Ginekologia estetyczna - efekty

Vademecum Medyczne

Vademecum Medyczne
Otwórz menu Menu

Terapia osoczem bogatopłytkowym rany po cięciu cesarskim

Alergologia/Pulmonologia

Andropauza

Bary kroplówkowe

Dermatologia

Diagnostyka płodności badanie nasienia

Dietetyk

Endokrynolog

Ginekologia

Ginekologia estetyczna

Internista

Kardiolog

Laboratorium

Laryngolog/Otolaryngolog

Medycyna estetyczna

Neurologia

Nowoczesne zabiegi w ortopedii

Ortopeda/Traumatolog

Pediatria

Proktologia

Refleksologia

Rehabilitacja, Fizykoterapia

Reumatolog

Seksuologia

Strefa spa

USG dzieci i dorosłych

Urologia

Wiadomości medyczne ze świata

Zabiegi jednego dnia

Zabiegi pielęgniarskie

Dietetyk
Otyłość - zdrowe odżywianie

Otyłość - zdrowe odżywianie

Otyłość - zdrowe odżywianie

W XXI wieku otyłość stała się problemem globalnym. Otyłość to stan, który cechuje się zwiększeniem ilości tkanki tłuszczowej oraz tym, że ilość energii dostarczonej znacznie przewyższa jej zużycie przez organizm człowieka. W wyniku czego wpływa to niekorzystnie na stan zdrowia. Powszechnie znanym podstawowym wskaźnikiem służącym do rozpoznania nadwagi i otyłości u dorosłych jest wskaźnik BMI (Body Mass Index). Niepokojącą informacją jest wzrost otyłości także wśród dzieci i młodzieży. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że w 2016 roku na całym świecie ilość dzieci z nadwagą i otyłością poniżej 5-tego roku życia szacuje się na 41 milionów. Ponadto, Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje z powodu blisko 2 miliardów osób w wieku lat 18 i powyżej mających nadwagę, z czego 650 milionów osób otyłych.

W związku z tym jak wielce poważnym problemem jest otyłość i stale rosnąca liczba osób otyłych warto zwrócić uwagę na prawidłowe odżywianie się. Na otyłość ma wpływ wiele czynników takich jak czynniki genetyczne, środowiskowe (sposób odżywiania się oraz aktywność fizyczna), społeczne i kulturowe oraz stan hormonalny organizmu człowieka. Niezwykle często osoby otyłe chorują na cukrzycę typu II, nadciśnienie tętnicze, czy też nieprawidłowy profil lipidowy. Co więcej, otyłość niesie za sobą zwiększone ryzyko w postaci miażdżycy, choroby wieńcowej, udaru mózgu oraz prowadzi do niewydolności układu krążenia, układu oddechowego.

 

Regularna aktywność fizyczna oraz prawidłowa dieta są podstawą w walce z nadwagą i otyłością oraz zapobieganiu nadwadze i otyłości. Spożywanie pokarmów ze zwiększoną zawartością tłuszczów oraz cukru jest jednym z kluczowych błędów prowadzących do nadwagi i otyłości. W prawidłowym odżywianiu się ważna jest różnorodność posiłków w celu dostarczenia właściwej ilości substancji odżywczych, witamin i składników mineralnych, które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka.

Bardzo ważne jest regularne spożywanie posiłków, 4-5 posiłków dziennie, z czego najważniejszym posiłkiem jest śniadanie. Regularne spożywanie posiłków zapewnia stały dopływ glukozy do organizmu, co pozwala uniknąć nagłego uczucia głodu i podjadania między posiłkami. Popełnienie błędu żywieniowego w trakcie śniadania przynosi najmniejszą szkodę naszemu organizmowi, ponieważ przed nami cały dzień aktywności, co daje szansę na zużycie dodatkowej dawki energetycznej. Owoce są świetną opcją na drugie śniadanie i jednocześnie idealnym zastępstwem dla niezdrowych, choć bardzo popularnych słodyczy. Należy jednak pamiętać, że spożywanie owoców w godzinach wieczornych jest błędem. Unikając spożycia cukru oraz słodyczy warto zastąpić je również orzechami. Drugim najważniejszym posiłkiem dnia jest obiad, który powinien składać się z jednego dania, najlepiej tylko drugiego. Kolację powinno spożywać się na trzy godziny przed położeniem się spać. Najlepiej byłoby, aby kolacja była posiłkiem złożonym tylko z produktów białkowych, bez węglowodanów.

 

Oczywiście podstawą prawidłowego odżywiania się jest picie jak największej ilości napojów niesłodzonych, najlepiej wody. Kolejnym elementem niezbędnym do prawidłowego odżywiania się są produkty białkowe do których zaliczamy między innymi jajka, mięso oraz ryby. Należy unikać spożywania nadmiernych ilości tłuszczu i cholesterolu za pomocą spożywania mniejszej ilości tłustych mięs i wędlin. Tłuste mięsa i wędliny warto zamienić na tłuszcze roślinne oraz tłuste ryby morskie (makrela, śledź, łosoś, szprotka), które zawierają wielonienasycone kwasy tłuszczowe poprawiające profil lipidowy. Natomiast jedzenie produktów typu fast-food i margaryny twarde są bardzo niezdrowe dla organizmu, ponieważ zawierają kwasy tłuszczowe trans. Oczywiście nie wolno nam zapominać o warzywach, które są źródłem licznych witamin i składników mineralnych. Warzywa są niezwykle ważne w zbilansowanej diecie ze względu na dużą zawartość błonnika pokarmowego rozpuszczalnego w wodzie i wody, a jednocześnie małą zawartość tłuszczu.

Źródłem węglowodanów dostarczanych organizmowi powinny być przede wszystkim produkty zawierające węglowodany złożone o niskim indeksie glikemicznym. Powinny to być takie jak makarony razowe, ryż brązowy, płatki owsiane. Zawarty w otrębach i suchych nasionach strączkowych błonnik nierozpuszczalny w wodzie w znaczącym stopniu przyczynia się do właściwej pracy przewodu pokarmowego.

Sól jest składnikiem niezbędnym dla organizmu człowieka jednakże w nadmiernej ilości może przyczynić się do zaburzeń nadciśnienia tętniczego. Pamiętajmy o umiarze w spożywaniu alkoholu, ponieważ nadmierna ilość spożywanego alkoholu może prowadzić do powikłań układu sercowo-naczyniowego. Co więcej, przewlekłe nadużywanie alkoholu zaburza gospodarkę lipidową oraz węglowodanową w organizmie człowieka. Dlatego prawidłowe odżywianie się jest ważne nie tylko w celu zapobiegania nadwadze i otyłości, w walce z nadwagą i otyłością, ale także w zapobieganiu wielu innych schorzeń.

W naszej placówce można wykonać badania w celu sprawdzenia poziomu cholesterolu LDL, cholesterolu HDL, fosfolipidów, magnezu, potasu, wapnia, żelaza, sodu. Co więcej, w naszej placówce posiadamy analizator składu ciała TANITA - urządzenie umożliwia ilościową analizę , komponentów składu ciała ludzkiego z wykorzystaniem innowacyjnej technologii BIA (bioimpedancji elektrycznej).

 

Napisany przez www.medimedic.pl: 2018-03-25

Kolbudy

Medi-Medic Centrum Medyczne 

83-050, Kolbudy, ul. Przedszkolna 46

Województwo Pomorskie

58 682 65 73 501 866 393

rejestracja@medimedic.pl

 

Godziny otwarcia:  
Poniedziałek 07.00 - 20.00
Wtorek 07.00 - 20.00
Środa 07.00 - 20.00
Czwartek 07.00 - 20.00
Piątek 07.00 - 20.00
Sobota 08.00 - 11.30

Gdańsk

Medi-Medic Centrum Medyczne

80-262, Gdańsk, ul. Staszica 6/2

Województwo Pomorskie

58 682 65 73 533 375 037

rejestracjagdansk@medimedic.pl

Godziny otwarcia:   
Poniedziałek 07.00 - 19.00
Wtorek 09.00 - 17.00
Środa 07.00 - 15.00
Czwartek 09.00 - 17.00
Piątek 07.00 - 15.00

 

Facebook
Facebook