Ginekologia estetyczna - efekty

Vademecum Medyczne

Vademecum Medyczne
Otwórz menu Menu

Terapia osoczem bogatopłytkowym rany po cięciu cesarskim

Alergologia/Pulmonologia

Andropauza

Bary kroplówkowe

Dermatologia

Diagnostyka płodności badanie nasienia

Dietetyk

Endokrynolog

Ginekologia

Ginekologia estetyczna

Internista

Kardiolog

Laboratorium

Laryngolog/Otolaryngolog

Medycyna estetyczna

Neurologia

Nowoczesne zabiegi w ortopedii

Ortopeda/Traumatolog

Pediatria

Proktologia

Refleksologia

Rehabilitacja, Fizykoterapia

Reumatolog

Seksuologia

Strefa spa

USG dzieci i dorosłych

Urologia

Wiadomości medyczne ze świata

Zabiegi jednego dnia

Zabiegi pielęgniarskie

USG dzieci i dorosłych
USG Płuc

USG Płuc

Ultrasonografia jest obecnie jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się metod obrazowania w medycynie. Wykorzystuje ona ultradźwięki (dźwięki o wysokiej częstotliwości, niesłyszalne dla ludzkiego ucha), które odbijając się od narządów wewnętrznych, pozwalają uzyskać ich obraz w czasie rzeczywistym. W przeciwieństwie do innych metod obrazowania - wykorzystujących promieniowanie jonizujące, takich jak RTG, czy tomografia komputerowa, ultradźwięki są zupełnie nieszkodliwe.

 

W ostatnim czasie zalety badania USG zaczęto wykorzystywać w badaniu płuc. Przez wiele lat istniało przekonanie, że w obrazowaniu tego narządu USG ma ograniczone zastosowanie. Okazało się jednak, że w przypadku wielu chorób np. zapalenia płuc u dzieci, USG jest równie skutecznym, a nawet bardziej skutecznym badaniem, niż powszechnie stosowane badanie RTG.

Ograniczeniem badania USG jest brak penetracji wiązki ultradźwięków przez kości i powietrze. Z tego powodu głębiej położone partie zdrowych płuc (zawierających powietrze) są niewidoczne. Pomimo tego zdecydowana większość nieprawidłowości w obrębie płuc, ma kontakt z opłucną, otaczającą płuca, a zatem jest widoczna w badaniu USG. W przypadku utraty powietrzności przez część tkanki płucnej (stan taki nazywamy niedodmą), również będzie możliwe zobrazowanie głębiej położonych części płuc.

Zalety badania USG płuc:

  • Badanie zupełnie bezbolesne.
  • Brak szkodliwego działania promieniowania – co jest szczególnie ważne w przypadku dzieci i kobiet w ciąży.
  • Nie wymaga wcześniejszego przygotowania.

W przypadku badania dzieci, rodzice mogą być cały czas z dzieckiem, podczas gdy do badania RTG powinno opuścić się pomieszczenie na czas wykonywania zdjęcia, co wymaga czasowej rozłąki i dobrej współpracy dziecka.

W rozpoznawaniu wielu nieprawidłowości skuteczność badania USG jest porównywalna, a czasem nawet lepsza od badania RTG, czy tomografii komputerowej.

Bardzo skuteczne w rozpoznawaniu zapalenia płuc u dzieci.

Oprócz postawienia rozpoznania zapalenia płuc, pozwala również określić typ zapalenia, oraz ewentualną obecność powikłań takich jak ropień płuca, czy ropniak opłucnej. Są to kluczowe informacje dla lekarza podejmującego decyzję dotyczącą dalszego postępowania.

 

Badanie USG płuc u dziecka warto wykonać, gdy występują objawy sugerujące chorobę płuc: kaszel, duszność, ból w klatce piersiowej i/lub gorączka. Należy pamiętać, że poza zapaleniem płuc badanie pozwala rozpoznać również inne choroby, należą do nich: obecność płynu lub ropy w opłucnej, odma opłucnowa, niedodma, obrzęk płuc, pogrubienie opłucnej, guzy przylegające do opłucnej, niektóre przypadki zatorowości płucnej. Istotną informacją jest, że w przypadku podejrzenia zapalenia płuc skuteczność badania USG jest taka sama jak badania RTG, jednak to pierwsze charakteryzuje szereg dodatkowych korzyści, takich jak brak narażenia na szkodliwe promieniowanie i możliwość obecności rodziców podczas badania.

 

USG płuc jest także bardzo przydatnym badaniem u dorosłych. Wskazania do wykonania badania są podobne jak u dzieci. Należy jednak pamiętać, że u dorosłych dolegliwości takie jak kaszel, duszność, ból w klatce piersiowej, częściej niż u dzieci są spowodowane zmianami w głębszych partiach płuc, które nie są widoczne w badaniu USG. Nie jest to więc odpowiednie badanie do wykluczenia raka płuca, pozwala jednak zobrazować guzy zlokalizowane w obwodowych częściach płuc, które przylegają do opłucnej, a także guzy zlokalizowane w ścianach klatki piersiowej. USG jest niezwykle skutecznym badaniem w wykrywaniu wszelkich nieprawidłowości w obrębie opłucnej. Najczęstszą z nich jest płyn w opłucnej. Jego obecność może być związana z wieloma chorobami i wymaga dalszej diagnostyki. Do przykładowych przyczyn obecności płynu w opłucnej zaliczamy: raka płuc, raka piersi, międzybłoniaka opłucnej, gruźlicę, zapalenie płuc, niewydolność serca, marskość wątroby. Badania USG jest badaniem szczególnie zalecanym w przypadku podejrzenia nieprawidłowości płuc w ciąży, kiedy ze względu na płód, nie powinno wykonywać się badania RTG.

 

W naszym Centrum Medycznym Medi-Medic badanie USG płuc oraz USG jamy opłucnej wykonywane jest przed doświadczonego lekarza specjalistę radiologii, Piotra Borkowskiego, który szczegółowo omówi z państwem wynik badania i w przypadku nieprawidłowości zasugeruje dalsze postępowanie.

 

Napisany przez www.medimedic.pl: 2017-10-31

Kolbudy

Medi-Medic Centrum Medyczne 

83-050, Kolbudy, ul. Przedszkolna 46

Województwo Pomorskie

58 682 65 73 501 866 393

rejestracja@medimedic.pl

 

Godziny otwarcia:  
Poniedziałek 07.00 - 20.00
Wtorek 07.00 - 20.00
Środa 07.00 - 20.00
Czwartek 07.00 - 20.00
Piątek 07.00 - 20.00
Sobota 08.00 - 11.30

Gdańsk

Medi-Medic Centrum Medyczne

80-262, Gdańsk, ul. Staszica 6/2

Województwo Pomorskie

58 682 65 73 533 375 037

rejestracjagdansk@medimedic.pl

Godziny otwarcia:   
Poniedziałek 07.00 - 19.00
Wtorek 09.00 - 17.00
Środa 07.00 - 15.00
Czwartek 09.00 - 17.00
Piątek 07.00 - 15.00

 

Facebook
Facebook