Dna moczanowa jest przewlekłą chorobą metaboliczną, która cechuje się ostrym napadowym zapaleniem stawów. Schorzenie to jest wynikiem odkładnia się kryształów moczanu jednosodowego w narządach i tkankach organizmu, szczególnie w płynie stawowym. Dna moczanowa może również występować pod nazwą skaza moczanowa. W zależności od obszaru jaki zajmuje choroba wyróżnia się: podagrę - kiedy obejmuje duże palce u stóp, gonagrę - kiedy obejmuje staw kolanowy, omagrę - kiedy obejmuje staw barkowy oraz rachidagrę - kiedy obejmuje stawy kręgosłupa. Ponadto, rozróżnia się dnę moczanową pierwotną i wtórną. Dna moczanowa pierwotna powstaje wskutek nadmiernego wewnątrzustrojowego odkładania się kwasu moczowego bez możliwości wydalenia go w całości przez organizm, natomiast dna wtórna jest wynikiem nadmiernej produkcji kwasu moczowego spowodowanej przez inną chorobę. Dna moczanowa jest chorobą, która dotyczy przede wszystkim mężczyzn po czterdziestym roku życia oraz kobiet po menopauzie. Schorzenie to dotyczy blisko 2% populacji i należy podkreślić, że częściej występuje u osób, które nie dbają o dietę oraz prawidłowy styl życia.
W przypadku tego schorzenia rozróżnia się cztery etapy rozwoju: I etap - bezobjawowy wzrost poziomu kwasu moczowego (hiperurykemia), II etap - ostre napady zapalenia stawów, III etap - okres międzynapadowy, IV etap - przewlekłe zapalenie stawów (zaawansowana dna moczanowa). Należy podkreślić, że w trakcie IV etapu choroby w organizmie chorego zachodzą nieodwracalne zmiany w obrębie narządów wewnętrznych i stawów. W grupie zwiększonego ryzyka na wystąpienie hiperurykemii i dny moczanowej są osoby z: insulinoodpornością, zespołem metabolicznym, otyłością, nadciśnieniem tętniczym, upośledzoną wydolnością nerek, przewlekłą niewydolnością serca oraz narządami po przeszczepie. Do objawów dny moczanowej należą między innymi: hiperurykemia, nawracające stany ostrego zapalenia stawów, występowanie złogów moczanowych w tkankach, narządach i stawach, obecność złogów moczanowych w drogach moczowych, zaburzenia funkcjonowania kłębuszków nerkowych.
W przypadku zidentyfikowania objawów dny moczanowej należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza specjalisty celem badania oraz wywiadu. To pozwoli na rozpoznanie choroby i podjęcie właściwego dla danego przypadku leczenia. Do diagnozowania dny moczanowej wykorzystuje się także badania laboratoryjne takie jak stężenie kwasu moczowego oraz dobowa utrata kwasu moczowego z moczem. Ponadto, w diagnozie dny moczanowej stosuje się także analizę płynu stawowego pod mikroskopem, co pozwala a jednoznaczne potwierdzenie choroby. Podczas badania pobiera się od pacjenta płyn z chorego stawu i następnie bada się go pod kątem występowania kryształków moczanu sodu. W przypadku dny moczanowej ważne jest leczenie farmakologiczne i niefarmakologiczne. Niezwykle ważna jest właściwa dieta, czyli ograniczenie spożywania alkoholu, produktów bogatopurynowych i czekolady. Ponadto, należy kontrolować inne choroby współistniejące wraz z dną moczanową.
KolbudyMedi-Medic Centrum Medyczne 83-050, Kolbudy, ul. Przedszkolna 46 Województwo Pomorskie
|
GdańskMedi-Medic Centrum Medyczne 80-262, Gdańsk, ul. Staszica 6/2 Województwo Pomorskie rejestracjagdansk@medimedic.pl
|