Ginekologia estetyczna - efekty

Vademecum Medyczne

Vademecum Medyczne
Otwórz menu Menu

Terapia osoczem bogatopłytkowym rany po cięciu cesarskim

Alergologia/Pulmonologia

Andropauza

Bary kroplówkowe

Dermatologia

Diagnostyka płodności badanie nasienia

Dietetyk

Endokrynolog

Ginekologia

Ginekologia estetyczna

Internista

Kardiolog

Laboratorium

Laryngolog/Otolaryngolog

Medycyna estetyczna

Neurologia

Nowoczesne zabiegi w ortopedii

Ortopeda/Traumatolog

Pediatria

Proktologia

Refleksologia

Rehabilitacja, Fizykoterapia

Reumatolog

Seksuologia

Strefa spa

USG dzieci i dorosłych

Urologia

Wiadomości medyczne ze świata

Zabiegi jednego dnia

Zabiegi pielęgniarskie

Dermatologia
Wypadanie włosów

Wypadanie włosów

Piękne, gęste i zadbane włosy są oznaką zdrowia i młodości. Wypadanie włosów jest jednym z najczęstszych schorzeń dermatologicznych. Przerzedzenie włosów w pewnym stopniu naturalnie występuje u starszych ludzi, co jeśli jednak dzieje się to zbyt wcześnie lub jest bardzo nasilone? Przyczyny wypadania włosów są liczne, należą do nich zarówno przyczyny dermatologiczne, jak i inne schorzenia, a wiele z nich można skutecznie leczyć. Wypadaniu włosów często towarzyszy ich ścieńczenie, utrata barwy i połysku. Może to być poważnym problemem estetycznym mogącym dotknąć osoby nawet bardzo młode.

 

Jedną z najczęstszych przyczyn łysienia jest łysienie androgenowe. Dotyczy ok. 40% kobiet i 80% mężczyzn. Wyróżnia się dwa typy: łysienie androgenowe męskie i łysienie androgenowe żeńskie. Bardzo często ma podłoże genetyczne, zwłaszcza jeśli występuje w młodym wieku. Do innych przyczyn można zaliczyć zaburzenia hormonalne – nadmiar androgenów, niedobór estrogenu (u kobiet po menopauzie). Charakteryzuje się specyficznym schematem wypadania włosów. U kobiet polega na łysieniu w centralnej części skóry owłosionej głowy w okolicy linii pośrodkowej i postępowaniu obustronnie w kierunkach bocznych. U mężczyzn zaczyna się od okolicy czołowo-skroniowej (popularne zakola), następnie w okolicy ciemieniowej, czyli na czubku głowy (tzw. tonsura). Rozpoznanie polega na dokładnym badaniu. Dodatkowo można zbadać włosy pod mikroskopem. W niektórych przypadkach, zwłaszcza u kobiet, warto wykonać dodatkowe badania laboratoryjne m.in testosteron, progesteron, hormony tarczycy, prolaktynę, badania w kierunku niedokrwistości z niedoboru żelaza. W leczeniu można miejscowo zastosować bardzo popularny preparat – minoksydyl. W leczeniu ogólnym stosuje się blokadę receptorów androgenowych oraz leczenie estrogenami.

 

Często występujące choroby skóry, które mogą spowodować wypadanie włosów to grzybica, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry czy łupież.

Do innych przyczyn wypadania włosów można również zaliczyć nieprawidłową pielęgnację polegającą na zaczesywaniu włosów pod zbyt dużym napięciem (koński ogon), prostowaniu włosów, suszeniu, trwałej ondulacji, stosowaniu farb.

Warto również pamiętać, że wypadanie włosów jest częstym objawem towarzyszącym wielu chorobom ogólnoustrojowym takim jak: niedokrwistość z niedoboru żelaza, zaburzenia czynności tarczycy (nadczynność, niedoczynność), choroby reumatyczne (np. toczeń), niedobór cynku, niedożywienie (w chorobach nowotworowych i innych ciężkich stanach). Leki również mogą być przyczyną utraty włosów – zwłaszcza stosowane w terapii nowotworów, ale należy pamiętać, że nie wszystkie w równy sposób powodują wypadanie włosów i nie każdy chory onkologiczny musi stracić włosy. W tych przypadkach istotne jest leczenie choroby podstawowej, które powinno spowodować ustąpienie dolegliwości.

Utrata włosów może być również fizjologiczna (poporodowa, w okresie menopauzy).

 

Rzadszą przyczyną utraty włosów jest łysienie plackowate. Zwykle dotyczy osób młodych i ma podłoże autoimmunologiczne. Dochodzi do rozwoju zmian zapalnych w okolicy mieszka włosowego oraz jego uszkodzenia, czego efektem jest łysienie. Objawia się zmianami o regularnym, zwykle okrągłym kształcie pozbawionymi włosów. Skóra w miejscach pozbawionych włosów jest niezmieniona. Przebieg choroby może być różnorodny – włosy mogą odrosnąć, ale zdarzają się też przypadki o ciężkim przebiegu, prowadzące do łysienia całkowitego. Leczenie polega głównie na miejscowym stosowaniu glikokortykosteroidów z różnym efektem końcowym.

Utrata włosów sama w sobie nie jest niebezpieczna dla zdrowia, ale należy pamiętać, że u jej podłoża mogą leżeć choroby ogólnoustrojowe wpływające na wiele układów i narządów naszego ciała. Nadmierne wypadanie włosów zawsze powinno nas skłonić do poszukania pomocy specjalisty i zdiagnozowania jej przyczyny. Przypominamy, że w naszym centrum medycznym można skorzystać z porady lekarza dermatologa, który kompleksowo zajmie się problemem wypadania włosów.

Napisany przez www.medimedic.pl: 2018-12-19

Kolbudy

Medi-Medic Centrum Medyczne 

83-050, Kolbudy, ul. Przedszkolna 46

Województwo Pomorskie

58 682 65 73 501 866 393

rejestracja@medimedic.pl

 

Godziny otwarcia:  
Poniedziałek 07.00 - 20.00
Wtorek 07.00 - 20.00
Środa 07.00 - 20.00
Czwartek 07.00 - 20.00
Piątek 07.00 - 20.00
Sobota 08.00 - 11.30

Gdańsk

Medi-Medic Centrum Medyczne

80-262, Gdańsk, ul. Staszica 6/2

Województwo Pomorskie

58 682 65 73 533 375 037

rejestracjagdansk@medimedic.pl

Godziny otwarcia:   
Poniedziałek 07.00 - 19.00
Wtorek 09.00 - 17.00
Środa 07.00 - 15.00
Czwartek 09.00 - 17.00
Piątek 07.00 - 15.00

 

Facebook
Facebook