Ginekologia estetyczna - efekty

Vademecum Medyczne

Vademecum Medyczne
Otwórz menu Menu

Andropauza

Zabiegi jednego dnia

Nowoczesne zabiegi w ortopedii

Ginekologia estetyczna

Diagnostyka płodności badanie nasienia

Bary kroplówkowe

Refleksologia

Urologia

Strefa spa

Zabiegi pielęgniarskie

Medycyna estetyczna

Rehabilitacja, Fizykoterapia

Laboratorium

Alergologia/Pulmonologia

Proktologia

USG dzieci i dorosłych

Ortopeda/Traumatolog

Reumatolog

Dermatologia

Dietetyk

Endokrynolog

Ginekologia

Wiadomości medyczne ze świata

Internista

Laryngolog/Otolaryngolog

Neurologia

Kardiolog

Pediatria

Dermatologia
Kurzajki

Kurzajki

Kurzajki to potoczna nazwa brodawek zwykłych - krępujących, męczących i często nawrcających zmian skórnych powodowanych przed wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Wirus wnika przez niewielkie uszkodzenia naskórka i dociera głęboko, do warstwy podstawnej skóry powodując jej nieprawidłowy wzrost. Po zainfekowaniu zmiany skórne pojawiają się po pewnym czasie, tzw. okresie utajenia, trwającym od kilku tygodni do nawet 2 lat. Kurzajki są chorobą zakaźną, do zarażenia dochodzi poprzez bezpośredni kontakt ze skórą osoby chorej, oraz w sposób pośredni poprzez przedmioty dotykane przez osobę zainfekowaną np. nożyczki do paznokci. Brodawki najczęściej pojawiają się u dzieci i nastolatków. Typowe lokalizacje to palce, dłonie, okolice paznokci, łokcie, część podeszwowa stopy, ale mogą dotyczyć każdej okolicy ciała. Zazwyczaj przyjmują wygląd niewielkich, wypukłych i szorstkich grudek, wyróżniających się na tle zdrowej skóry. Jeśli rozwijają się w okolicach paznokci mogą powodować ból i prowadzić do zniszczenia paznokcia. W przypadku brodawek na podeszwach stóp mogą powodować ból przy chodzeniu. Większość brodawek stanowi przede wszystkim problem estetyczny i nie powodują dodatkowych
dolegliwości. Dobrą wiadomością jest, że około 60% brodawek znika samoistnie chociaż może to trwać nawet kilka lat. Należy jednak pamiętać, że jest to choroba zakaźna, dlatego zalecane jest wcześniejsze usuwanie wszystkich kurzajek.

Leczenie kurzajek powinno być jak najmniej inwazyjne. Staramy się stosować metody, które zminimalizują ryzyko powstania blizny w miejscu usuniętej kurzajki.
Leczenie niezabiegowe:
Kremy i maści o różnym mechanizmie działania: złuszczające naskórek, hamujące namnażanie się komórek naskórka.
Leczenie zabiegowe:
Wymrażanie, czyli krioterapia – niszczenie kurzajki za pomocą bardzo niskiej temperatury, osiąganej najczęściej dzięki ciekłemu azotowi. Podczas wymrażania nie ma konieczności zastosowania znieczulenia miejscowego.
Elektrokoagulacja - niszczenie kurzajek za pomocą prądu zmiennego wysokiej częstotliwości, który nagrzewa okolicę brodawki do bardzo wysokiej temperatury. Po zabiegu pojawia się strup, który po pewnym czasie odpada. Blizny powstają rzadko.
Usuwanie za pomocą lasera CO2 – precyzyjna wiązka lasera niszczy zmienioną skórę z wytworzeniem strupa. Po jego odpadnięciu najczęściej nie ma blizny.
Rzadziej stosuje się leczenie chirurgiczne, w którym za pomocą skalpela usuwa się zmieniony fragment skóry.

Zabieg usuwania kurzajek jest zabiegiem prostym, ale może wymagać znieczulenia miejscowego. W przypadku usuwania brodawek zlokalizowanych na stopie przez okres 2 tygodni po zabiegu może występować ból przy chodzeniu. Niestety zdarza się, że brodawki po leczeniu nawracają – konieczne wtedy jest powtórne ich usunięcie. Zachęcamy do wizyty u naszego dermatologa w celu dobrania optymalnej dla Państwa metody leczenia kurzajek.

Napisany przez www.medimedic.pl: 2017-07-06

Kolbudy

Medi-Medic Centrum Medyczne

83-050 Kolbudy, ul. Przedszkolna 46

Województwo pomorskie

58 682 65 73 501 866 393

rejestracja@medimedic.pl

Godziny otwarcia:
Poniedziałek 07.00 - 20.00
Wtorek 07.00 - 20.00
Środa 07.00 - 20.00
Czwartek 07.00 - 20.00
Piątek 07.00 - 20.00
Sobota 08.00 - 11.30

Gdańsk Wrzeszcz

Medi-Medic Centrum Medyczne

80-262 Gdańsk Wrzeszcz, ul. Staszica 6/2

Województwo pomorskie

58 682 65 73 533 375 037

rejestracjagdansk@medimedic.pl

Godziny otwarcia:
Poniedziałek 07.00 - 15.00
Wtorek 09.00 - 17.00
Środa 07.00 - 15.00
Czwartek 09.00 - 17.00
Piątek 07.00 - 15.00