ulec zepsuciu się lepiej wyrzucić taki pokarm niż narazić siebie i innych na zatrucie pokarmowe.

Leczenie gronkowcowych zatruć pokarmowych polega na wyrównaniu gospodarki wodno - elektrolitowej i podawaniu leków przeciwbólowych. Naturalnym sposobem organizmu na pozbycie się i oczyszczenie ze szkodliwych toksyn są wymioty, w związku z czym nie należy im zapobiegać lub próbować je powstrzymać. Odpowiednia dieta podczas zatrucia pokarmowego ma duże znaczenie. Początkowo należy spożywać czerstwy chleb, sucharki, kaszę mannę czy też kleik ryżowy. Łagodząco na żołądek działa herbata rumiankowa. Przez pierwsze dni po przebyciu zatrucia pokarmowego zaleca się dietę lekkostrawną, aby pozwolić żołądkowi rozpocząć normalną pracę.

Napisany przez www.medimedic.pl: 2017-08-16

Kolbudy

Medi-Medic Centrum Medyczne

83-050 Kolbudy, ul. Przedszkolna 46

Województwo pomorskie

58 682 65 73 501 866 393

rejestracja@medimedic.pl

Godziny otwarcia:
Poniedziałek 07.00 - 20.00
Wtorek 07.00 - 20.00
Środa 07.00 - 20.00
Czwartek 07.00 - 20.00
Piątek 07.00 - 20.00
Sobota 08.00 - 11.30

Gdańsk

Medi-Medic Centrum Medyczne

80-262 Gdańsk, ul. Staszica 6/2

Województwo pomorskie

58 682 65 73 533 375 037

rejestracjagdansk@medimedic.pl

Godziny otwarcia:
Poniedziałek 07.00 - 19.00
Wtorek 09.00 - 17.00
Środa 07.00 - 17.00
Czwartek 09.00 - 17.00
Piątek 07.00 - 17.00