Miażdżyca to jedna z najczęściej występujących chorób układu sercowo-naczyniowego. Jest to postępująca choroba tętnic prowadząca do stanu ostrego lub przewlekłego niedokrwienia narządów, między innymi serca, mózgu, kończyn i nerek. Schorzenie wynika ze zwężania się światła tętnic lub nawet ich zamknięcia, co spowodowane jest powstawaniem blaszek miażdżycowych. Blaszka miażdżycowa zbudowana jest przede wszystkim z lipidów (w głównej mierze cholesterolu), tkanki łącznej i włókien kolagenowych. Przewlekłe utrudnienie drożności tętnicy lub wielu nasierdziowych tętnic wieńcowych wywołane blaszką miażdżycową jest przyczyną choroby wieńcowej.
Objawy miażdżycy mogą być różne, wszystko zależy od tego jaka tętnica jest objęta chorobą. Na początku choroba może przebiegać bez wyraźnych objawów i dopiero ze stopniowo zwężającym się światłem tętnicy mogą być odczuwalne symptomy. Do objawów miażdżycy należą: zaburzenia rytmu serca, problemy z oddychaniem, bóle w klatce piersiowej (są objawem choroby wieńcowej), zmęczenie, zawroty głowy, ból w dolnej części pleców, impotencja, drętwienie oraz ból rąk i stóp, a nawet zmiany skórne. Miażdżyca najczęściej dotyka kobiety po menopauzie i mężczyzn po 50 roku życia. Zwiększone ryzyko zachorowania na miażdżycę dotyczy osób, które mają wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu, cukrzycę, nadwagę i otyłość (będącą wynikiem nieprawidłowego odżywiania się), nie wykonują aktywności fizycznej lub jest ona znikoma, narażone są na stres i palą papierosy.
Należy pamiętać, że nieleczona miażdżyca może prowadzić do różnorodnych powikłań zagrażających życiu i zdrowiu. Dlatego w przypadku wystąpienia objawów charakterystycznych dla miażdżycy należy niezwłocznie zgłosić się na wizytę do lekarza specjalisty, w tym przypadku kardiologa. Do podstawowych badań laboratoryjnych wykorzystywanych do diagnozowania choroby jest badanie krwi występujące pod nazwą lipidogram, które ma na celu sprawdzić stężenie cholesterolu całkowitego, cholesterolu HDL (potocznie nazywany dobrym cholesterolem), cholesterolu LDL (potocznie nazywany złym cholesterolem) i trójglicerydów. Zaleca się również badanie laboratoryjne mierzące poziom cukru we krwi. W przypadku diagnozowania miażdżycy wykorzystuje się także dopplerowskie badanie USG, którego celem jest ujawnienie zaburzeń w przepływie krwi jeżeli takie występują. Następujące badania laboratoryjne i badanie dopplerowskie USG można wykonać we wszystkich naszych placówkach i dzięki temu regularnie kontrolować stan swojego zdrowia. Kardiolog na podstawie wywiadu medycznego i badań decyduje o właściwej dla pacjenta metodzie leczenia. Bardzo ważnymi elementami w przypadku leczenia miażdżycy jest wprowadzenie zmiany stylu życia, czyli prawidłowa (zdrowa) dieta, regularna aktywność fizyczna, ograniczenie spożywania alkoholu, ograniczenie stresu i leczenie innych chorób, które są związane z miażdżycą.
KolbudyMedi-Medic Centrum Medyczne 83-050, Kolbudy, ul. Przedszkolna 46 Województwo Pomorskie
|
GdańskMedi-Medic Centrum Medyczne 80-262, Gdańsk, ul. Staszica 6/2 Województwo Pomorskie rejestracjagdansk@medimedic.pl
|